2022. június 01. | 01:09

Sajtóhírek szerint a döntés hátterében az áll, hogy Kína emberi jogokat sért a Hszincsiang-Ujgur régióban.

Németország Gazdasági Minisztériuma nem adta meg a Volkswagen kínai befektetéséhez szükséges kormánygaranciát, értesült a német Der Spiegel napilap. A német kormány döntésének hátterében az áll, hogy Kína az emberi jogok ellen vét a Hszincsiang-Ujgur régióban.

„Hszincsiangban a helyzet romlott az elmúlt években. Az ujgur lakosság tömegeit kényszermunkára vagy internálótáborokba viszik. A német kormány ezért úgy döntött, nem támogatja a Kínában tervezett befektetési projekteket” – áll a minisztérium közleményében.

A Volkswagen a kínai SAIC Motor vállalattal közös gyáregységgel rendelkezik Ürümcsi városában, mely a Hszincsiang régióban található. A nyugati államok folyamatosan bírálják, illetve különböző szankciókkal sújtják Kínát, az ázsiai ország azonban tagadja a vádakat. Kína szerint intézkedései a terrorizmus és a szeparatizmus elleni küzdelmet szolgálják, továbbá az ujgurok önként jelentkeznek az internálótábornak minősített intézményekbe, hogy nyelvi és szakmai képzéseken vegyenek részt.

A Volkswagen egyik szóvivője megerősítette, hogy kérelmet nyújtottak be a német kormányhoz, a kínai befektetésekre vonatkozó garancia miatt, ám eddig nem érkezett hivatalos állásfoglalás a minisztériumtól. A VW munkatársa szerint a beadványok nem a Hszincsiang régióban található gyárhoz kapcsolódó befektetésekről szólnak, ám nem zárható ki, hogy a Kína más területén lévő üzemben készülő termékek ebben az országrészben kötnek ki.

Valójában elég sok rá a bizonyíték, hogy a Kínában élő muszlim kisebbség a kommunista államhatalom célkeresztjében van, az ujgurokat Peking által ellenőrzött átnevelő táborokban fosztják meg identitásuktól, szervezetten vegzálják őket. A tartomány gazdaságilag nagyon fontos Kína számára, ugyanakkor tartanak attól, hogy elszakadnának.

Nyitókép: Depositphotos