2022. április 25. | 18:16

Amikor fejlesztőjátékot keresünk gyermekünknek, jusson eszünkbe a puzzle! A kirakózás ugyanis számos készséget javít, így nemcsak játék, hanem nagyszerű edukációs eszköz is. Nézzük, mi mindenben segíti a gyerkőcök fejlődését!

Mióta van puzzle?

A puzzle-t eredetileg tanító célzattal hozták létre. Egy londoni térképész, John Spilsbury alkotta meg az első kirakót. Egy falemezre felragasztotta Nagy-Britannia képét, majd lombfűrésszel apró darabokra vágta, és megkérte tanítványait, illesszék össze a részeket. Ezzel kezdetét is vette a kirakós láz.

A kezdetben drága mulatságnak számító elfoglaltságot sokáig csak az úri népek űzték. Nem volt egyszerű dolguk: a 18-19. században ugyanis még nem szerepelt a kirakandó kép a dobozokon. A formára vágás sem volt még elérhető: csupa egyforma színű és formájú darabokból állt a puzzle.

A kirakózás akkor terjedt el széles körben, amikor a fa helyett kartont kezdtek el használni alapanyagként. A 20. században a puzzle hamar népszerű gyerekjátékká vált.

A puzzle, mint játék

A kirakózás szerelmesei ma már sokféle puzzle közül választhatnak: létezik 3D puzzle, kontúros és kétoldalas kirakó is, sőt, kicsik számára fogantyús kirakó is kapható.

A hagyományos puzzle-t aszerint szokták csoportosítani, hogy hány éves gyermekeknek ajánlják. Minél több darabból áll egy készlet, annál nehezebb kirakni. A világ legnagyobb kirakója 24 ezer darabos, Spanyolországban gyártották. Az 5 éveseknek való kirakók általában 60 darabosak, ezek már komoly kihívást jelentenek, akár több órába is telhet, mire elkészül a kép.

A puzzle nagyon népszerű az óvodások, kisiskolások körében, ezért mindenképp érdemes nekik tetsző témájú kirakóval meglepni őket. A Compaya társasjátékbolt kirakójátékai között olyat is találunk, amelyhez ajándéktárgy is jár: a Schmidt Spiele kirakók elsősorban a 4 éven felülieknek kínálnak remek kikapcsolódást, de a kisebbeknek is találunk itt rendkívül igényes kivitelezésű és gyönyörű színekkel, formavilággal rendelkező darabokat.

Mit fejleszt a puzzle?

Mint ahogy írtuk, a kirakózás nem csak unaloműzésre, szórakozásra való. Kimondottan hasznos a gyermekek számára, ugyanis számos képességet fejleszt.

Jó hatással van többek között a kézügyességre, a szem-kéz koordinációra, de kiválóan javítja a koncentrációt, a memóriát és a térlátást is.

A problémamegoldás fejlesztésére is ajánlható: a gyerkőcnek először is el kell dönteni, hogy mely részek tartoznak a puzzle széléhez, és melyek a közepébe, majd pedig azt, milyen sorrendben állítja össze a képet.

Továbbá az sem mindegy, hogy forgatja az adott darabokat! Ha kell, segítséget is kérhet, ezt is meg kell tanulni! Ugyanakkor az elkészült alkotás az ő ügyességét dicséri, így a puzzle az önbizalom növelésének eszköze is.

A kirakózás tehát mindenképp jó időtöltés, egyszerre játék és tanulás. Ráadásul nem lehet megunni: még a felnőttek is szívesen játszanak kirakóst.