2023. szeptember 19. | 11:37

A mai cikkünkben a vezeték nélküli okosotthon protokollokról fogunk néhány szót ejteni, amelyek igazán jól jönnek abban az esetben, ha egy meglévő lakás vagy ház “felokosítása” a cél. De főleg a legkézenfekvőbb megoldások, a WiFi termékek legjellemzőbb tulajdonságaira fogunk koncentrálni.

WiFi-s okosotthon megoldások

Az otthonodban elhelyezett okosotthon eszközök vezeték nélkül történő kommunikáció megvalósításának egyik legegyszerűbb módja a WiFi használata, mivel manapság már szinte nem is létezik olyan épület, ahol ne állna rendelkezésre WiFi-s vezeték nélküli internet.

Az OkosabbOtthon.hu-nál is kapható WiFi termékeknek köszönhetően pedig, mint amilyen például egy WiFi-s konnektor, egy WiFi-vel szerelt okos kapcsolórelé vagy egy WiFi-s okos villanykapcsoló, anélkül tudod biztosítani az okosotthon eszközeid távoli elérhetőségét, hogy szükség lenne okosotthon gateway-re, vagy más néven egy hubra. Ebben az esetben ugyanis a központi egység maga a WiFi Router.

Ez azonban sajnos azzal a hátránnyal is jár, hogy ez a megoldás csakis az elektromos hálózatba bekötött eszközöknél használható. A WiFi chipek fogyasztása ugyanis jóval nagyobb annál, hogy egy elemmel vagy egy beépített akkumulátorral működni tudjanak. Így például a mozgásérzékelő vagy az ablaknyitás-érzékelő vezeték nélküli kommunikációjára nem lesz alkalmas.

Arról nem is beszélve, hogy a router nem tud korlátlan számú WiFi-s kapcsolatot és eszközt kezelni egyszerre, vagyis ha túl sok laptop, tablet mobil és WiFi-s eszköz van rákapcsolva, akkor hamar elérheted a határait. Nyilván itt százas nagyságrendben kell gondolkodni.

 

Bluetooth-os megoldások

Bár ezeknek az eszközöknek a működéséhez már szükség van gateway-re, hogy a jelük eljuttatásra kerüljön az internet felé, és távvezérelhetővé váljanak akkor is, amikor nem vagy a közvetlen hatósugarukban, de a WiFi-vel ellentétben jóval energiatakarékosabbak. Ráadásul az utóbbi időben már a rövid hatósugarukat is kiküszöbölték a Bluetooth 4.0 új verzióval érkező BLE-vel (Bluetooth Low Energy).

Végül a Z-Wave és Zigbee okosotthon protokollok

A Z-Wave és a Zigbee akkor lehet előnyös számodra, ha egy olyan komplett otthonautomatizációs rendszert szeretnél kiépíteni, amelyben különböző fajta okosotthon eszközt kell majd összekapcsolnod.

Különösen akkor, ha egy nagyobb lakásról, házról vagy irodáról van szó, mivel az általuk létrejövő mesh hálózatnak köszönhetően az okoseszközök egyben továbbítják is a központi vezérlőegységtől távolabbi eszközök felé a jelet, vagyis nem lesz szükség jeltovábbítóra.

Talán az egyetlen különbség köztük, hogy különböző rádiófrekvencián kommunikálnak, amely azt eredményezi, hogy a ZigBee viszonylag több adatot tud közvetíteni. De azt mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a Z-Wave pedig messzebbre képes továbbítani őket.