2020. február 07. | 15:08

A természet és az autó nincsenek jó barátságban egymással.

Társszerző: Hajdu Balázs

Nagyon úgy fest, hogy az autó nem a világ legjobb találmánya a természetre nézve. A kipufogógázok mellett már a különféle négykerekűek előállítása is jelentős mértékű környezetszennyezéssel jár.

Azonban nemcsak a benzines- és a dízelautókkal van gond, az elektromos autók akkumulátorának helyzete is nyugtalanítja a természetért aggódókat. Hovatovább, érdemes számolni a gumiabroncsok kopásával is. Úgy látszik, hogy ezzel okozzuk a legnagyobb kárt a természetnek.

Az óceánokban található, az élővilágot pusztító műanyag nyugtalanítóan magas részét az abroncsokról a tengerbe kerülő szemcsék teszik ki. Hogy mennyi is ez pontosan? Attól függ, kitől kérdezed. A valós arány 10 és 28 százalék között mozog.

Mi lehet a baj? Az abroncsok végülis gumiból vannak, nem? Nos, részben igen. Az átlagosan használt autógumik mindössze 19%-ban tartalmaznak természetes gumit, miközben egynegyedük szintetikus anyagból készül. Értsd, műanyagból.

„A megtett kilométerek alatt elkopnak az abroncsok, és apró szintetikus szemcsék kerülnek az utakra. Ezeket az esővíz belemossa az óceánokba. A vízbe kerülő műanyag pedig pusztító hatással van az élővilágra” - áll a National Geographic riportjában.

Mi a megoldás? Nos, ez egy érdekes kérdés. Gyakorlatilag az összes modern gumiabroncshoz szintetikus gumit használnak fel, az autósok pedig használt, már kopott gumikat is vásárolnak, hiszen ezek ára töredéke az újaknak. Még a Michelin jövőben piacra kerülő Tweel abroncsai sem oldják meg a problémát, mivel hasonló alapelvek alapján, és összetevőkből készülnek, mint a maiak. Ezt a természeti katasztrófát látszólag nehezen tudjuk orvosolni. De nincs miért aggódni, hiszen a többi égető kérdés megoldásával úgyis jól állunk…

Szóval ha legközelebb gumiégetéshez támad kedved, tégy egy szíveseséget a Földnek, és takaríts fel magad után!