2023. február 17. | 11:48

A kezdő makettezők körében az első kérdések között tűnik fel az is, hogy melyik festékkel érdemes dolgozni, mi számít a legjobbnak? Sajnos nincs konkrét recept. Egyből, egyetlen rétegben jól fedő festékből kevés létezik, a legtöbbet hígítani kell méghozzá a gyári párjával.

Speciális festékek makettezéshez

A hagyományos típusok különböznek a kifejezetten makettezéshez gyártott változatoktól, ezért nem érdemes eltérni az ajánlásoktól. A Modellfutár makettfestékek termékkörében bőséges a választék. Érdemes már az elején beszerezni minden szükséges alapanyagot.

Megkülönböztetjük a makettfestékeket a makettezéshez alkalmazott típusoktól, hiszen utóbbiakat más felhasználásra is bevetik, dekorművészek például. Eltérés tapasztalható a pigmentszerkezetükben. A miniatűr példányok festéséhez gyártottaknak kisebbek, finomabbak a pigmentjeik. Ez alapvető, hiszen a kicsinyített hasonmásoknál indokolt a finomabbra őrölt pigment.

Ismernünk kell a festékek főbb alkotóelemeit, melyek a pigment, a kötőanyag, az oldószer és az egyéb adalékanyagok. A pigment a színek telítettségét, árnyalatát határozza meg. Míg a kötőanyag a tapadásért, rugalmasságért, fényességért felelős. A kötőanyag feloldásához pedig az oldószereket alkalmazzuk. Ez ad támpontot arról, hogy milyen típusú a festék, és milyen hígító használata javasolt.

 

Milyen makettfestéktípusokat ismerünk?

Külön csoportba soroljuk az akril, az enamel és az olajfestékeket. Ecsetes eljárásmódhoz az enamel a legalkalmasabb. Legfőbb előnye a lassú száradás, és ez úgy értendő, hogy amikor már érzetre száraznak tűnik, a belső rétegekben még mindig zajlik a folyamat. Ez a tulajdonság kihasználható, hiszen rengeteg lehetőségünk kínálkozik a javításokra. Hátrányaként megemlítendő, hogy mivel kőolajszármazék, kizárólag megfelelő szellőzés mellett, speciális óvintézkedések betartásával használható.

Az akriloknak nagyon jó a tapadási képességük, gyors száradást tesznek lehetővé. Általuk erős felület hozható létre, és hígíthatók, ameddig csak szeretnénk. A vizes akrilok a legbiztonságosabb típusok, matt és fényes változatai is elérhetők, ecsetes módhoz és airbrush mellé is ajánlottak. Hátrányuk egyben az előnyük is, vagyis a gyors száradás.

Az alkoholalapú akrilokkal viszont jól szellőző területen szabad dolgozni, sőt allergiás reakciókat is okozhatnak, emiatt maszk és védőkesztyű viselése ajánlott.

A lacquer alapúak gyors száradást garantálnak, és tökéletesek szórópisztolyos módhoz, a legtartósabbak, és lehető legvékonyabb rétegben vihetők fel. Viszont agresszívek, tehát óvintézkedések mellett alkalmazandók!

Gyakorlás és tesztelés

Eleinte érdemes az ajánlások és útmutatók alapján dolgozni. Persze nem árt némi kísérletezés és gyakorlás, amit megtehetünk akár otthoni tusfürdős flakon vagy tejfölöspohár segítségével is.

A makettfestékek megismerése időbe telik, a minél szebb eredményekhez pedig gyakorlás és tesztelés javasolt.