2021. július 13. | 13:52

Építkezéseknél igen gyakori a zsalu használata, különféle szerkezeti elemek vagy beton esetében. Több anyagot is felhasználhatunk erre a célra, attól függően, hogy pontosan mik a céljaink.

Mi a zsaluzat?

A zsaluzat egy olyan szerkezet, ami beton, tégla, kő vagy vasbeton elemeket hivatott a helyükön tartani. Ez megakadályozza, hogy a szilárdulás vagy későbbi munkálatok során elmozduljanak, deformálódjanak.

A zsaluzáshoz használhatunk egyszerű fa mintadeszkákat, de számos egyéb anyag is megfelel, melyek egy részét kifejezetten erre a célra találták ki. Kivétel nélkül azonban a legfontosabb tulajdonságuk, hogy a lehető legkisebb meghajlás, deformálódás forduljon elő velük kapcsolatban.

A hibahatár, amin belül még mozoghatnak az egyes mintadeszkák, az maga az építmény függvényében változik, és bizonyos esetekben a megszokottnál jóval tágabb.

A zsaluzat megépítése az első lépések között történik a legtöbb építkezésnél. Ha minden a tervek szerint ment, a legtöbb esetben el tudjuk távolítani a zsaluzatot a munka végén, de bizonyos esetekben úgy van tervezve, hogy az épület része maradjon.

Zsalutípusok

Nagyobb ipari építkezések során alumíniumból, betonelemekből vagy földből építik fel a zsaluzatot. Azonban otthoni munkálatokra inkább fából vagy valamilyen rostlemezből készült deszkákat érdemes használni.

Az egyik legrégebbi és legegyszerűbb verzió a Káplár fatelepnél kapható zsaludeszka. Ezeket a csiszolt faléceket egyszerű beszerezni és használni, de nem feltétlenül a legideálisabbak, mivel háromnál többször ritkán tudjuk felhasználni. Leginkább akkor tudjuk ajánlani, ha a zsaluzat az épület szerkezeti eleme lesz.

Ha fontos az újrafelhasználás lehetősége, akkor jóval előnyösebb a cementkötésű faforgácslap. Strapabíró, ütésálló, szilárd anyagról van szó, ami nagymértékű terhelésnek is deformálódás nélkül képes ellenállni.

Felülete sima és könnyen tisztítható, ezért több alkalom után is kiválóan alkalmas lesz betonozáshoz. Azonban, ha nem számolunk ekkora erőkkel, akkor egy kifejezetten erre a célra tervezett zsalutábla jobb választás is lehet.

A nyírfából készült verziók bizonyos szintig hajlíthatók, ezért íves felület esetén is fel lehet használni, míg a nyárfa zsaluk ára rendkívül kedvező. Mindkettő előnye a fenolfilm- vagy melamingyanta-borítás, ami biztosítja a sima felületet.

Amire oda kell figyelni

A nedves környezet és a szélsőséges hőmérséklet károsíthatja a mintadeszkákat, különösen a kizárólag fából készült verziókat. Víz hatására hullámossá válik a felület, ami alkalmatlanná teszi a feladata elvégzésére.

Ha esetlegesen kénytelen vagy párás környezetben tárolni, akkor nedvesítsd be mindegyiket előre, lehetőleg egyenletesen. Ha nem marad száraz felület, akkor a deformálódást elkerülheted. A napsütés pedig leginkább az élettartamukat csökkenti.

A megtisztítást zsaluleválasztó olajjal tudod a legegyszerűbben elvégezni, ami biztosítja, hogy még számos alkalommal felhasználhasd az egyes léceket vagy táblákat. Abban az esetben pedig, ha sérülés érné, tömítőanyaggal gondosan fedd el az egyenetlenségeket.