2020. március 30. | 17:07

Ahogy egyre több világváros, úgy Budapest is fejleszteni fogja a kerékpáros hálózatát a közeljövőben a világjárvány következtében.

A járvány hatására otthonmaradásra kényszerülő embertömegeknek köszönhetően világszerte jelentősen csökkent a személyautó-forgalom, amely elsősorban a nagyobb városokban hozott azonnali változásokat az utakon. Azok közül, akik a jelenleg is érvényben lévő kijárási korlátozás mellett mégis el kell hagyják otthonaikat, sokan a vírus terjedésének gócpontját jelentő tömegközlekedés helyett inkább a gyaloglást vagy a kerékpározást választják vagy választanák.

Az újonnan kialakult közlekedési helyzet és a megváltozott igények kiszolgálása érdekében a főváros napi szinten foglalkozik annak kérdésével, miként tehetnék a kerékpárosok számára vonzóbbá és élhetőbbé a város útjait. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az illetékesek megkezdték az új kerékpáros útvonalak kijelölését, illetve terveket készítenek arra vonatkozóan, hogy milyen ideiglenes forgalomirányítási átalakításokra lesz szükség a közeljövőben.

„A fővárosi önkormányzat szakmai stábja elkezdte kidolgozni a kerékpáros hálózat gyors bővítésének stratégiáját, ami a lecsökkent közúti forgalom mellett is biztonságos és komfortos feltételeket teremt” – nyilatkozta az Indexnek Balogh Samu, a főpolgármesteri iroda kabinetfőnöke.

A kialakult helyzetre reagáló intézkedések része volt a Mol Bubi közbringarendszer regisztrációjának megkönnyítése (2020. március 16. óta online intézhető) és a havi 100 Ft összegű, jelképes díjának bevezetése, amellyel napi szinten 30 percen át vehetők igénybe a kerékpárok. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha valaki túllépi a fél órás napi keretét, akkor a szerződésben foglaltak lépnek életbe és a felhasználónak fizetnie kell a szokásos díjakat és az ún. túlhasználati díjat is.

A Magyar Kerékpárosklub korábban egy – a rendkívüli helyzethez igazodó – javaslattal állt elő és fordult Budapest főpolgármesteréhez, amelyben összeszedték, hogy  hol alakíthat ki a főváros gyorsan és egyszerűen új kerékpáros sávokat, utakat annak érdekében, hogy a koronavírus terjedését a kerékpárhasználat megkönnyítésével is lassíthassák. A jobb idő beköszöntével, azaz április elejétől a beruházásokat és átszervezéseket jó eséllyel meg is kezdik. Az itt elérhető térkép segítségével nyomon lehet követni, hogy várhatóan mely útvonalakon lesznek kerékpárosok számára is igénybevehető új utak, sávok.