2020. február 24. | 18:25

Az embernek nem feltétlen kell prémium ahhoz, hogy nagyzoljon. Lássuk, mit tud a hibrid hajtáslánccal szerelt Suzuki Ignis!

„Már megint új Ignis? De, hiszen nemrég mutatták be!?” – gondolhatod. Igen ám, csakhogy ez még annál is újabb, intelligensebb. Furfangosságát, csínját-bínját a hajtásláncban kell keresni. A Suzukit is utolérte a hibridizáció, ennek apropója pedig nem volt más, minthogy az autógyártóknak bizony eleget kell tenniük az egyre szigorodó kibocsátási követelményeknek.

Annak már húsz éve, hogy az első, leginkább japán piacra szánt Suzuki Ignis fel, majd lekerült a gyártósorról. Akkoriban 1,3 és 1,5 literes benzinüzemű erőforrásokkal árulták a kisautót, előbbi 83 lovat birtokolt, ötajtós karosszériával és fronthajtással. A vállalat szinte minden évben előrukkolt valamiféle újdonsággal, ennek példájára 2001-ben megérkezett a 4x4 meghajtású változat, 2003-ban pedig bemutatták az Ignis Sportot, amelynek raliverziója példásan szerepelt a világbajnokságokon. A megszokott, 5-6 éves modellciklust nem élte meg, még abban az évben leváltották az akkor futó generációt.

Suzuki Ignis Hybrid teszt

A második felvonást már Esztergomban gyártották, illetve az értékesítésben is jobban szerepelt. Rövid időn belül közkedvelt modellé avanzsálták a vásárlók, ez többek közt emelt hasmagasságának és az újfajta motoropcióknak volt köszönhető. Egy 84 és egy 110 lóerős benzines, valamint egy 70 lóerős dízel közt lehetett morfondírozni, utóbbit a Fiat szolgáltatta. Az Ignist 2008-ig gyártották itthon, a megváltás éve 2015 volt.

Öt évvel ezelőtt a Suzuki megjelent a Genfi Autószalonon, mely akkor a 85. alkalommal megrendezett esemény volt. Az oda látogatók két, egymástól eltérő, de rendkívül futurisztikus prototípust láthattak a színpadon. Az iM-4 névre keresztelt tanulmány a Suzuki újdonsült, Smart Hybrid rendszerét hordozta magában, és lássanak csodát, a legfrissebb széria is tudja ma már ezt az okosságot.

Suzuki Ignis - az újjászületés éve

Az addigi stílusnak és formatervezésnek hátat fordítva és a legnagyobb mértékben ellentmondva az új Suzuki Ignis 2016-ban mini szabadidő-autóként látta meg a napvilágot. Nem vicc ez, komoly dolog, maga a gyártó is ultrakompakt SUV-ként tartja számon saját weboldalán. Mit is mondhatnék, hiszen az alcímben már kifejtettem a véleményem. A Suzuki kisautójával császkálva a városban be kellett látnom, hogy kirívó. Nagyon is kirívó. Fogalmazhatnék úgy is, hogy mélyen személyre szabható.

Suzuki Ignis Hybrid teszt

Ennek több oka is lehet: kezdetben 14 különféle színárnyalatban lehetett hozzáférni az Ignishez, ezen felül a vevők rendelkezésére állt 5 kétszínű kombináció, fekete tetővel. A variálás a beltérben folytatódhat, ahol szintén rengeteg tónus áll rendelkezésre. Nos, én sem épp visszafogott Gleccserfehér vagy Ezüstszürke színben kaptam kézhez a tesztautót, hanem az úgynevezett Neonkék árnyalatban. A másik ok, ami miatt figyelemfelkeltő lehet a kis masina az az, hogy még a laikusok is egyből rávágják, hogy Suzuki, de odáig már nem jutnak el, hogy ez az Ignis. A Suzuki Ignis ezúttal új szemszögből szemléli a világot. A Swifttel és Balenóval közös alapokon nyugvó jármű hossza 3,7 méter. LED projektoros fényszórói nappal és este is kellően megvilágítják az úttestet. A GLX, GL+ és GL felszereltség részét képezi egy kényelmi funkció, ami arra képes, hogy a lámpatestek a kiszállást követően még 10 másodpercig világítanak, ezzel könnyítve az utasoknak a házba jutást.

Beszállásnál is hasonló a helyzet, amint a sofőr megnyomja a távirányítót, a fényszórók egyből felvillannak. Szemből, illetve oldalról figyelve egészen egyben van az autó, a hátsó ablakok mögé három csíkot rajzoltak, amiknek mintha a légáramlásban lenne valami szerepük, de mindez persze csak a dizájn része. Hátulról viszont már kevésbé szép látvány fogad, a karosszéria bőven kiszélesedik a virsli kerekek (175/60R16) felett, mintha valami Rocket Bunny kitet szereltek volna az autóra.

Suzuki Ignis – sok jó ember kis helyen is...

Ezt a jó, régi, magyar közmondást tökéletesnek találtam az Ignis esetében. A közepes szintű, GL+ felszereltség ugyan papíron csak négyszemélyes, azaz a magasabb felszereltségű változat kevesebb helykapacitással bír, mint az alap. Családnak nem, de fiataloknak mindenképpen ajánlanám az élvezetes kisautót. A csomagtér mérete 260 liter, a GL+ és GLX-ben viszont lehetőség van az ülések 16,5 centiméteres sínen történő tologatására, hogy könnyen beállítható legyen a kívánt lábtér, de a csomagok elhelyezése se legyen nehézkes. További opcionális extrák a GL+ esetében a középső érintőképernyős kijelző, a tolatókamera, a nagyobb, 16 coll méretű fényes fekete felni, az ülésfűtés, valamint a már korábban említett LED-es fényszórók.

Suzuki Ignis Hybrid teszt

Az új generációs kialakításnak köszönhetően a motortér minimálisra csökkent, míg az utastér tágasabb lett. A beltér minden eleme funkcionális, nincsenek fölösleges dolgok, kihasználatlan részek. Kapásból 5 különböző tárolási opciót lehet megemlíteni: ott a kesztyűtartó, a középső tálca és pohártartó, az első zseb (melyben palacktartó is helyet kapott), a hátsó ajtópanelnél ugyanez a helyzet, illetve hátul található egy box, amely pohártartóként, de telefontartóként is megállja a helyét. A beltérben összességében kellemes a környezet, a középső fejegység főként Vitarásoknak lehet ismerős. A Bluetooth kapcsolódással meggyűlt a bajom, a telefonom és az Ignis valahogy nem voltak egy hullámhosszon.

Könnyed a szervó, csakúgy, mint a pedálok. A háromküllős kormányt nagynak találtam egy ilyen picike autóba, de feltételezem, megszokás kérdése ez is. A műszerfal kijelzi az alapinformációkat, mint például a külső hőmérséklet, a pontos idő, az aktuális sebesség és a megtett kilométer. Ezek a feltüntetett információk módosíthatók a műszerfal közelében vagy egész egyszerűen a kormányon lévő gombokkal. Az alapváltozatban manuális a klíma, de a GLX-ben már digitális van. Kopogós műanyag és a vártnál jóval nagyobb szélzaj fogadja az utasokat részben a karosszéria kialakítása miatt, részben a kispórolt szigetelőanyagok miatt. De nincs mit tenni, többek között ezért tud ilyen olcsó lenni ez a kisautó.

Suzuki Ignis – kicsi a bors, de nem erős

A jármű esetében három dolgot érdemes leginkább szem előtt tartani. Az egyik a költséghatékonysága, a másik a helytakarékossága, a harmadik pedig az üzemanyagtakarékossága. Az Ignis immáron csak lágyhibrid-hajtáslánccal kapható, melynek fő eleme a már ismert, 90 lóerős 1,2-es DUALJET benzinmotor. A mild hibrid technológia lényege, hogy a villanymotor tehermentesítse a benzinmotort. Az Ignis esetében +3 lóerő és 50 Nm leadására képes elektromotorról van szó, egy aprócska lítiumion-akkumulátorral kiegészülve. Az akksi motorfék, illetve regeneratív fékezés során töltődik, az autó pedig eszméletlen üzemanyag-fogyasztási értékeket produkál ezáltal. A lágyhibrid-meghajtás mellé nem jár automataváltó, csak és kizárólag az ötfokozatú manuálissal lehet megvásárolni. A hibrid rásegítés nem sokban mutatkozik meg menet közben, a motor viszont kifejezetten halkan jár.

Suzuki Ignis Hybrid teszt

Nulláról 11,8 másodperc alatt van százon, a mild hibrid szisztéma nélküli változatnak ez 12,2 másodpercébe került. A 12 Voltos rendszerrel szerelt Ignis gyári adatok szerinti üzemanyag-fogyasztása 4,1-5 l/100 km, nálam ez valamivel feljebb kúszott, de annak is bőven bele kell férnie. Indulásnál az integrált villanymotor (ISG) indítómotorként működve halkan és simán indítja újra a benzinmotort. A megállást követően a motor automatikusan leáll, az elektromos berendezések pedig az akkumulátorokról működnek tovább, ami üzemanyag-megtakarítást eredményez, és persze a károsanyag-kibocsátás is csökken. Az alaptömeg 835 kg, tehát egy alapvetően könnyű karosszériáról van szó, négy személlyel viszont elhalványul a teljesítménye. A maximális nyomatékot (120 Nm) 4400 fordulat/percnél adja le, míg a 90 lóerőt 6000-nél, szóval igényli a forgatást.

Suzuki Ignis – jól veszi az íveket

Ezt kifejezetten a forgolódásra értettem, ugyanis 2435 mm-es tengelytávjához kicsinyke, 4,7 méteres fordulókör társul. Jól manőverezhető az Ignis, a városi forgalomban és a szűk kisutcákban szintúgy. Az újratervezett futóműve kifogástalan a mindennapi, magyar utakon történő használathoz és a hasmagasság is átlagon felüli, így akkor sem kell aggódnunk, ha elhagyjuk az aszfaltot.

Suzuki Ignis Hybrid teszt

Suzuki Ignis ár és összegezve

A Suzuki is belépett a hibridizációba. Mindezt igyekszik a lehető legokosabb és legolcsóbb módon kivitelezni, ezért is lehet, hogy a lágyhibrid-hajtáslánccal kezdték a sort. Összességében egy jól összerakott járműről van szó, ami elsősorban fiataloknak, vagy éppen idősebbeknek ajánlott a nagycsaládokkal szemben. A motortér méretét a minimumra redukálták, így tágasabb lett a beltér, valamint a csomagtartó kapacitása is. A 90 lóerős motor és a 12 voltos lágyhibrid együttesen tulajdoníthatna több erőt a mindössze 835 kg-os autónak, de igazából így is mindenre elég ez a teljesítmény.

Aki ilyen autót vásárol a mindennapokra, nem azt fogja nézni, hogy hány másodperc alatt van százon, hanem hogy mennyi a fogyasztása, ebben az esetben a mild hibrid Suzuki Ignis lehet a tökéletes választás. A teszt írásának időpontjában nem volt árlista a Suzuki honlapján, az alapverzió ára 3 345 000 forinttól indul, a jól felszerelt GL+ vélhetően az 5 milliót súrolja.

Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Hybrid 12V GL+ (2020)

  • Lökettérfogat: 1242 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 90 LE
  • Max. forgatónyomaték: 120 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 3700/1690/1595 mm
  • Tengelytáv: 2435 mm
  • Saját tömeg: 885 kg
  • Vegyes fogyasztás: 5,4 l
  • Tesztfogyasztás: 6,2 l
  • CO2 kibocsátás: 122 g/km
  • Végsebesség: 170 km/h
  • 0-100: 11,8 s