2022. december 09. | 10:14

Mikor és hogyan kell használni a TESZOR számokat? Melyik termékosztályozásnak a magyar nyelvű változata? Miért van szükség a használatára az üzleti életben? Melyik kódokkal keverik össze gyakran ezeket a számokat? Megjelenik a statisztikai számjelben? Fel kell tüntetni a számlán? Az alábbiakban minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

Az üzleti életben szükség van a TESZOR számok használatára. Cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos információt azzal kapcsolatban, hogy hogyan és mikor kell ezeket a besorolásokat használni. A TESZOR jelentése a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere, amellyel az üzleti életben gyakran lehet találkozni. A TESZOR a CPA (Classification of Products by Activity), vagyis az EU tevékenység szerinti termékosztályozásának magyar nyelvű változata.

Minden gazdálkodó szervezetet be kell sorolni a főtevékenysége alapján

A TESZOR kapcsán mindenképpen szót kell ejteni a TEÁOR és az ÖVTJ kódokról is, ugyanis ezeket a kódokat gyakran összekeverik. A TEÁOR, vagyis a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere hazánkban a KSH-nál használatos kódrendszer, amelyet feltüntetnek a cégjegyzékben is. Ez a kód a statisztikai számjelben is megjelenik.

Ebbe a kódrendszerbe természetesen minden gazdálkodó szervezetet be kell sorolni a főtevékenysége alapján. Mi számít főtevékenységnek? Az a tevékenység, amelyből a vállalkozásnak a legtöbb bevétele származik, változás esetén pedig fontos a bejelentés, hiszen torzulhatnak a statisztikai adatok.

 

A TESZOR a szolgáltatások és a termékek besorolását rejti magában

Az ÖVTJ, vagyis az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzékének alapja a TEÁOR. Mit tartalmaz ez a tevékenységi jegyzék? Részletesebb formában tartalmazza a magánszemélyek (egyéni vállalkozók, adószámmal rendelkező magánszemélyek) által üzletszerűen végzett gazdasági tevékenységeket.

A TESZOR produktum típusú osztályozás, a szolgáltatások és a termékek besorolását egyaránt magában rejti. Hat számjegyből áll, amelynek az első négy számjegye a hozzá tartozó tevékenység TEÁOR-kódja.

A TESZOR-kód a számla kötelező tartalmi része

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 169. § f) pontja szerint a TESZOR-kód a számla kötelező tartalmi része. Az értékesített termék megnevezése, valamint annak jelölésére a törvényben alkalmazott vámtarifaszám, illetve szolgáltatás esetén annak megjelölése, és a jelölésére a törvényben alkalmazott TESZOR szerinti besorolás.

A TEÁOR, VTSZ és TESZOR számok nem kötelező tartalmi elemei a számlának, bár fel lehet tüntetni az irányító besorolást a tétel megnevezésénél. 2019-ben az SzJ számokat az áfatörvény módosulása miatt felváltották a TESZOR számok. A számlákon a termékek és szolgáltatások esetén áruazonosító számot, vagyis vámtarifaszámot és a TESZOR’15 besorolási rendjét kell figyelembe venni.