2022. június 11. | 10:10

Az összes tudnivaló egy helyen arról, hogy pontosan milyen járműveket vezethetsz a különböző kategóriákkal.

A jogosítvány általában egy vagy több járműkategóriában történő vezetésre jogosítja fel a tulajdonosát. Az emberek túlnyomó többsége a B-kategóriás vezetői engedéllyel személyautó, lassú jármű, mezőgazdasági vontató, illetőleg segédmotoros kerékpár vezetésére jogosult, ám jó néhány egyéb kategória is létezik még. Ha mindig is tudni szeretted volna, hogy pontosan mit vezethetsz a különböző jogosítvány-kategóriákkal, akkor ez a cikk neked készült.

A jogosítvány-kategóriák csoportosítása

A jogosítvány-kategóriák alapvetően két csoportba vannak osztva, az első a nemzetközi, a másik a nemzeti. Ahogy a nevükből is kiderül, előbbihez tartoznak azok, amelyek országhatárokon átívelően érvényesek, utóbbi csoportban pedig a csak Magyarországon érvényes kategóriák szerepelnek, amelyekkel külföldön nem megengedett a vezetés.

fotó egy vezető engedély kategóriatáblázatáról
Hasznos tudni, hogy melyik kategóriájú jogosítvány mire jó | Fotó: Depositphotos

A Nemzetközi kategóriák az AM, A1, A2, A korlátozott, A, B1, B, BE, C1, C, C1E, CE, D1, D, D1E, DE és TR, a Nemzeti kategóriák pedig a K, T, M és V. Az egyes jogosítvány-kategóriák pontos jelentése (később részletesebben is kifejtve).

AM-kategória: segédmotoros kerékpár, korlátozott két-, három- vagy négykerekű jármű kategória

A1-kategória: bizonyos szempontok szerint korlátozott motorkerékpár és tricikli kategória

A2-kategória: bizonyos szempontok szerint korlátozott motorkerékpár kategória

A-korlátozott kategória: bizonyos szempontok szerint korlátozott motorkerékpár kategória

A-kategória: nem korlátozott motorkerékpár és tricikli kategória

B1-kategória: bizonyos szempontok szerint korlátozott motorral meghajtott jármű, illetve elektromos jármű kategória

B-kategória : korlátozott legnagyobb tömegű és korlátozott számú személy szállítására alkalmas gépjármű kategória

BE-kategória: a B-kategóriába tartozó vontató gépjármű és korlátozott legnagyobb tömegű vontatmányból álló járműszerelvény kategória

C1-kategória: korlátozott legnagyobb tömegű tehergépjármű és korlátozott számú személy szállítására alkalmas gépjármű kategória

C1E-kategória: korlátozott legnagyobb tömegű tehergépjármű és vontatmányból álló járműszerelvény kategória

C-kategória: 3,5 tonna legnagyobb tömegnél nehezebb tehergépjármű és korlátozott számú személy szállítására alkalmas gépjármű kategória

CE-kategória: C-kategóriájú tehergépjárműből és nehéz pótkocsijából álló járműszerelvény kategória

D1-kategória: korlátozott számú személy szállítására alkalmas gépjármű, illetve korlátozott méretű gépjárműből és könnyű pótkocsijából álló járműszerelvény kategória

D1E-kategória: D1-kategóriába tartozó személyszállító gépjármű és nehéz pótkocsijából álló járműszerelvény kategória

D-kategória: a vezető személyén kívül több mint nyolc utas szállítására alkalmas gépjármű és könnyű pótkocsijából álló járműszerelvény kategória

DE-kategória: D-kategóriába tartozó gépjárműből és nehéz pótkocsijából álló járműszerelvény kategória

TR-kategória: trolibusz

K- és V-kategória: kerti traktor, illetve állati erővel vont jármű kategória

T-kategória: mezőgazdasági vontató, mezőgazdasági vontató és pótkocsijából álló járműszerelvény, valamint lassú gépjármű kategória

M-kategória: korlátozott két-, három- és négykerekű járműkategória

Ennyi idős kortól vezethetsz a különböző jogosítvány-kategóriákban

M-kategória – 14. életév

AM-kategória – 14. életév

T-kategória – 16. életév

K-kategória – 16. életév

A1-kategória – 16. életév

B1-kategória – 16. életév

B-kategória – 17. életév

BE-kategória – 18. életév

A-korlátozott és A2-kategória – 18. életév

C1-, BE- és C1E-kategóriák – 18. életév

V-kategória – 20. életév

TR-kategória – 20. életév

C-, CE-, D1-*, D1E-kategóriák – 21. életév, ugyanakkor ezen kategóriák vezetésére jogosító engedély a 18. életév betöltésétől is kiadható, de akkor a jogszabályban rögzített életkorig csak Magyarország területén érvényes

A-kategória – 24. életév, de a vezetési jogosultság már a 18. életév betöltésétől bejegyezhető, ha a gépjárművezető legalább két éve rendelkezik A-korlátozott kategóriára vagy A1-kategóriára jogosító vezetői engedéllyel

D-* és DE-kategóriák – 24. életév, ugyanakkor ezen kategóriák vezetésére jogosító engedély a 21. életév betöltésétől is kiadható, de akkor a jogszabályban rögzített életkorig csak Magyarország területén érvényes

*A D-kategóriába vagy a D1-kategóriába tartozó vezetői engedély, kizárólag a Magyar Honvédség kezelésében lévő autóbuszok belföldön történő vezetésére való korlátozással, a 18. életév betöltésétől is kiadható, amennyiben a járművezető a D1-kategória megszerzése esetén már B-kategóriára érvényes bejegyzéssel, továbbá D-kategória megszerzése esetén B- és C-kategóriára érvényes bejegyzésekkel rendelkezik.

Egyéb jártassági feltételek

A C1-, D1-, C- és D-kategóriákra érvényes vezetői engedélyt csak az a személy kaphat, aki rendelkezik B-kategóriára érvényesített vezetői engedéllyel. Kombinált kategóriára jogosító bejegyzés csak annak érvényesíthető, aki már jogosult a vonó gépjármű vezetésére is.

fotó egy autóban ülő boldog lányról, aki a jogosítványát mutatja felénk
Fotó: Depositphotos

Ezeket a járműveket vezetheted a különböző jogosítvány-kategóriákkal

Mit vezethetek az AM-kategóriás jogosítvánnyal?

AM-kategóriás vezetői engedéllyel olyan járművet vezethetsz, amely legnagyobb sebessége maximum 45 km/h, hengerűrtartalma nem nagyobb 50 cm3-nél a belsőégésű motorok esetében és a folyamatosan leadott legnagyobb névleges teljesítménye nem haladja meg a 4 kW-ot.

Ide tartoznak a járművek a segédmotoros kerékpárok (L1e kategória), a háromkerekű segédmotoros kerékpárok (L2e kategória) és a könnyű négykerekű motorkerékpárok (mopedautók). Utóbbiak terheletlen tömege nem lehet több 425 kg-nál (L6e kategória) azzal a kiegészítéssel, hogy az elektromos járművek esetében az akkumulátorok tömegét nem kell ebbe beleszámolni, továbbá hasznos teljesítményük nem lehet több 6 kW-nál. A felsoroltakon felül AM-kategóriás jogosítvánnyal lehet vezetni lassú járművet és pótkocsiját, kerti traktort, valamint állati erővel vont járművet is.

Mit vezethetek az A1-kategóriás jogosítvánnyal?

A1-kategóriás vezetői engedéllyel olyan motorkerékpárt szabad vezetni, amely hengerűrtartalma a 125 cm3-t, teljesítménye a 11 kW-ot, teljesítmény/tömeg aránya pedig a 0,1 kW/kg-ot nem lépi át. Motoros triciklik esetében a maximális teljesítményszint 15 kW-ra emelkedik. Az 1998. január 1. előtt kiadott A1-kategóriával a 125 cm3 hengerűrtartalmat meghaladó, de a 150 cm3 hengerűrtartalmat el nem érő hajtómotorral ellátott motorkerékpárt is lehet vezetni. Ezen felül az AM-kategóriában meghatározott járművek vezetésére is jogosít az A1-es jogosítvány.

Mit vezethetek A-korlátozott jogosítvánnyal?

Az A-korlátozott vezetői engedéllyel legfeljebb 25 kW teljesítményű és 0,16 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányt meg nem haladó motorkerékpárt lehet vezetni. A papír az A1- és AM-kategóriában meghatározott járművek vezetésére is jogosít.

Mit vezethetek A2-kategóriás jogosítvánnyal?

A2-kategóriás vezetői engedéllyel oyan motorkerékpárt vezethetsz, amely teljesítménye a 35 kW-ot, teljesítmény/tömeg aránya pedig a 0,2 kW/kg-ot nem haladja meg, és amelyet nem kétszer akkora teljesítményű járműből alakítottak át. Az A1-, A-korlátozott és AM-kategóriában meghatározott járművek vezetése is megengedett ilyen dokumentummal.

Mit vezethetek A-kategóriás jogosítvánnyal?

Az A-kategóriás vezetői engedéllyel olyan motorkerékpárt lehet vezetni, amely nem tartozik az A1 és A2 kategóriába, továbbá olyan motoros triciklit, amely teljesítménye a 15 kW-ot meghaladja. A kategóriával az A1-, az A-korlátozott, az A2- és az AM-kategóriában meghatározott járműveket is lehet vezetni.

Mit vezethetek B1-kategóriás jogosítvánnyal?

A B1-kategóriás vezetői engedély olyan négykerekű jármű vezetésére jogosít, amely terheletlen tömege nem haladja meg a 400 kg-ot (L7e kategória). Az árufuvarozásra szánt járművek esetében ez a szám 550 kg-ra módosul. Az elektromos járművek esetében az akkumulátorok tömegét nem kell beleszámolni a súlykorlátozásba. A kategóriában vezethető járművek legnagyobb hasznos teljesítménye nem haladhatja meg a 15 kW-ot. B1-gyel az AM-kategóriában meghatározott járműveket is lehet vezetni.

Mit vezethetek B-kategóriás jogosítvánnyal?

B-kategóriás vezetői engedéllyel olyan 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsit lehet vezetni, amely a vezetőn kívül legfeljebb nyolc utas szállítására tervezett. A kategória ezen felül olyan 3,5 tonnás megengedett össztömegű gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény vezetésére is jogosít.

Fotó egy kormány bőrkesztyűben fogó kézről
Fotó: Depositphotos

Fontos szabály, hogy e járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg lehet. 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsi vontatása is megengedett, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontatójármű saját tömegét, valamint a járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg lehet. A B-kategóriás jogosítvánnyal mezőgazdasági vontatót és könnyű pótkocsiját, illetve az AM-kategóriában meghatározott járműveket is lehet vezetni.

Mit vezethetek BE-kategóriás jogosítvánnyal?

A BE-kategóriás vezetői engedéllyel a B-kategóriába tartozó vontató jármű és pótkocsijából álló szerelvényt vezethetsz, amelyben a pótkocsi vagy félpótkocsi megengedett legnagyobb össztömege a 3500 kg-ot nem haladja meg. A kategóriával ezen felül mezőgazdasági vontatót és egy pótkocsiját, valamint az AM-kategóriában meghatározott járműveket lehet vezetni.

Mit vezethetek C1-kategóriás jogosítvánnyal?

A C1-kategóriás vezetői engedéllyel a nem a D1- vagy D-kategóriába tartozó, 3500 kg-os össztömeget meghaladó, de legfeljebb 7500 kg megengedett legnagyobb össztömegű, a vezetőn kívül legfeljebb 8 utas szállítására tervezett gépjárművet, valamint az ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvényt lehet vezetni. Ezzel a jogosítvánnyal mezőgazdasági vontatót és könnyű pótkocsiját, továbbá az AM-kategóriában meghatározott járműveket is szabad vezetni.

Mit vezethetek C1E-kategóriás jogosítvánnyal?

A C1E-kategóriás vezetői engedéllyel olyan C1-kategóriába tartozó járműből és nehéz pótkocsiból álló olyan járműszerelvény vezetése engedélyezett, amelynek megengedett legnagyobb össztömege a 12 000 kg-ot nem haladja meg. Olyan járműszerelvény vezetése is lehetséges, amelyben a vontató jármű a B-kategóriába tartozik, pótkocsijának vagy félpótkocsijának a megengedett legnagyobb össztömege a 3500 kg-ot meghaladja, de a szerelvény megengedett legnagyobb össztömege 12 tonnánál nem több. A kategóriával mezőgazdasági vontatót és két nehéz pótkocsiját, valamint az AM- és BE-kategóriában meghatározott járműveket lehet még vezetni.

Mit vezethetek C-kategóriás jogosítvánnyal?

A C-kategóriás vezetői engedéllyel a nem a D1- vagy D-kategóriába tartozó, 3500 kg-ot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű, és a vezetőn kívül legfeljebb nyolc utas szállítására tervezett gépjárművet, valamint az ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvényt lehet vezetni. Ezen felül mezőgazdasági vontató és könnyű pótkocsijából álló szerelvény, illetve az AM- és C1-kategóriában meghatározott járművek vezetése megengedett.

Mit vezethetek CE-kategóriás jogosítvánnyal?

A CE-kategóriás vezetői engedéllyel alapvetően a C-kategóriába sorolt gépjárműből és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvényt lehet vezetni. Ugyanakkor a CE-kategóriájú vezetői engedélyek érvényesek a DE-kategóriára is, amennyiben a jogosítvány birtokosa jogosult D-kategóriájú járművek vezetésére. A kategóriával még a mezőgazdasági vontató és két nehéz pótkocsijának, illetve az AM-, BE- és C1E-kategóriában meghatározott járművek vezetésére van lehetőség.

Mit vezethetek D1-kategóriás jogosítvánnyal?

A D1-kategóriás vezetői engedéllyel a vezetőn kívül legfeljebb tizenhat utas szállítására tervezett, 8 m-t meg nem haladó legnagyobb hosszúságú gépjárművet lehet vezetni. A kategória a D1-kategóriába tartozó gépjármű és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény vezetésére is feljogosít. A mezőgazdasági vontatót és könnyű pótkocsiját, illetve az AM-kategóriában meghatározott járműveket szintén lehet vezetni.

Mit vezethetek D1E-kategóriás jogosítvánnyal?

A D1E-kategóriás vezetői engedély a D1-kategóriába tartozó gépjárműből és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény vezetését teszi lehetővé. Ezen felül a mezőgazdasági vontatót és egy pótkocsiját, valamint az AM- és BE-kategóriában meghatározott járműveket is lehet vezetni vele.

Mit vezethetek D-kategóriás jogosítvánnyal?

A D-kategóriás vezetői engedéllyel a vezetőn kívül több mint 8 utas szállítására tervezett és gyártott gépjárművet, valamint a D-kategóriába tartozó gépjárműből és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvényt lehet vezetni. A mezőgazdasági vontatót és könnyű pótkocsiját, továbbá az AM- és D1-kategóriában meghatározott járműveket ezzel a jogosítvánnyal szintén lehet vezetni.

Mit vezethetek DE-kategóriás jogosítvánnyal?

A DE-kategóriás vezetői engedéllyel a D-kategóriába tartozó gépjárműből és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvényt lehet vezetni. A kategóriával megengedett továbbá a mezőgazdasági vontató és egy pótkocsijának, valamint az AM- és BE-kategóriában meghatározott járművek vezetése is.

Mit vezethetek TR-kategóriás jogosítvánnyal?

A TR-kategóriás vezetői engedéllyel a trolibusz vezetésére nyílik lehetőség, de mellette a mezőgazdasági vontatót és két nehéz pótkocsiját, illetve az AM-kategóriában meghatározott járműveket is lehet vezetni.

Mit vezethetek K- és V-kategóriás jogosítvánnyal?

A K-, illetve a V-kategóriás vezetői engedéllyel kerti traktort és állati erővel vont járművet lehet vezetni.

Mit vezethetek T-kategóriás jogosítvánnyal?

A T-kategóriás vezetői engedéllyel mezőgazdasági vontatót (mezőgazdasági és erdészeti traktor) és két nehéz pótkocsiját, továbbá az AM-kategóriában meghatározott járműveket lehet vezetni.

Mit vezethetek M-kategóriás jogosítvánnyal?

Az M-kategóriás vezetői engedéllyel az AM-kategóriában meghatározott járműveket lehet vezetni, de kerti traktort csak a 16. életév betöltése után.

Ha arra is kíváncsi vagy, hogy mit jelentenek a jogosítványodban szereplő kódok, kattints ide.