2022. november 16. | 13:59

A rohanó világban egyre kevesebb időnk jut a ház körüli tevékenységek elvégzésére. Egész nap keményen dolgozunk, és mire hazaérünk, se időnk, se kedvünk nincs már a locsolással foglalkozni. Felmerül tehát bennünk a kérdés, hogy nekünk való-e az automata öntözőrendszer? A válasz sok tényezőtől függ.

A következő pár sorban most lerántjuk a leplet az automata locsolás előnyeiről, hátrányairól, és megtudhatod, hogy pontosan mi kell ahhoz, hogy működőképes, hatékony öntözést valósíts meg otthonodban.

Öntözőrendszer kiépítése: ki és miért?

Ma már majdnem minden automatizált, és a technológia minden egyes évben egyre nagyobb teret nyer, mind az árnyékolásban, mind az öntözésben. Az AutomataÖntözőrendszer.com öntözéstechnikai tippjei és termékei szerencsére nekünk is segítenek abban, hogy önműködő rendszereket hozzunk létre.

De ki képes telepíteni egy ilyen komplex rendszert? Az, aki szakirányú végzettséggel rendelkezik, nyugodt szívvel vághat neki a folyamatnak, azonban kezdőként érdemes szakemberre bízni a feladatot. Ő biztosan elvégzi neked a terepfelmérést és -rendezést, majd magát, a rendszer kialakítását is.

 

Öntözőrendszer: kell vagy sem?

Ha locsolni szeretnénk a kertet vagy az udvart, ma már nem elég várni az esőre, tekintve, hogy egyre forróbb nyarakkal kell szembenéznünk, így sokszor akár heteken át tart az aszály. Ilyenkor a nagyobb mennyiségű eső sem mindig megoldás.

Amikor hirtelen leszakad az ég, akkor nem képesek a növények teljesen hasznosítani az esővizet. Ilyen esetben ugyanis a csapadékot nem szívja magába a talaj, mivel az vagy lefolyik a lejtőkön vagy megáll egy helyen.

Az elvezető csatornák kialakítása megint csak problémát okozhat. Az esővíz ebben az esetben sem képes a talajba szivárogni.

Egyenletes öntözés

Ha te szeretnéd elvégezni a telepítést, akkor először a terepviszonyokat vizsgáld meg! Határozd meg a rendszer pontos helyét, illetve azt, hogy hova kerüljenek a különféle vízigényű növények!

A másik fontos kérdés, hogy honnan történik majd a vízelvezetés, s ehhez kell-e engedély, esetleg külön vízóra.

A felmérés után jöhet a tereprendezés, amikor eltávolíthatod az akadályokat, majd kialakíthatod az új rendszer alapjait, akár árkok ásásával.

Végül, helyezd le a csöveket, a kábeleket és szereld fel a vezérlőautomatikát! Több szakasz esetén szelepdobozokra egyaránt szükség lesz. A szórófejek lerakása után pedig teszteld a rendszert!

A tesztelés során zónáról zónára engedd ki a vizet, így kiderül, hogy minden a helyén van-e, plusz az is, hogy a vezérlő időben kapcsolja-e ki a rendszert. Ha minden rendben van, temesd be az árkokat, majd füvesíts fűmaggal vagy gyeptéglával!

A fenti utasításokat betartva biztosan sikeresen telepíted a hozzád és a növényeidhez illő öntözőrendszert.