2021. szeptember 02. | 09:00

Amikor elhalad mellettünk egy autó, és csikorgó hangot ad, akkor bizony nagy a valószínűsége, hogy az ékszíj a ludas a dologban. Ezt minden bizonnyal a tulajdonos is érzi, tehát eljött az idő felkeresni a szerelőt, és kicserélni az ékszíjat. Persze a vállalkozóbb szellemű és műszaki érzékkel megáldott autósok akár maguk is kicserélhetik az ékszíjat az autójukban, ehhez viszont az kell, hogy a megfelelő méretű ékszíjat vásároljuk meg a kínálatból. Az ékszíj esetében is vannak méretek, amik befolyásolják az autó működését.

Ha kisebbet veszünk, nem fogjuk tudni a helyére illeszteni, ha pedig nagyobbat, akkor nem lesz kellő mértékben feszes. A megfelelő méretet természetesen nem annyira nehéz megállapítani, ugyanis a maga az ékszíj tartalmazni szokta ezt az információt, amit vásárláskor, vagy az első csere alkalmával mindenképp érdemes feljegyezni valahova, mondjuk, az autó gépkönyvébe. Ha viszont az ékszíj nagyon kopott, ez az információ is eltűnhet róla, így jóval nehezebb lesz a dolgunk, de természetesen ekkor sincs még semmi veszve.

Honnan tudhatjuk meg az ékszíj méretét?

Természetesen akkor sem feltétlen van könnyű dolgunk, amikor megvan a megfelelő méret, ugyanis az ékszíjak méretezése és betűkódja márkánként eltérő lehet, így nem fogjuk tudni, hogy pontosan melyik számra és betűre is lesz szükségünk. Az viszont bizonyos, hogy az ékszíj méreténél a kerület a fontos adat, mely a legtöbb esetben milliméterben kerül feltüntetésre. Arra érdemes figyelni, hogy ez az angolszász hosszméretezésben eltérő lehet, ugyanis ebben az esetben a méreteket nem milliméterben, hanem hüvelykben mérik, így eltérő számot kapunk.

Amikor mérésre kerül a sor, tekintsük az ékszíjat egy szabályos körnek, melynek külső és belső hossza lehet. A külső hosszt La megjelöléssel találjuk meg, a belső hosszt pedig Li jelöléssel, a kettőt nem szabad összekeverni, viszont ahhoz, hogy a profilmagasságot megállapíthassuk, mindkét adatra szükségünk lesz. Ugyanakkor, ha tudjuk az ékszíj profilmagasságát, akkor az egyik is elengedő, mert a másik adatot már ki fogjuk tudni számolni. Először mindenképp ellenőrizzük az ékszíjat, hogy valamelyik adat, szerepel-e rajta. Ha nem, akkor mérnünk kell.

Hogyan mérjük meg az ékszíjat, ha nem tudjuk leolvasni a méretet?

Ha magunk próbáljuk meg lemérni az ékszíj kerületét, akkor a külső méretet, vagyis az La-t fogjuk tudni megmérni. Azonban ez is elegendő lesz, hiszen az Li a profilmagasság ismeretében már könnyen kiszámolható lesz. A mérésnek több módja is van:

  • papír mérőszalaggal vagy más hajlékony mérőszalaggal: ennek segítségével könnyedén megmérhetjük a külső hosszt.
  • madzag: természetesen ebben az esetben is szükség lesz mérőszalagra vagy collsotkra, de ha nincs rugalmas mérőszalagunk, akkor ez is egy működő megoldás lehet. A madzagot vezessük körbe az ékszíjon, majd mérjük le.
  • ékszíj gurítása: ez abban az esetben lehet megoldás, ha a másik két lehetőségre nincs semmi esélyünk. Ha tehetjük, válasszunk más megoldást, mert ez a módszer meglehetősen pontatlan. Ugyanakkor, ha nem megy másként, akkor magát az ékszíjat is végig guríthatjuk egy mérőszalagon.