2022. május 26. | 20:16

Az Ember nevű globális klímavédelmi szervezet új elemzése szerint az Európai Unió célkitűzéseihez képest Japán komoly lemaradásban van.

Ma kezdődik a G7 országait képviselő környezetvédelmi, klímaügyi és energiaügyi miniszterek tanácskozása Berlinben. A nemzetközi csúcs egyik fő témája a megújuló energiaforrások kihasználása, a döntéshozók meghatározzák a következő másfél évtized legfontosabb célkitűzéseit. Az Ember nevű globális klímavédelmi szervezet egy új elemzést készített a kérdéssel kapcsolatban, melyből érdekes összefüggések derültek ki.

A felmérés szerint Európában kétszer gyorsabban végrehajtható a megújuló energiaforrásokra való átállás, mint Japánban. 2030-ig az EU a teljes elektromos ellátás 32%-át oldaná meg alternatív forrásokból, amíg ez a mutató a távolkeleti országban csak 13 százalék. Az európai megoldás évente 100 milliárd eurós megtakarítást jelenthet a gáz, az olaj és a szén importját tekintve, illetve csökkentené a kontinens országainak függőségét az Oroszországból érkező ellátmánytól.

Az Európai Unió tervének alapját a napenergia felhasználása jelenti. Egy új szabályozásnak köszönhetően 2025 és 2029 között minden újépítésű köz- és lakóépület tetejére napelemeket kell telepíteni, ami komoly felhajtóerőt jelenthet az EU-s törekvések számára. Japánban is egyre komolyabb szerepet kap a napenergia, ezzel együtt tavaly csak 10 százalékkal növekedett a lakóépületekre telepített napelemek aránya.

Ami a szélenergia kiaknázását illeti, Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség igazgatója szerint Japán a világ vezető nagyhatalma lehet, ám 2030-ig csak lassú, 10 gigawattos növekedés várható ezen a téren az ázsiai országban. Ezzel erősen ellentétes utat járna be Belgium, Dánia, Németország és Hollandia, ezekben az államokban ugyanis egy 65 gigawattos bővítése célkitűzést jelentettek be a következő nyolc évre.

szélerőművek Cadizban
Fotó: Unsplash

Az Egyesült Királyság mindemellett önállóan 50 gigawatt-tal növelné a kapacitást, ezen számok mellett a japánok törekvéseik ténylegesen eltörpülnek.  

„A napenergia és a szélenergia felhasználása egyelőre nem meghatározó Japánban, ám készen állnak arra, hogy átvegyék a vezető szerepet. Az üzemanyagok ára rekordmagasságokban van, az Oroszországból származó import csökkentése szintén intő jel lehet. Japánnak is szüksége van a saját előállítású, tiszta energiára” – fogalmazott DaveJones, az Ember globális programjának vezetője.

A megújuló energiaforrások kérdése az elektromos autózás szempontjából is kulcskérdésnek számít, hiszen a következő 10-15 évre tervezett rengeteg villanyosított jármű töltését biztosító berendezések energiaellátásáról is fenntartható módon kell gondolkodni.

Nyitókép: Unsplash