2019. június 16. | 10:50

A vállalkozás olyan repülő autón dolgozik, amit állítólag bárki megengedhet majd magának

Az 50-es, 60-as években mindenki szentül hitte, hogy a jövőben nem lesz szükség utakra, mert az emberek repülő autókkal fognak közlekedni. Eltelt közel 7 évtized és az égen még most sem látni sok ilyen járművet. Ugyan léteznek már próbálkozások, például a PAL-V nevű holland cég készít repülő autót, de annak ára bőven a 100 millió forintos határ felett van. Az NFT eVTOL egy most alakult amerikai cég, melynek eltökélt szándéka, hogy hamarosan olyan járművet mutat be, amelyet bárki megengedhet magának.

A tervek szerint az Aska nevű tanulmányuk első repülésére valamikor 2020-ban kerülne sor, az értékesítés pedig várhatóan 2025-ben kezdődne. Méretei impozánsak, hosszúsága 6 méter lesz (összehasonlításképp az aktuális Mercedes S-osztály 5,1 méteres), a szárnyfesztávolsága pedig 12 méternél is nagyobbra várható. A géptörzsbe illetve a szárnyak végeire biggyesztett propellerek működtetésével a le- és felszállás is függőlegesen történik majd, a repülés azonban a hagyományos repülőgépeknél megszokott módon, a szárnyakon ébredő felhajtóerő segítségével lesz lehetséges. Ily módon, a manapság divatos drónokkal összehasonlítva a levegőben maradáshoz kevesebb energiát használ majd, tehát azoknál takarékosabban tud közlekedni. Az alábbi videón láthatod, ahogy a járgány repülőből hagyományos autóvá alakul:

A repülést teljes mértékben a robotpilóta fogja lebonyolítani, így a repülő autó vezetéséhez nem szükséges pilótavizsgával rendelkeznie a leendő használónak. A hatótávot a levegőben 550 km környékére becsüli a cég, melyet úgy ér el a jármű, hogy egy fedélzeti gázturbina látja el árammal az elektromos propellereket. Az ára várhatóan 60 millió forint környékén lesz, de a sorozatgyártás beindulásával az alapítók elképzelése szerint állítólag akár 15 millióra is lemehet ez az összeg. Ha így lesz, akkor teljesül az álmuk, szélesebb rétegek számára elérhetővé válik a jármű. A nagy kérdés, hogy a koncepció vajon labdába rúghat-e az egyre inkább drónok uralta alacsony légtérben. Míg a repülő autók légügyi szabályozása egyelőre nincs a döntéshozók látóterében, addig a drónok belátható időn belül - a csomagokon túl - akár személyeket is szállíthatnak.