Valamely okból még mindig élénken él a köztudatban az a tévhit, hogy a társasházi lakásokba ritkábban törnek be, mint a családi házakba. Holott számos olyan esetről is hallani, amikor egy-egy városi lakást fosztottak ki a betörők, pláne egy rosszabb hírű környéken.
A biztonságot tehát itt sem szabad félvállról venni, hiszen értékeink láthatják a kárát annak, ha úgy állunk hozzá a kérdéshez, hogy “velem ez úgysem történhet meg”. Ezért legyünk inkább elővigyázatosak, és még véletlenül se kövessük ez az alábbi 3 alapvető hibát!
1. Megelégszünk egy szimpla bejárati ajtóval
A régi, gyári panelajtókat már sok helyütt lecserélték, az új építésű társasházakban pedig eleve modern ajtókat szerelnek be, azonban kevés lakó gondol arra, hogy ez még mindig nem elég. Egy sima műanyag nyílászárót ugyanis a többpontos zárrendszer ellenére is viszonylag egyszerű betörni.
Ellentétben a Nívó egyedi bejárati ajtókkal, amelyeknek a váza, a tokja és a belseje is acélból készült, amit ízléses faburkolat tesz esztétikussá. Mindez kiegészül a többféle biztonsági zárral és záráskor a keretbe ugró vastag acéltüskékkel. Egy ilyen ajtó még a jól felkészült, “célszerszámokkal” érkező betörőkön is kifog, hiszen sem a zárat feltörni, sem magát az ajtót befeszíteni nem lehet egykönnyen.
Ne ringassuk tehát magunkat abba a tévhitbe, hogy egy vékony műanyagból készült üreges belsejű nyílászáró képes ugyanazt a védelmet nyújtani, mint egy MABISZ tanúsítvánnyal rendelkező biztonsági ajtó.
2. Fő védelmi vonalként tekintünk a lépcsőházajtóra
Némelyek azért nem foglalkoznak különösebben a lakásajtó megbízhatóságával, mert úgy vélik, hogy a lépcsőházba úgysem juthat be senki, aki rossz szándékkal érkezett. Ez viszont óriási tévedés. Ugyanis még csak meg sem kell rongálni a lépcsőházajtót ahhoz, hogy egy betörő könnyen bejuthasson rajta.
Elég, ha kideríti az ajtónyitó kódot, egy jóhiszemű lakó beengedi, mert azt hiszi, hogy látogatóba jött valakihez, vagy postásnak, esetleg ételfutárnak adja ki magát, úgy nyer bebocsátást az épületbe.
Ha pedig bejutott a lépcsőházba, már csak annyi dolga lesz, hogy megfigyelje, melyik lakásban nincsenek otthon, és hol van olyan gyengébb szerkezetű ajtó, amit könnyűszerrel be tud törni.
A lépcsőház tehát egyáltalán nem tartja vissza a betörőket, így nekünk kell gondoskodnunk saját lakásunk védelméről.
3. Ne hagyjuk a lakáskulcsot könnyen hozzáférhető helyen
Hiába költöttünk egy kisebb vagyont egy csúcskategóriás biztonsági ajtóra, mindez semmit sem ér, ha a kulcsa illetéktelenek kezébe kerül.
Bár sokan nem mernek például a kisiskolás gyereküknek saját kulcsot adni, de még ez is sokkal biztonságosabb, mintha mondjuk a postaládába, a lábtörlő alá vagy a lépcsőházi villanyóraszekrénybe rejtenénk el, ahol más is könnyűszerrel megtalálhatja.
Egy lakáson kívül lévő, “vészhelyzeti” pótkulcs tény, hogy hasznos lehet, de ezt se hagyjuk nyilvános helyen, inkább tartsuk az autóban vagy adjuk egy megbízható szomszédnak, aki vigyáz rá.