A munkakeresés nem könnyű feladat. Az álláskeresőnek ki kell lépnie a megszokott közegéből, és az állásinterjúkon a lehető legjobb képet festeni önmagáról. A HR szakemberek feladata sem egyszerű, hiszen a jelentkezők közül azt az embert kell kiválasztaniuk, aki mind szakmailag, mind pedig készségei tekintetében is megfelel az adott munkáltató elvárásainak.
De mik is azok a készségek, amelyek a munkahelyi sikeres beilleszkedéshez és eredményes munkavégzéshez szükségesek? Ha álláskereső vagy, akkor mindenképpen olvasd el cikkünket! A megfelelő munka megtalálásában pedig segítségedre lehet a WHC, Magyarország egyik legnagyobb HR szolgáltatójának állásajánló oldala is! Ha toborzással foglalkozol, akkor cikkünk neked is hasznos információkat tartalmaz a kiválasztás sikerességének érdekében.
A készségek két fajtája
Először is tisztáznunk kell, hogy milyen készségekről beszélhetünk. A készségeket két fő csoportba oszthatjuk. Az egyik csoportba az úgynevezett “hard skill”-eket vagyis kemény készségeket, a másik csoportba pedig a “soft skill”-eket, magyarul a puha készségeket soroljuk.
Mindkettő fontos, és egyiket sem hanyagolhatjuk el, ha álláskeresésről vagy toborzásról van szó.
A hard skillek
A kemény készségek közé azok a dolgok tartoznak, amiket életünk során az oktatásban, tapasztalati úton vagy a munkahelyünk által sajátítottunk el. Ide tartozik az iskolai végzettség, a tanfolyamok, a munkahelyi tapasztalatok. Ezek általában mindenkinek egyértelműek, hiszen az önéletrajzunk is ezeket a készségeket tartalmazza. Az önéletrajz összeállításakor mindig helyezzünk hangsúlyt azokra a hard skillekre, amik az adott állás betöltéséhez szükségesek.
A soft skillek
Ezek a készségek már nem számszerűsíthetők ilyen egyszerűen, hiszen a személyiségből eredő készségekről van szó. Ezek olyan tulajdonságok, amelyek megmutatják, hogyan viszonyul valaki a munkához, hogyan tud beilleszkedni egy csapatba, képes-e együttműködni a kollégákkal, vannak-e vezetői ambíciói, alkalmazkodik-e a többi emberhez, el tudja-e fogadni az adott munkahelyi kultúrát.
A kétféle skill jelentősége
Míg a kemény készségek szükségessége egyértelműnek tűnik, hiszen egy adott pozíció betöltéséhez világos feltételek vannak megszabva, és az állásajánlatok tartalmazzák azt, hogy milyen iskolai végzettség, nyelvtudás, szakértelem, tapasztalat szükséges, addig a puha készségek iránti követelmény már nem ilyen egyértelmű, illetve ezen tulajdonságok megléte igazából csak a munkavégzés alatt fog kiderülni.
Felmérések kimutatták, hogy a munkahelyeken azok az emberek állják meg leginkább a helyüket, akik mindkét készségnek a birtokában vannak. Az előmenetel és a munkahelyi sikeresség alapvető feltétele, hogy a munkavállaló a soft skillek tekintetében is rendelkezzen magas fokú interperszonális készségekkel. Fontos, hogy mindenki legyen tisztában saját személyes tulajdonságaival ahhoz, hogy a megfelelő munkahelyet találja meg.