2023. július 14. | 11:48

A nagy többség ma már a streamingszolgáltatók valamelyikét választja zenehallgatásra, hiszen egy bizonyos összegű előfizetési díjért cserébe akár több millió zeneszámhoz is hozzáférhetünk, ami valljuk be igen kényelmes megoldás.

Ugyanakkor nem mindenki fogadja örömmel a modern technika eme vívmányait, egy szűkebb réteg még ma is szívesen szedi elő a méretes fekete vinyl lemezeket - ismertebb nevén bakelitlemezeket - és teszi fel őket az analóg lemezjátszóra. De valóban van ennek a – mai szemmel nézve már igencsak elavult – technikának létjogosultsága?

Egy analóg audiorendszer felépítése

Aki még napjainkban is előnyben részesíti a vinyl lemezek hallgatását, annak célszerű egy egész audiorendszert szentelni erre a célra, hogy a zenehallgatás valóban igazi élmény legyen. A Stream Audiónál phono RCA kábelek, előerősítők, erősítők, hangfalak, lemezjátszók, hangszedők és egyéb kellékek is elérhetőek, melyek ahhoz szükségesek, hogy egy valóban profi rendszert állítsunk össze.

De hogyan is néz ki mindez? A lemezjátszón lévő tű nyeri ki a hangot a lemez barázdáiból, amit a phono kábelen keresztül továbbít az előerősítőbe, innen jut tovább a végerősítőbe (sok esetben ehhez nem két külön készüléket használnak, hanem egy eszköz tartalmazza mindkettőt), majd a hangfalkábeleken keresztül a hangszórókba. Mi mindebből csak annyit észlelünk, hogy a rendszer bekapcsolása és a lemez elindítása után röviddel megszólalnak az első traktusok.

Ám a háttérben komoly munka folyik, a berendezés minden elemének tökéletes szinkronban kell működnie egymással, hogy a zenehallgatás valóban minőségi élmény legyen.

Például a már említett phono RCA-kábel is egy nagyon fontos komponens, hiszen jelentős szerepe van abban, milyen lesz a hangzás. Egy jó minőségű vezeték tartalmaz földelőkábelt is, amit a jelbekötés előtt kell csatlakoztatni, nehogy a nagy impulzusú zajok kárt okozzanak az erősítőben vagy a hangfalakban.

 

A vinyl lemezeknek megvan a maguk varázsa

Tény, hogy a digitális zenehallgatás korában sokan elavult technikának tekintik az LP-lemezeket, és bizonyos szempontból ezzel nem is lehet vitatkozni. A kapacitásuk ugyanis véges, meg kell oldani a szakszerű tárolásukat, sérülékenyek, kényesek a porra. Használatkor nemcsak annyi a dolgunk, hogy rányomunk a Play gombra a kijelzőn, hanem óvatosan kiszedjük a lemezt a tokból, ráhelyezzük a lejátszóra, amit megfelelően beállítunk, majd indítjuk magát a lejátszást.

Persze ennek megvan a maga varázsa, de ezt csak azok tudják igazán értékelni, akik még ebben az analóg korban nőttek fel, vagy valamilyen okból élénk érdeklődést mutatnak a régi technológiák iránt.

El fognak valaha tűnni a vinyl lemezek?

Erre senki sem tud pontos választ adni. Tény, hogy ma már csak egy igen szűk réteg használja őket, ugyanakkor az ő körükben nagyon is van igény rá, hiszen mind a mai napig készülnek és kaphatóak analóg hanglemezek, így az LP-k szerelmeseinek nem kell lemondaniuk kedvenc hobbijukról.