2020. augusztus 29. | 02:05

A lambda szonda, más néven oxigénérzékelő, egy kis szonda, amely a kipufogócsonk és a katalizátor között helyezkedik el. A 70-es években a Volvo fejlesztette ki.

Jelentősége megkérdőjelezhetetlen, cseréje pedig előbb vagy utóbb, de elkerülhetetlen. Ennek okán érdemes hát tisztább képet kapnunk arról, hogy mi célt is szolgál ezen tartozék. A fekmester.hu szakértői segítenek benne, hogy jobban megértsük fontosságát.

Mire is használjuk valójában ezt az alkatrészt?

A lambda szonda a levegő és üzemanyag keverék szabályozásával beállítja a motor hengerekhez eljuttatott anyag mennyiségét, ami a motor megfelelő működéséért vállal garanciát.

Ez befolyásolja a káros gázkibocsátás mértékét azáltal, hogy ellenőrzi a katalizátor optimális működését. A lambda-szonda tehát biztosítja, hogy autója megfeleljen a szennyezésről és a CO2-kibocsátásról szóló európai előírásoknak.

Amennyiben újabb autóval rendelkezik, akkor azt 2 lambda-érzékelővel is ellátják. Ebben az esetben a második érzékelőt közvetlenül a katalizátor mögött kell elhelyezni.

Hogyan működik a lambda szonda?

Mivel az oxigénérzékelőt a katalizátor elé helyezik, ez meg tudja mérni az égés után leadott levegő és üzemanyag mennyiségét. Ilyen módon a jármű elektronikus vezérlőegysége (ECU), amely a motor bizonyos funkcióit vezérli, helyes adatokat fog kapni a kibocsátásokról és ezután kiadja a szükséges gázmennyiséget.

Ez elengedhetetlen a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséhez.

Hibás a lambda-szonda?

Ha az oxigénérzékelő hibás, az ECU-nak semmilyen adatot nem fog küldeni, amely ezáltal hibás információkat fog felhasználni. Ez valószínűleg növeli az üzemanyag-fogyasztást, és fokozza a szennyező anyagok kibocsátását.

Végül ez a katalitikus átalakító eltömődéséhez vezethet, amelyet ezt követően ki kell cserélnie.

A hibás lambda-szonda tünetei:

  1. A figyelmeztető lámpa felvillan a műszerfalon
  2. Az autó indulásakor megrándul
  3. Szokatlanul magas üzemanyag-fogyasztás tapasztalható
  4. Alacsony a motorteljesítmény gyorsulás során
  5. Növekszik a mérgező gázok kibocsátásána mértéke

Mikor kell cserélni az oxigénérzékelőt?

A lambda-szonda élettartama körülbelül 150 000 kilométer. Ez azonban rövidebb is lehet, számos tényezőtől függően.

Az alacsonyabb élettartam leginkább a motorból származó rendellenességek miatt következik be.

A kipufogógázból származó szivárgások által a szonda is károsodhat. Amennyiben a fenti jelek – „tünetek” valamelyikét észleli, javasoljuk, hogy azonnal keressen fel egy szakembert, aki ellenőrizni tudja az alkatrész működését, hogy a hiba a lambda-szonda helytelen működéséből adódik-e.

A vizsgálat egy autódiagnosztikai eszközzel történik. Ne habozzon, hasonlítsa össze az Ön közelében lévő szerelő műhelyek autódiagnosztikai ajánlatait, illetve kérjen tőlünk árajánlatot a lambda-szonda teljes cseréjéhez.

Lecsatlakoztattam a lambda-érzékelőt: továbbra is vezethetek?

A lambda-szonda nélküli vezetés kifejezetten nem ajánlott. Ezen alkatrész biztosítja, hogy autója ne bocsásson ki több CO2-t, mint amit az EU jogszabályai megengednek.

Bár sokan úgy gondolják, hogy autójuk optimális működést tud megvalósítani e hozzávaló nélkül is, a katalizátorra nézve ez óriási kockázatot jelent (pl. eltömődés).

Továbbá ne feledje, hogy egy meghibásodott lambda szonda semmiképpen sem gazdaságos, mivel kb. 15%-kal képes megnöveli az üzemanyag-fogyasztást.