2021. augusztus 13. | 12:30

A külföldi ügyletek lehetnek közösségen belüliek, valamint harmadik országbeliek. Cikkünkben összegyűjtöttük mindkét csoportra vonatkozóan a számlázási szabályokat. Mutatjuk a legfontosabb információkat.

Először nézzük meg a közösségi ügyletekre vonatkozó számlázási szabályokat. Amennyiben két adóalany között jön létre az ügylet közösségen belül, akkor áfamentes számlázás történik. Ezt nettó módos, illetve fordított adózásnak is nevezzük. Ki számít EU-s adóalanynak? Az, aki rendelkezik közösségi adószámmal. Közösségi adószám egyéni vállalkozók esetében a ’T101E jelű nyomtatványon igényelhető, míg cégek a ’T201T jelű nyomtatványon igényelhetnek közösségi adószámot.

Mit jelent pontosan a nettó módos számlázás?

Nettó módos számlázás esetében a kiállított bizonylat nem tartalmazza az eladó országának áfáját. Helyette csupán egy nettó összeget, melyre a vevőnek itthon be kell fizetnie a 27 százalékos áfát. Ez persze le is vonható később, ha a vevő áfás és van levonási joga.

Szóval alanyi mentes vállalkozások nem élhetnek a levonás lehetőségével. Ráadásul ebben az esetben havi áfabevallást kell készíteni, és közösségi összesítő nyilatkozatot is le kell adni. Ez az eljárási mód szolgáltatásokra érvényes.

Termékek esetében más a helyzet, hiszen ilyenkor úgy is lehet dönteni, hogy 10 ezer euróig nem közösségi adószámmal történik a vásárlás, hanem a külföldi ország áfájának megfizetésével. Ilyenkor értelemszerűen bruttó számlát kap a vevő.

Mi történik akkor, ha EU-s adóalany részére történik az értékesítés?

Ebben az esetben is nettó módon kell számlázni, függetlenül attól, hogy alanyi mentes vagy áfás a vállalkozó. Ilyenkor rá kell írni a számlára, hogy „áfa területi hatályán kívüli”, valamint készíteni kell áfabevallást, és be kell adni egy összesítő nyilatkozatot is. A partner fogja megfizetni és levonni az áfát a saját országában.

Amennyiben EU-s magánszemély részére történik az értékesítés, bruttó módon kell számlázni vagy pedig alanyi mentesen. Közösségen belüliek, valamint harmadik országbeliek részére történő számlakiállítás során egyaránt segítséget nyújt az online számlázás.

Mi a helyzet akkor, ha közösségen kívüli a partner?

Ha közösségen kívüli a partner, beszerzés esetén meg kell fizetni az import áfát. Vámfizetési kötelezettség 150 euró felett van. Ha EU-n kívüli adóalany számára történik az értékesítés, fel kell tüntetni a számlán, hogy „áfa területi hatályon kívüli”.

Amennyiben EU-n kívüli, nem adóalany részére történik az értékesítés, bruttó módos számlázást kell alkalmazni. Ha lehet bizonyítani, hogy a termék elhagyta Magyarországot, akkor lehet „áfa területi hatályán kívüli” az ügylet.