2022. március 18. | 13:06

A “Mindjárt agyvérzést kapok!” kifejezés mellett az idegösszeomlás szóval is gyakran próbáljuk kifejezni azt, hogy mennyire dühösek vagyunk, elegünk van, esetleg éppen az erőnk legvégén járunk.

Ám az idegösszeomlás komoly dolog, így amikor valóban közelít, jobb megálljt parancsolni neki! De vajon képesek vagyunk rá?

Idegösszeomlás vagy ideg-összeroppanás?

Ez a két kifejezés ugyanazt az állapotot jelenti, és sajnos egyáltalán nem mondhatjuk rá, hogy ritka, mint a fehér holló. Éppen ezért érdemes tisztában lennünk azzal, hogy milyen körülmények utalnak arra, hogy efelé az állapot felé közelítünk vagy közelít egy szerettünk.

A kifejezés gyakorlatilag egy mentális összeomlást jelent, amellyel a kontroll elvesztése is társul, valamint az a határozott érzés, hogy elfogytak a tartalékok, és nincs már erőnk semmihez.

Érdekesség, hogy orvosi diagnózisként ez egy nem létező kórkép, mégis - talán túlságosan is - valóságos.

Milyen okok állhatnak a háttérben?

Gyakori, hogy egy váratlan válság, krízis az okozója, amelyre jellemző, hogy az az eszközkészlet, amellyel általában a problémákat kezeljük, ezúttal nem működik, s arra sincs lehetőségünk, hogy valamilyen módon elkerüljük a helyzetet, ezért mindenképpen kénytelenek vagyunk szembenézni a valósággal.

Ezenfelül azonban a tartósan fennálló stressz, illetve annak hatására bekövetkező kimerültség, alvászavarok, esetleg valamilyen új helyzet okozta túlterhelődött lelkiállapot is vezethet az összeomláshoz.

Miért fontos a pszichiátriai diagnózis?

Az előbb említettük, hogy orvosi értelemben nem lehet idegösszeomlás diagnózist felállítani, ugyanakkor az Onlinepszichológus.net képzett szakemberei segítségünkre lehetnek a krízishelyzet feloldásában. Erre pedig feltétlenül szükség van ahhoz, hogy mielőbb megszülessen a megoldás, vagy elkezdődhessen a megfelelő kezelés.

Milyen konkrét jelek esetén gyanakodhatunk?

Erőteljes érzelmi hullámzás, vagy az érzelmek kifejezése feletti kontrollvesztés, valamint a dühkitörések és a megállíthatatlan sírás is szembetűnő lehet. A mindent elsöprő kimerültség érzése, valamint a szorongás is gyakori tünet idegösszeomlás esetén.

Fontos tudni, hogy nagyon súlyos esetben akár hallucinációk is jelentkezhetnek, akár hallással, akár látási illúziók. Sőt, időnként az öngyilkosság is menekülési útnak tűnhet, vagy a környezetére nézve is veszélyessé válhat a zaklatott személy!

A fizikai tünetek között a túlságosan gyors pulzus, a vérnyomás ingadozása is szerepelhet, ahogy például panaszkodhat az érintett a szívére, avagy fullasztó érzésre is, amely halálfélelemmel társul. Szédülés, ájulás, remegés, állandó gyomorideg és alvászavar is jelentkezhet.

Mivel ez egy rendkívül kínzó, feszült, és hosszabb távon szinte az elviselhetetlenségig fokozódó állapot, ezért mindig komolyan kell venni, és mielőbb szakértői segítséget kell keresni!