2024. augusztus 01. | 05:45

Kiderült, milyen sors vár a rossz helyen vesztegelő járművekre.

Társadalmi egyeztetésre bocsátottak egy dokumentumot a kormány honlapján. A tervezet célja a közút területén, a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető módon veszteglő járművek elszállításának, tárolásának és szükséges esetben értékesítésének szabályairól szóló miniszteri rendelet megalkotása. 

Lényege, hogy a közútkezelő milyen módon és milyen összegért szállíthatja el, tárolhatja vagy adhatja el a szóban forgó gépjárműveket. Kitér arra is, hogy szükség esetén hogyan nyújthat segítséget azok sofőrjének.

Négy kategóriába sorolják az út mentén rossz helyen parkoló járműveket

Azonosíthatatlan járműnek titulálják az olyan elhagyott járművet, amely hatósági jelzéssel nem rendelkezik, valamint az olyan elhagyott járművet, amelynek üzembentartóját vagy tulajdonosát nem lehet megállapítani.

Elhagyott járműnek nevezik az olyan veszteglő járművet, amelynek járművezetője nem tartózkodik a helyszínen.

Hátrahagyott járműként hivatkoznak az olyan veszteglő járműre, amely a közút területén, lakott területen kívül legalább 72 órája változatlan helyen áll.

Veszteglő jármű a tervezet szövege alapján az, amely a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető, a közútkezelői feladatok végzését akadályozó, a közúti ellenőrzések helyszínén a méréseket, valamint a közúti ellenőrzéseket akadályozó módon várakozik.

Mi történhet ezekkel a járművekkel?

Adott esetben segélyszolgálatban részesülhetnek ezek a járművek. Ez alatt azt értik, ha kifogy valamelyik autóból az üzemanyag, és a helyszínre szállítanak, ezt orvosolandó, esetleg külső segédakkumulátor használatával el lehet indítani a kocsit.

Amennyiben a jármű elszállításra kerül, akkor tárolási helyre viszik. A tervezet szövege szerint  "a közútkezelő vagy a jármű feltalálási helye szerinti gyorsforgalmi út illetékes mérnökségéhez tartozó útszakaszon járműmentést- és szállítást, illetve segélyszolgálatot biztosító megbízott telephelye, ahol az elszállított járművek tárolása és visszaadása biztosítható."

A dokumentum alapján a közútkezelőnek joga lenne arra, hogy akár azonnal vagy néhány óra leforgásán belül elszállítsa a veszteglő járműveket. A veszteglő jármű helyszínen tartozkodó járművezetője köteles lenne lehetővé tenni járműve elszállítását. 

Az adott autót a gyorsforgalmi út pihenőhelyére lehetne szállítani, ha a veszteglő jármű helyszínen tartózkodó járművezetője ezzel egyetért, valamint vállalja az elszállítás költségének megfizetését. Ezt helyszíni fizetéssel lehetne rendezni, de csak akkor, ha a járműnek nincs a közutat szennyző vagy károsító hibája, sérülése. 

Maximum 72 órát lehetne a szóban forgó helyszínen a kocsi, ezt követően elszállítaná a közútkezelő.

Amennyiben a jármű tulajdonosát nem találnák a helyszínen, amikor a közútkezelő felfedezi a szabálytalanságot, ám a járművet elszállítják, akkor ennek költségeit, valamint a tárolás díjának rendezését követően lehetne csak visszavenni a kocsit. Ha valaki ezeket az összegeket nem hajlandó kifizetni, akkor a közútkezelő árverésen értékesíthetné vagy más módon hasznosíthatná. Akár regisztrált bontó-hulladékkezelőnek is átadhatná.

Amennyiben intézkedés közben megjelenne az elhagyott jármű tulajdonosa, akkor lenne lehetősége kérni az elszállítás félbeszakítását. A rendelet alapján viszont így is ki kellene fizetnie a megkezdett intézkedés költségét.

Kiderültek a költségek is

Az árak 1800 kg / 3500 kg össztömegig:

Segélyszolgálat: 39 000 / 46 800 forint
Járműszállítás 2 személyig: 46 800 / 58 500 forint
Járműszállítás 2-5 személyig: 58 500 / 78 400 forint
Személyszállítás (külön járművel): 35 100 / 35 100 forint
Plusz vontatmány (utánfutó, lakókocsi, tréler): 27 300 / 31 200 forint
Darus, dollys autómentés (nem gurítható jármű esetén): 78 400 / 117 000 forint
Tárolás járműegységenként, szilárd burkolattal ellátott, őrzött telephelyen, naponta: 3900 forint egységesen
Éjszakai pótlék (20:00 –06:00): plusz 25 százalék
Hétvége/ünnepnap/munkaszüneti nap, pótlék (0-24): plusz 25 százalék
 

Depositphotos