2022. december 24. | 09:11

A zéró tolerancia arra is vonatkozik, aki csak két cent pálinkát dobott be welcome drink gyanánt.

Húsvétkor és szilveszterkor, de akár még karácsonykor is hajlamos az ember arra, hogy elveszítse az önuralmát annak ellenére, hogy autóval érkezett a helyszínre. A barátok és a már kissé spicces családtagok noszogatására lecsúszhat az ember torkán némi szeszes ital, ilyenkor adódik a kérdés, piálás után (legyen az bármilyen szolid is) mennyit kell várni arra, hogy újra nyugodt lelkiismerettel üljünk a volán mögé?

A pontos időtartamot iszonyatosan nehéz, sőt lehetetlen megmondani, sok minden befolyásolja azt, hogy a bevitt alkoholmennyiség mennyi idő alatt ürül ki a szervezetből.

Nem mindegy például a nemünk, a súlyunk, az, hogy alkohol fogyasztása előtt, közben és után mennyi ételt fogyasztunk, közben sikerül-e hidratálni magunkat, illetve nyilvánvaló módon a szeszes ital típusa és mennyisége is komoly faktor a történetben. Nem mindegy, hogy sörözés, whiskey-zés vagy pálinkázás után igyekszünk magunkat szalonképes állapotba hozni.

Lássunk egy példát egy másik állítással kiegészítve: az orvostudomány mai állása szerint az egészséges emberi szervezet 10 testsúly kilogrammonként egy grammnyi tiszta alkohol lebontására képes 60 perc leforgása alatt, vagyis egy 80 kilós ember szervezete óránként 8 grammnyi alkohol lebontására képes.

Itt fontos hangsúlyozni az egészséges szót, a különböző betegségek miatt ez az arány könnyen borulhat, a lebontási idő pedig minden egyénnél más, tehát ne az legyen a viszonyítási pont, hogy a haverunk mennyi idő alatt józanodott ki. A lebontási idő lassabbá válhat attól függően, hogy korábban hányszor és milyen mértékben volt munkára bírva a májunk, vagyis hányszor voltunk alkohol által komolyan befolyásolt állapotban.

Ami a grammokkal és számokkal való játékot illeti, egy korsó 4 százalékos sörben 20 grammnyi alkohol van, azt tehát elvileg 2,5 óra alatt bontja le az átlagos szervezet (már ha egyáltalán létezik ilyen). A 8-12 grammnyi alkoholt tartalmazó italokat gyorsabban lebontja a máj, nagyjából ez a mennyiség található:

  • egy deci borban,
  • egy kétcentes röviditalban,
  • egy sima koktélban
  • vagy egy pohár sörben.

Az étel is szóba került korábban, érdekes, de ha éhgyomorra iszunk, akkor gyorsabban felszívódik az alkohol. Amikor tele van a hasunk, az alkohol felszívódása és lebontása is később következik be, ezért sem kólint minket fejbe instant az elfogyasztott ital.

Ha bizonytalanok vagyunk, nem merünk autóba ülni, akkor inkább várjunk még egy picit, esetleg feküdjünk le aludni, ha erre van lehetőség. Most már lehet kapni a boltokban megbízható minőségű alkoholszondát, fújjuk meg, és ezt a műveletet addig ismételgessük, amíg nem kapunk negatív eredményt. Az interneten különböző alkohol kalkulátorok is találhatók, de nyilván ezek sem működnek 100 százalékos pontossággal, bár támpontként lehet rájuk tekinteni.

A különböző mendemondáknak, melyek a lerészegedés hatásos elkerüléséről vagy megelőzéséről szólnak, ne nagyon dőljünk be, támaszkodjunk inkább a józan ítélőképességünkre (ha azt elvesztettük menet közben, akkor hallgassunk arra, aki tuti, hogy józan), a szakember is ezt tanácsolja. Dr. Zacher Gábor már sokszor nyilatkozott a témában, rá feltétlenül érdemes hallgatni.

Elmondása szerint az alkohol kiürülésének ideje hozzávetőleg 10 gramm/óra. Zacher szerint ez egy átlagos szám, és mivel nem ismerjük a testünket, nem tudjuk, milyen ütemben bontja le az alkoholt. A szakértő óva int mindenkit attól, hogy számolgatni kezdjen és így kockáztasson.

Az ország talán legismertebb toxikológusa hozzátette, nem ajánlja a szeszes ital fogyasztását annak, aki a nap később szakaszában még be szeretne ülni a volán mögé. Zacher szerint „sokkal olcsóbb később visszamenni vagy egy fuvarszolgálatot fogadni, mintsem fizetni egy esetleges baleset vagy jogosítvány-elvétel költségeit.”

Zéró tolerancia

Magyarországon 2008-ban vezették be a zéró toleranciát. Ennek lényege, hogy igazoltatás során a rendőr nem mérlegelhet, ha beigazolódik az ittas vezetés gyanúja, akkor már a helyszínen be kell vonnia az illető személy vezetési engedélyét. Már az is ittas sofőrnek számít, aki egy pohár bor elfogyasztása után útnak indul. Ha a megszondáztatott ember véralkoholszintje meghaladja a 0,5 százalékot, az már bűncselekménynek számít.

Depositphotos