2019. szeptember 17. | 12:20

Az elmúlt hónapok eseményei rávilágítottak arra, milyen sérülékeny is a globális olajpiac.

A hétvégén kettős dróntámadás érte Szaúd-Arábiában az Aramco olajipari vállalat két finomítóját, melyre – érthető módon – azonnal 20%-os áremelkedéssel reagált a fekete arany világpiaci ára. Gyakorlatilag a világ olajtermelésének a lüktető szívére csaptak le a feltehetően iráni provokáció nyomán támadó jemeni gerillák. Az esemény hatására az arab királyságnak felére kellett visszavennie a kibocsátását, ami napi 1 millió hordós csökkenést jelent.

Az 1991-es öbölháború óta nem volt ekkora pánik és áremelkedés egyetlen nap alatt.  A sokk teljesen felborította az olajpiacot és éreztette hatását a részvény- és nemesfémpiacokon is, ahogy a befektetők menekülnek a várható felfordulás elől. A kiesés hatására maga Donald Trump is úgy nyilatkozott, hogy a világ rendelkezésére bocsátja az amerikai tartalék-kapacitásokat, amennyiben az olajpiac stabilitásának visszaállítása ezt megköveteli.

A támadást érdemes belehelyezni az aktuálpolitikai eseményekbe, hogy látni lehessen, valójában mekkora probléma a közel-keleti konfliktus és miért prognosztizálható, hogy az üzemanyagok ára tartósan emelkedni fog. Sajnálatos módon minden jel arra mutat, hogy a küszöbön van egy amerikai-iráni háború. Az iráni urándúsítás és állítólagos provokációk hatására az Egyesült Államok mind nagyobb haderőt vonultat föl a térségben, ami napról napra tovább emeli a feszültséget.

Az eddigi incidensek (az amerikai kémhálózat felszámolása, egy amerikai felderítő drón lelövése, a Hormuzi-szoros környékén megtámadott tankerhajók, az iráni rakétairányító-rendszer elleni kibertámadás, majd az olajfinomító elleni dróntámadás) mind abba az irányba mutatnak, hogy a különböző szankciókkal tűzdelt politikai-ideológiai konfliktus bármikor fegyveres harcokká fajulhat. Megnyugtató ugyanakkor, hogy szerencsére eddig mindkét fél tartózkodott a potenciálisan emberáldozatokkal is járó akcióktól.

A bizonytalanságot ennek ellenére harapni lehet a levegőben, ha komolyra fordul a helyzet, akkor a világ földgáz- és olajkereskedelmének a jelentős része kerülhet veszélybe. Ennek a potenciális lehetősége hamarosan jelentkezhet az olaj világpiaci árában is, így arra lehet következtetni, hogy még akkor is bőven 400 forint felett várható az üzemanyagok ára Magyarországon, ha egyébként a konfliktus nem fajul el még jobban.

Ha az arabok éppen nem a politikában csatároznak, akkor egész vicces dolgokra is képesek. Az alábbi videóban például lazán kicserélik egy Toyota FJ Cruiser kerekét menet közben: