A legtöbb otthon fűtési rendszere vagy fosszilis tüzelőanyagot éget, vagy villamos energiát alakít át hővé. A hőszivattyúk azonban különböznek ettől, mert nem termelnek hőt, ehelyett a külső környezet hőenergiáját mozgatják az otthonokba.
Hatékonyságuk abban rejlik, hogy több hőenergiát szolgáltatnak, mint amennyi elektromos energiát fogyasztanak. Így egy hőszivattyús rendszer üzemeltetése kevesebbe kerülhet, mint a hagyományos fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtési rendszereké.
A háztartásokban világszerte leggyakrabban használt hőszivattyú típus a levegő-víz hőszivattyú, amelynek előnye, hogy bárhova telepíthető, akár -25 °C-ban is hatékonyan üzemeltethető.
Hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú?
A Zone Klíma megbízható hőszivattyú márkákkal dolgozik annak érdekében, hogy hosszú évekig élvezhesd a berendezés nyújtotta előnyöket.
A levegő-víz hőszivattyú a külső levegőből a vízbe vezeti át a hőt, amely alacsony vagy magas hőmérsékletű fűtési rendszereken keresztül fűti vagy hűti a helyiségeket. A melegvíztároló puffertartályban tárolt vizet is felmelegítheti a használati meleg víz számára.
Leghatékonyabban az olyan alacsony hőmérsékletű hőleadókkal működnek, mint a padló-, fal- vagy felületfűtés, de egyes berendezések alkalmasak fűtéskorszerűsítés esetén a meglévő radiátorokkal is üzemelni.

A hőszivattyú a hőmérsékletet hőátvitellel szabályozza. Három alapvető alkotórésze van: az elpárologtató kültéri egység, a beltéri egység(ek) vagy kondenzátor(ok) és a hűtőközeg.
A hűtőközeg veszi át a kültéri és a beltéri egység(ek) között keringő hőt. A levegő-víz hőszivattyú részei a kül- és a beltéri egység, a klíma, a melegvíz tároló, valamint opcionálisan a padlófűtés.
Milyen előnyökkel jár a levegő-víz hőszivattyúk használata?
A hőszivattyúk hatásfokát, hatékonyságát a COP érték mutatja. A levegő-víz hőszivattyúk COP értéke 4-5 között mozog, ami azt jelenti, hogy 1 kWh villamos energiát kb. 4-5 kWh hővé tudja alakítani, vagyis 4-5-ször hatékonyabb, mint más elektromos fűtőberendezés vagy kazán.
Mielőtt a hőszivattyús fűtési rendszer mellett döntünk, néhány szempontot figyelembe kell venni:
- a berendezés helyigénye
- a berendezés működési zajszintje
- a helyiségek fűtésére használt rendszer
A levegő-víz hőszivattyús rendszer kiépítésének alkalmasságáról ingyenes helyszíni felmérést követően a rendszert tervező szakemberek adnak tájékoztatást. A hőszivattyú telepítése pontos tervezést követően történhet meg.
Mennyibe kerül a levegő-víz hőszivattyú?
A hőszivattyú ára a hőszivattyú teljesítményétől, az ingatlan méretétől is függ: attól függően változik, hogy új építésű vagy meglévő ingatlanról van-e szó, valamint attól, hogy meg kell-e változtatni a hőelosztás módját az ingatlanban. Nem csak a berendezés, de a teljes rendszer költségével kell számolni.
Az üzemeltetési költségek a hőszivattyú tervezésétől és az üzemeltetéstől függően változnak. Az energiaszámlán elérhető megtakarítás a lecserélendő fűtési rendszertől is függ.