2023. március 27. | 16:18

Ahhoz, hogy a lehető legbiztonságosabban közlekedhessünk autóval tavasszal és nyáron is, elengedhetetlen, hogy az megfelelő állapotban legyen. A tél mindig megviseli a járműveket, legyen szó személyautóról, kisbuszról vagy terepjáróról. Az utak, az időjárás, és maga a vezetési stílus is befolyásolja az autónk állapotát, így amikor véget ér a tél rendkívül fontos, hogy ellenőrizzük, hogyan hatott rá a téli közlekedés. Ezt már tavasszal, március vagy április magasságában érdemes elvégezni.

Bár még mindig sok autós van, akik a tavaszi felkészítést letudják annyival, hogy kivesznek minden téli felszerelést a csomagtartóból (jégkaparó, jégoldó, hólánc stb.) esetleg feltölti a szélvédő mosó tartályát nyári mosófolyadékkal, ennél azonban sokkal több feladat van, amit el kell végezni tavasszal, vagy legalább nyár elején. Lássuk, mik is ezek.

Időbe kerüljenek fel a nyári gumik!

Valószínűleg nem árulunk el nagy titkot azzal, ha azt mondjuk, autó tavaszi felkészítésének első lépés a nyári gumik cseréje. Még mindig nagyon sokan vannak, akik nyáron is téli gumival közlekednek, mondván, nem vezetnek annyit, hogy megérje lecserélni, meg hát úgyis mindegy, az abroncs ki fogja bírni. Igaz ugyan, hogy téli gumival is elgurul az autó nyáron is, viszont már az enyhe tavaszi időjárás is túl meleg a téli guminak, ezért jobb fog kopni, hamarabb lesz szükség újra, de még a tapadása sem lesz megfelelő, ami ugyebár nagyon balesetveszélyes. Hát még, ha rekkenő kánikula van!

Az abroncsgyártóknak van egy aranyszabálya, mégpedig az, hogy 7 fok felett, már túl meleg az aszfalt a téli guminak, ezért ilyenkor már nyárira van szükség. Persze ez nem azt jelenti, hogy a februári 10-15 fokban azonnal cseréljünk nyári abroncsokra. A 7 foknak tartósnak kell lennie, tehát a tavaszi fagyoknak el kell múlnia. Hogy ez mikor történik meg, nehéz előre megmondani. Előfordulhat, hogy már márciusban kellően meleg a tavasz, de az is megeshet, hogy csak április végén, május elején lesz megfelelő az időjárás a nyári gumikhoz. Ez a szabály minden méret esetében érvényes, mindegy, hogy 205 55 r16 nyári gumi, 195 65 r15 nyári gumi vagy 225 45 r17 nyári gumi kell az autónkra.

Fotó: Pixabay

Amit az autón át kell nézetni

És ha már a gumisnál járunk, és úgyis felemelik az autót, érdemes a futóműveket is átnézetni, hogy megfelelő állapotban vannak vagy sem. Ha nem, akkor eljött az ideje a futómű beállításnak is. Természetesen tavasszal, illetve nyár elején nemcsak a gumiszervizt érdemes meglátogatni, hogy az autószerelőt is, és elvégeztetni az autó általános ellenőrzését és felkészítését a jobb időre. De milyen műveletekre lehet szükség ilyenkor?

  • lámpák működésének ellenőrzése
  • folyadékszintek: hűtőfolyadék, fékfolyadék, motorolaj szint ellenőrzés, ha szükséges, akkor csere
  • akkumulátor töltöttségi szint ellenőrzés
  • fékek ellenőrzése
  • ablakmosó folyadék cseréje
  • klímaellenőrzés, ha szükséges, felöltés

A fenti feladatokat tavasszal célszerű elvégeztetni, de ha nem kerül rájuk sor, akkor a hosszabb nyári utazások, nyaralások előtt mindenképp végeztessük el, ha autóval akarunk útnak indulni

Pixabay