2023. november 15. | 00:44

Most, hogy egyre korábban sötétedik, érdemes mielőbb bekuckózni a fotelünkbe, és elővenni egy jó regényt. Az olvasásnak ugyanis számos előnye van, cikkünkben bemutatjuk, miért olyan hasznos ez a tevékenység!

A könyvek csökkentik a stresszt

Talán nem meglepő, hogy az első számú érv a könyvek mellett az, hogy csökkentik a stresszt, hiszen kiszakítanak minket a valóságból, és egy teljesen más világba repítenek. Ahol nem a munkánk, a főnökünk, a párunk, a gyerekeink vagy a napi teendők miatt kell izgulnunk, hanem a főhős tetteinek következményein, és ez lelkileg jót tesz nekünk.

Nem is kell ehhez olvasni, ugyanezt a hatást érjük el akkor is, ha a VOIZ hangoskönyveit választjuk, hiszen a hang formátumú regények is képesek elterelni a gondolatainkat. A lényeg, hogy a történet, amely foglalkoztat minket, ne a saját élettörténetünk legyen. Éppen ezért érdemes olyan művet választani, amelynek lebilincselő a cselekménye és ébren tartja a figyelmet.

Egyébként nagyon jó stresszcsökkentő még a séta, a jóga vagy a relaxáció is, ám a könyvek olvasása vagy hallgatása további más pozitívumokkal is bír. Nézzünk még ezek közül párat!

 

Az olvasás empatikussá tesz

Bizonyított tény az is, hogy akik sokat olvasnak, azok empatikusabbak. Hogy miért? Mert jobban bele tudják képzelni magukat mások helyzetébe, képesek megértőbben viselkedni. Az ilyen emberek jól tudják, hogy a világ nem fekete-fehér, és minden nézőpontot érdemes megvizsgálni.

A regények ugyanis arra tanítanak minket, hogy mindenki másképp látja a dolgokat, ugyanaz a történés mást-mást jelent a különböző szereplőknek. Azáltal, hogy sokféle könyvet olvasunk, megtanuljuk azt is, hogyan lehet megoldani egy-egy problémát úgy, hogy lelkileg senki ne sérüljön közben.

A kommunikációs készséget is javítja

Nem elhanyagolható előny az sem, hogy az olvasás vagy hangoskönyv hallgatás által nő a szókincsünk, új kifejezéseket is megtanulhatunk. Ez nemcsak gyerekkorban hasznos, hanem felnőtt- vagy öregkorban is bővíthetjük a tudásunkat.

Ha van időnk, kuckózzunk be a szobánkba, és vegyünk elő egy jó regényt, de ha nem tehetjük ezt meg, akkor válasszuk a hangoskönyvet, amelyet vezetés, utazás, sportolás, főzés közben is hallgathatunk. Jót teszünk vele magunknak, mert a kommunikációs készségünk fejlődni fog.

Legyen az olvasás az esti rituálénk!

Bizonyára te is hallottál már arról, mennyire jótékony hatással van az alvás minőségére az, ha minden este ugyanabban az időpontban fekszünk le. Előtte pár órával már nem érdemes sem tévézni, sem a kütyüket nyomogatni, mert a kijelzőből áradó kék fény árt a szemnek, és befolyásolja a melatonin termelését is – ez a hormon szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat.

Ha azonban elalvás előtt minden este olvasunk egy kicsit az ágyban, az felkészíti testünket a pihenésre. Egyrészt, ahogy írtuk, csökken a stressz a szervezetünkben, másrészt a mindennapos tevékenység során agyunk megtanulja, mi miután jön. Így akár fél óra olvasást követően is könnyen álomba szenderülhetünk.