2022. február 04. | 11:36

A jövőben akár életeket is menthet a technológiai újdonság.

Az önvezető autózás még igencsak gyerekcipőben jár, de az autógyártók ezen a fronton is igyekeznek áttörést elérni, a Mercedesnek ez félig-meddig már sikerült is. Most pedig a Toyota Kutatóintézet bizonyította, hogy újabb mérföldkőhöz érkezett a vezető nélküli technológia fejlesztésében. A TRI a neki épített Suprát úgy programozta, hogy az emberi beavatkozás nélkül legyen képes driftelni.

Toyota Supra
Fotó: Toyota

A vállalat büszkén állítja, hogy ez a speciális kupé az első olyan autonóm közlekedésre is képes jármű a világon, amely sikeresen végigment egy akadályokkal teleszórt nyomvonalon. A bemutató természetesen zárt driftpályán zajlott.

A felvezető kört vagy köröket követően a tesztpilóta megnyomta a középkonzolon található „Engage” feliratú kapcsolót, majd a kormánykerék elengedésével átadta a terepet az önvezető technológiának. A TRI által Nonlinear Model Predictive Control (NMPC) néven emlegetett rendszer pedig tette a dolgát, emberi beavatkozás nélkül csúsztatta az autót ide-oda, úgy, hogy közben egyetlen bóját sem döntött fel. 

Önmagától driftelő Toyota Supra
Fotó: Toyota

A kutatók abból a meggyőződésből indultak ki, hogy a megfelelő képzettségű drifterek kiválóan, szinte mindenkinél jobban irányítják az autót, és a másodperc törtrésze alatt tudnak döntéseket hozni arról, hogyan változtassák meg helyesen az autó irányát. Úgy gondolták, ha a fedélzeti számítógép képes megtanulni, hogyan kell ezt ugyanolyan jól csinálni, mint egy profi drifter, akkor a forgalomban villámgyorsan hozhat döntéseket, amivel elkerülheti az ütközést más autókkal vagy akár a gyalogosokkal. Más szóval ez a technológia a jövőben akár életeket is menthet.

A hírek szerint ez az új rendszer a csúszós felületeken, például a fekete jégen is képes megőrizni a jármű feletti uralmat. A kísérletbe bevont faros Suprát a motortól és a sebességváltótól kezdve a felfüggesztésen át a biztonsági felszerelésig úgy hangolták át, hogy minél jobban hasonlítson a Formula Drift néven futó motorsport-sorozatban szereplő versenyautóra.

Toyota Supra
Fotó: Toyota

A kocsiban a kormányt, a gázt, a kuplungot és a szekvenciális váltót is a központi számítógép kezeli. A Toyota célja a teljes autonómia elérése, de ettől még távol áll a japán autógyártó. A Waymo korábbi vezérigazgatója, John Krafcik szerint az önvezetés ötödik szintje például soha nem fog megvalósulni.