2023. október 19. | 16:00

Szervezetünk energiaforrásai a makrotápanyagok, vagyis a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok. Fontos ezek aránya, illetve utóbbiak esetében az is, hogy milyen típusúakat fogyasztunk.

Egészséges táplálkozás esetén a napi kalóriaszükséglet kb. 20-30%-a zsírokból származik. Törekedni kell a jó zsírok fogyasztására, ezért is van jelentősége az egészséges omega zsírsavak étrendbe iktatásának. Az omega-3 zsírsavak sokáig a szív védelmezőjeként voltak ismertek, és bár bebizonyosodott, hogy erre a célra kevésbé hasznosak, mégis fontosak a szervezet számára. Miben áll a jelentőségük? Milyen táplálékokból juthatunk hozzájuk?

Elengedhetetlen makrotápanyagok

Az emberi szervezet számára létfontosságú tápanyagokat a táplálkozással kell biztosítani, azonban esetenként szükség lehet mesterséges pótlásra. A BodySelect vitamin tartalmú táplálékkiegészítői alkalmasak sportolók, diétázók, valamint az egészségükkel törődő felnőttek számára.

A szénhidrátok és a fehérjék mellett a zsírok szolgáltatnak energiát a szervezet számára. A makrotápanyagok arányára azonban oda kell figyelni, mert a túlzott bevitel problémákat okoz. Zsírokra szükség van egyes vitaminok felszívódásához, továbbá az idegrendszer egészséges működéséhez, de fizikai védelmet is nyújtanak testünk számára, valamint óvják a kihűléstől is.

Növényi és állati forrásokból is hozzájuthatunk ezekhez, a hangsúly azonban a telített és telítetlen zsírok arányán van. Amennyiben túl sok telített zsírt fogyasztunk, az elhízáshoz vezet, illetve növeli egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

 

Mi az az omega-3 zsírsav, és miért van rá szükség?

A szervezetünknek tehát szüksége van zsírokra, azonban azok különböző csoportjai nem egyenlő értékűek. Az omega-3 zsírsavak a többszörösen telítetlen zsírsavak családjába tartoznak. Esszenciálisak, vagyis a szervezet számára nélkülözhetetlenek, amelyek nagy részét csak a táplálékokkal vagy étrend-kiegészítőkkel vihetjük be a szervezetbe.

3 típusa ismert, az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA). Az ALA a vér normál koleszterinszintjének fenntartásához, valamint az EPA és a DHA előállításához szükséges, utóbbi kettő pedig a normál szívműködéshez, valamint a látás és az agyműködés fenntartásához.

Legjobb omega-3 zsírsav források

A kiegyensúlyozott, változatos étrend elegendő tápanyagot tartalmaz a szervezet számára, azonban egyes állapotokban, betegségekben, az egészség megőrzéséhez szükség lehet bizonyos mikro- és makrotápanyagok pótlására.

A bevitelnél figyelni kell az omega-3 és omega-6 zsírsavak megfelelő, 1:3-1:5 arányára is. Az omega-3 zsírsavaknak gazdag forrásai a tengeri halak és herkentyűk, valamint az állati eredetű élelmiszerek közül a fűvel etetett állatok húsai. A növényi étrendet folytatók lenmagból, szójából, hidegen sajtolt növényi olajokból fedezhetik a szükségletet. Emellett mindenki számára kitűnő forrás az omega-3 táplálékkiegészítők rendszeres szedése is.