2023. április 17. | 17:52

A tükör ma már egy teljesen hétköznapi használati tárgy, azonban volt olyan időszak a történelemben, mikor az ára az aranyéval vetekedett. Ehhez hasonló érdekességeket gyűjtöttünk össze cikkünkben. Kiderül az is, mióta létezik tükör, és milyen babonák kapcsolódnak hozzá.

1. A tükör kezdetben fémből készült

Ma, amikor reggelente belepillantunk a fürdőszobai tükörbe, nem gondolunk arra, milyen kiváltságosak vagyunk. Hiszen szinte minden helyiségben található már tükör a lakásokban, és ezt teljesen természetesnek vesszük.

Fürdőszobai és előszobai tükör a Homelux webáruházból beszerezhető akár azonnal is, ha nincs otthon elég ebből a tárgyból. Ez az a két helyiség a lakásban, ahol mindenképp helye van a tükörnek, hiszen útnak indulás előtt szeretünk vetni egy pillantást kinézetünkre.

 

Az ókori népek ugyanígy voltak ezzel, ám ők még csak kézben hordható vagy zsebre rakható kisebb darabokat használtak. Ezek jellemzően valamilyen nemesfémből - ezüstből vagy rézből - készült vékony lemezkék voltak, amelyek gyorsan oxidálódtak. Ebből kifolyólag pedig hamar tönkrementek.

Az első igazi tükör a XIII. században készült csak el: a Velencéhez tartozó Murano szigetén hozták létre úgy, hogy üveglapra vékony ólomlemezt helyeztek és higannyal borították be. Később persze tökéletesítették a találmányt, a higany helyett például ezüstöt alkalmaztak.

A XVII. században az üvegöntés feltalálásával a tükörgyártás is fellendült, addig sok esetben megfizethetetlen volt a köznép számára ez a nemesfémet tartalmazó luxustárgy. Az előkelő embereknél az aranykeretes tükrök sem voltak ritkák, minél giccsesebb volt a keret, annál nagyobb értéket jelentett.

Jelenleg számtalan méretű és kinézetű tükör kapható, kerettel vagy keret nélkül, de mindegyiknek egy a célja: hogy visszatükrözze arcunkat, alakunkat.

2. Sok babona él a tükörrel kapcsolatban

A tükörhöz számos babona fűződik. Valószínűleg azt mindenki ismeri, hogy ha eltörik egy, az 7 év szerencsétlenséget jelez. És az is köztudott, hogy összetört darabba nem szabad belenézni, mert akkor az ember elveszíti az energiáit.

Ha valakinek vissza kell fordulnia a kapuból, mert otthon felejtett valamit, nézzen tükörbe, mielőtt újra elindul. Ezzel elkerülhető a sok akadály, ami egyébként várna rá a nap folyamán.

Egy régi babona szerint, ha halott van a házban, le kell takarni a tükröket, nehogy fogságba essen az elhunyt lelke.

Akik hisznek a misztikus dolgokban, úgy tartják, hogy a hálószobába nem szerencsés tükröt tenni, főleg nem az ággyal szembe, mert az zavarja a nyugodt alvást, hiszen sokak szerint a tükör átjáró a túlvilágra.

3. A magyarok a törökök által ismerték meg a tükröt

Feltételezések szerint Magyarországra török közvetítéssel került a tárgy még a vándorlások idején, hiszen a tükör szó ótörök eredetű. A csuvas nyelvben tökernek mondták. Latin neve: speculum, ebből pedig a spekulál szavunk származik, ami annyit jelentett régen: tudományos vizsgálódás.

Egy biztos: a tükör egy igen misztikus tárgy, és napjainkban elképzelhetetlen az élet nélküle.