2022. január 13. | 17:07

Valószínűleg nem mondunk újdonságot azzal, hogy a düh egy nagyon erőteljes és intenzív érzés az ember életében. Ki ne érezte volna már, hogy majd felrobban a tehetetlenségtől, vagy épp a magában régóta érlelt érzelmektől? De hogyan hagyjuk felszínre törni a dühöt különféle agresszív reakciók nélkül?

A düh jelei és annak kezelése

Ha erőt vesz rajtunk a düh érzése, akkor a mellékvese kortizollal és adrenalinnal árasztja el a szervezetet, ami kiváltja az “üss vagy fuss” érzést. Számos fizikai jele is van annak, hogy valaki dühbe gurul. Jó, ha ismerjük ezeket, amik közé tartozik például az emelkedő pulzus, a szapora levegővétel, az izzadás és akár a remegés is, sőt nem ritka a csőlátás, az egy irányba fókuszálás is. Ez sajnos néha veszélyes is lehet, mert elveszíthetjük a kontrollt és a világgal való kapcsolatot.

Nagyon fontos, hogy ha érzed, hogy dühös vagy és igenis szeretnéd kiadni magadból, tedd meg! Semmiképp ne fojtsd el, mert az sokkal károsabb, mint az a pár perc, míg megéled az érzést. Egy kiadós veszekedés után még mindig ki lehet békülni, bocsánatot lehet kérni, ha megbántasz valakit, de ha magadba fojtod, akkor akár komolyabb problémáid is lehetnek.

Amikhez az elfojtott düh vezethet:

  • Fejfájás
  • Szédülés
  • Emésztési problémák
  • Álmatlanág
  • Depresszió
  • Szívroham vagy szélütés

Persze nem azt tanácsoljuk, hogy korlátok nélkül tombolj és mindennel és mindenkivel tedd azt, ami csak eszedbe jut. Mert ha így lenne, igen ritkán lehetne elkerülhető a testi sértés, lelki és fizikai elszigetelődés, valamint az emberölés vagy az öngyilkosság.

Hogyan kezeld?

Ha már idáig eljutottál, az egy nagyon jó pont, mivel keresed a megoldást a kontrollálatlan dührohamok ellen. Tippjeinkkel könnyedén kezelheted a dühödet, hogy az a lehetőségekhez mérten szofisztikált módon törtjön elő belőled.

  1. Az egyik legjobb mód, ha kilépsz a szituációból, és nem csak verbálisan, hanem fizikailag is. Menj el sétálni, futni és gondold át közben, ami foglalkoztat. A mozgás mindig segít és levezeted a plusz energiát, amit a düh generál.
  2. Természetes folyamat, így semmiképp ne fojtsd magadba. Nevezd nevén és tudatosítsd az érzést.
  3. Tudd meg, miért érzel így. Keresd meg a probléma gyökerét és ezáltal azt, hogy mitől lettél dühös. Ha megvan, próbáld meg kezelni a kérdést.
  4. Kommunikálj és relaxálj. Mondd el másnak a dühödet, mert ez az esetek jelentős részében megkönnyebbülést hoz. Emellett próbálj lazítani és alkalmazz nyugtató légzéstechnikát. Sokat segít!
  5. Keresd a helyzet humoros oldalát. Sokat segít ilyenkor az önirónia.
  6. Ha hajlamos vagy hirtelen dühbe gurulni, akkor érdemes elgondolkodni a különféle étrend-kiegészítők kipróbálásán. Jó szolgálatot tehet az, ami tartalmaz orbáncfüvet, ginzenget és magnéziumot is. Érdemes körülnézni az Agyserkentő.hu stressz elleni szerei között, hogy milyen készítményekkel rendelkeznek a nyugalom megőrzéséhez!

Ha pedig úgy érzed, nem megy, igenis fordulj szakemberhez! Hidd el, nem szégyen, hiszen így segítséget kapsz és tudsz dolgozni önmagadon!