Senki nem szereti, ha egy hosszú utazást követően akár napok is rámennek az akklimatizálódásra.
Van még néhány hét a nyárból, sőt az utószezonban is sokan választanak repülővel elérhető helyszínt a nyaraláshoz. Ha messzebbre utazunk, gyakran meg kell küzdenünk az úgynevezett jetlag jelenséggel, mely állandó fáradtsággal, alvászavarokkal teheti kellemetlenebbé a pihenésünket. A következőkben olvashatsz néhány tippet, melyekkel csökkenthető a hosszú utazást követő akklimatizálódási idő.
A belső biológiai óránk, elsősorban a nappali fényhez igazodik. Amikor besötétedik, felszabadul a melatonin alvási ciklust irányító hormon. Ha a szervezet más nappal-éjszaka ritmusra van berendezkedve, mint ami a célállomáson vár minket, akkor először alkalmazkodnia kell az új időzónához.
A jetlag leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- álmatlanság, gyakori éjszakai ébredés
- koncentrációs nehézségek
- nappali fáradtság
- emésztési problémák
- koordinációs zavarok
- levertség
Számos időzónán való átrepülés esetén akár napokba is telhet, mire az utazó alkalmazkodik a napi ritmushoz. Nem véletlen, hogy az ilyen távoli célpontokra jellemzően nem csak néhány napos tartózkodást terveznek. A legtöbb ember könnyebben alkalmazkodik ahhoz, ha az alvási ritmusát késleltetnie kell, tehát később fekszik le, és később kell fel. Ezért mondják, hogy a nyugati irányba történő utazások során gyorsabban megy az átállás, mint kelet felé.
Általános igazság, hogy minél hamarabb sikerül beállítani a napi ritmust, annál jobban telik majd a nyaralás. A fény különös jelentőséggel bír az alvás-ébrenlét ciklusban. Az időzónák változásával azonban váratlan időben kaphat a szervezetünk napfényt, ami még ronthat a helyzeten.
Különböző weboldalak és alkalmazások segítségével kiszámolható a napkelte és a napnyugta időpontja a célállomáson. Ha az otthoni rutinhoz nem tartozik hozzá, akár sötétítőfüggöny, akár szemtakaró segítségével kizárhatjuk a nem kívánatos napfényt, ezzel segítve az alvási ritmus beállítását.
Néhány ember számára a melatonin tartalmú készítmények jelentik a megoldást. Mielőtt bármilyen tablettát beszedünk, érdemes egyrészt konzultálni a háziorvossal, másrészt pedig tájékozódni arról, vajon a gyógyszer engedélyezett-e az adott országban.
A nappali fény mellett más szempontok is befolyásolhatják a biológiai óránkat. Kutatásokkal próbálják igazolni, hogy bizonyos ételek pozitív hatással vannak-e az alvás-ébrenlét ciklusra. A rendszeres táplálkozás és a napi rutin segíthet a jetlag ellensúlyozásában. A nappali testedzés, sportolás is jelezheti a testnek, hogy most bizony ébren kell lennünk.
Vannak olyan módszerek, melyekkel még az utazás előtt segíthetünk a helyzeten. Érdemes már otthon némileg igazodni a célállomáson gyakorolni kívánt napirendhez. Az általános utazási fáradtság ellensúlyozása érdekében próbálj meg aludni a repülés alatt, igyál elegendő vizet, és kerüld az alkoholos és a koffeintartalmú italok fogyasztását. A lehető legpihentetőbb alvás érdekében ajánlott az alvómaszkok és füldugók használata. Még érkezés után sem tanácsos alkoholt fogyasztani a jetlag miatt, és altatóként sem javasolt alkalmazni.
Minden megelőző intézkedéssel együtt tervezz egy bizonyos alkalmazkodási idővel, és ha lehetséges, ne indulj hosszú városnézésre az érkezés napján. A fáradtság ellenére érdemes helyi idő szerint lefeküdni, az első nap pedig lehetőleg tartózkodni a hajnalig tartó bulizástól.