2023. december 24. | 18:05

Mullin Automotive Museum, Amerikai Egyesült Államok

Következő

Mindenki hallotta már az Art Deco kifejezést, amely egy művészeti irányzatot jelöl, amely az 1910-es évektől egészen a '30-as évek elejéig virágzott. És hogy miért van róla szó? Mert az autóiparban is remekül megtalálta a helyét és a korszakban az autógyártás inkább hasonlított művészetre, mint közlekedési eszközök építésére.

Hasonlóan gondolta a dolgot Peter W. Mullin is, aki '20-as és '30-as évek autóiparát tartotta a csúcsnak és az ekkor épült modellekre inkább, mint műalkotásként tekint. Az amerikai üzletember magángyűjteményében 140 autócsoda kapott helyet, amelyek mindegyike Art Deco-korban épült, és mai szemmel teljesen érthető, Mullin miért érezte úgy, hogy ezeket az autókat ki kell állítani.

A kiállítás fókuszában nem a megszokott amerikai modellek állnak, mint a Chevrolet, a Buick vagy az Oldsmobile, mivel az Art Deco, nevéből is láthatóan Franciaországból indult és Mullin gyűjteménye is az ottani formatervező cégeket igyekszik bemutatni a közönségnek. A Bugatti név sokaknak csenghet ismerősen, de a tárlatban olyan nevek is szerepelnek, mint a Delage, a Delahaye, Hispano-Suiza, Avion Voisin, vagy Talbot-Lago.

Ezek a ma már elfeledett nevek a '30-as években a prémium utazást jelentették, mivel a formatervező cégek úgy működtek, hogy a megrendelők kérésére egy sorozatgyártott alvázra építettek egyedi felépítést, amely kézzel készült és persze rengeteg idő és pénz ment bele.

Éppen emiatt a Mullin Automotive Museum inkább múzeum, mint autógyűjtemény, mivel a kiállított modellek elsősorban inkább művészeti tárgyak, mint közlekedési eszközök. Az Art Deco modellek mellett természetesen vannak versenyautók is a korból, motorok és korábbi autók, az 1900-as évek legelejéről.

Forrás: Al Seib / Los Angeles Times / Getty Images
Következő
Nyitókép: Tauber Ákos / Alapjárat.hu