2020. július 19. | 19:17

A Mercedes brit pilótája nyolcadszor tudott győzni a Hungaroringen, ezzel beállította Michael Schumacher rekordját.

Lewis Hamilton senkitől sem zavartatva, tükörsimán nyerte meg a 2020-as Forma-1-es Magyar Nagydíjat. A Mercedes brit pilótája ezzel már nyolcadik alkalommal ért célba elsőként a Hungaroringen, amivel beállította Michael Schumacher rekordját. A dobogó második fokáért Valtteri Bottas és Max Verstappen egészen az utolsó körig küzdöttek.

Időmérő edzés

Ahogyan arról szombaton már írtunk, a kvalifikáción az első sort a Mercedes pilótái bérelték ki Hamilton-Bottas sorrendben, mögülük a két Racing Point valamint a két Ferrari indulhatott. Verstappen meglepetésre csak a hetedik legjobb időt futotta.

Futam

Még el sem kezdődött a verseny, máris drámai jelenetek zajlottak a pályán. Max Verstappen a rajtrácsra kivezető körben összetörte autóját. A Red Bull holland pilótája próbált a határon autózni, ám a nedves aszfalton megcsúszott, és a gumifalnak csapódott. Az autó balelső futóműve súlyosan megsérült, a szerelők hősies munkájának köszönhetően Verstappen mégis a rajtrácsról várhatta, hogy kialudjanak a piros lámpák.

A mezőny nagy része intermediate gumikon teljesítette a felvezető kört, egyedül Kevin Magnussen versenyautóján voltak extrém esőre alkalmas abroncsok. A formációs kört követően többen is a boxutcába hajtottak kerékcserére. Hamilton remekül kapta el a rajtot, Bottas egy kicsit bemozdult, ám ő és Sergio Perez is rengeteg pozíciót vesztett. Verstappen feljött a 3. helyre, Vettel a 4., Leclerc az 5. helyen zárta az első kört.

Leclerc és Bottas a 3. körben váltottak száraz pályára alkalmas gumikra, majd egy körrel később Hamilton, Stroll és Vettel is megkapták az új abroncsokat. A négyszeres világbajnok német nagyon lassan jöhetett csak vissza, mivel hatalmas volt a forgalom a boxutcában, a pálya állapota pedig rohamtempóban javult.

Az első 10 sorrendje az 5. kör végén: 1. Hamilton, 2. Verstappen, 3. Magnussen, 4. Grosjean, 5. Stroll, 6. Leclerc, 7. Bottas, 8. Vettel, 9. Albon, 10. Perez

A 10. körben Bottas megelőzte Leclerct az első DRS-zónában, a Mercedes pilótája motorerőből simán megoldotta a manővert. A finn ezzel feljött a 6. helyre, majd két körrel később Grosjeant is legyűrte. Ekkor mondták Bottas fülére, hogy 12 percen belül enyhe eső várható.

Leclerc, Albon és Vettel csatázott nagyokat a 14. körtől kezdve, a thai pilóta belülről és kívülről is próbálkozott a monacói ellen. Közben Perez, Ricciardo és Sainz is odaért, így egy szép kis hatos boly gyűlt össze, melyben mindenki DRS-távolságon belül volt az előtte haladóhoz képest. Albon kísérleteit a 18. körben siker koronázta, így övé lett a 7. pozíció. A 19. körben Leclerc elengedte Vettelt, a monacói autóján teljesen elfogytak a lágy gumik, melyeket a 21. körben kemény abroncsokra cseréltek.

A 18. körben elfüstölt Pierre Gasly autójában a Honda-motor, így az Alpha Tauri francia pilótája feladni kényszerült a versenyt.

A TOP10 állása a 25. kört követően: 1. Hamilton, 2. Verstappen, 3. Stroll, 4. Bottas, 5. Magnussen, 6. Grosjean, 7. Albon, 8. Vettel, 9. Perez, 10. Ricciardo

A 29. körben Alex Albon mutatott be egy bátor előzést Grosjeannal szemben. Egy körrel később Vettelt a 8. helyről hívták ki kerékcserére, a Ferrari német pilótája is kemény abroncsokat kapott. A 14-15. helyen Norris és Leclerc küzdöttek egymással, a monacói alatt kétszer is nagyon komolyan megcsúszott az autó, de szerencsére nem lett baleset. Leclerc egy körrel később megelőzte brit riválisát.

A 35. körben szemerkélő eső érkezett meg a pályára. Valtteri Bottas autójára közepes keverékű gumikat tettek fel, a finn pilóta ezzel átugrotta az egy körrel később kereket cserélő Lance Strollt. Hamilton a 37. kör végén járt a boxutcában, a világbajnoki címvédő is közepes gumikon folytatta a versenyt.

Az első 10 állása a 45. körben: 1. Hamilton, 2. Verstappen, 3. Bottas, 4. Stroll, 5. Vettel, 6. Albon, 7. Perez, 8. Magnussen, 9. Ricciardo, 10. Leclerc

A 47. körben Valtteri Bottas DRS-távolságon belülre került Verstappenhez képest, miközben a holland kérte a csapatot, hogy nagyobb motorerőt használhasson a védekezéshez. Mivel a finn nem tudott elég közel kerülni, kihívták a boxutcába, és friss kemény keverékű gumikat tettek fel a Mercedesre. Bottas hátránya ekkor 22 másodperc volt Verstappenhez képest, a világbajnoki éllovas pedig sorra autózta a leggyorsabb köröket.

A TOP10 sorrendje a 60. körben: 1. Hamilton, 2. Verstappen, 3. Bottas, 4. Stroll, 5. Vettel, 6. Albon, 7. Perez, 8. Ricciardo, 9. Magnussen, 10. Leclerc

A 61. körben Carlos Sainz megelőzte jövő évi csapattársát, Charles Leclerct. A monacói elhasználódott gumikra panaszkodott a rádión, miközben Hamilton egy „ingyen” kerékcseréről egyeztetett mérnökével. Bottas hátránya a 64. körben eközben 6 másodpercesre csökkent Verstappennel szemben, a második helyért folytatott küzdelemben. Hamilton a 67. körben hívták ki a boxutcába, a VB-címvédő lágy abroncsokat kapott, hogy övé lehessen a leggyorsabb körért járó bónuszpont is. Albon közben megelőzte Vettelt, és feljött az 5. helyre.

Bottas a 69. kör végén érte utol Verstappent, a finn már nyithatta is a hátsó szárnyát a célegyenesben. A holland remekül teljesítette a pálya első harmadát, és megtartotta a második pozíciót.

Lewis Hamilton pályafutása 86. győzelmét aratta a Magyar Nagydíjon. A Mercedes brit pilótája nyolcadszor győzött a Hungaroringen, ezzel beállította Michael Schumacher rekordját. Folytatás két hét múlva Silverstoneban, a Brit Nagydíjon.

Frissítés: A futam után kiderült, hogy a Haas versenyzői (Magnussen és Grosjean) a felvezető körben rádiós segítséget kaptak az autó vezetésében, ami tilos. A szabályszegés miatt az érintett pilótákat 10 másodperces büntetéssel sújtották a versenyfelügyelők, ami azt jelenti, hogy Magnussen nem a 9., hanem a 10. helyen végzett, Grosjean pedig a 15. helyről a 16. helyre csúszott vissza.