2023. január 12. | 09:54

4. Ide Júdzsi

Ide 31 éves korában, viszonylag későn debütált a Forma-1-ben, amikor 2006-ban csatlakozott a Super Aguri csapatához. A japán pilóta komoly eredményekkel érkezett a királykategóriába. A japán Forma-3-as bajnokságban második helyen végzett, nyert futamokat a Super GT és a francia F3 mezőnyében, ötödik lett a Makaói Nagydíjon – tehetségben tehát nem volt hiány. Sajnos ebből sokat nem tudott kamatoztatni F1-es pályafutása során.

Ide Júdzsi - Super Aguri
Forrás: Clive Rose / Getty Images

A 2006-os szezonnyitó Bahreini Nagydíjon alig tudta a pályán tartani az autót. Csapattársához, Szató Takumához képest közel három másodperces hátrány szedett össze az időmérőn, az első helyezett Michael Schumachertől hét másodperccel volt lemaradva. A versenyt 33 kör után, motorhiba miatt kényszerült feladni.

Malajziában egy kicsit jobban mentek a dolgok, javult Ide időmérős teljesítménye, a futamot viszont ismételten nem tudta befejezni. Ausztráliában már a szabadedzéseken csúszkált alatta az autó, az időmérőn pedig leginkább csak feltartotta a többieket.

Ha érvényben lett volna a 107%-os szabály, akkor nem is állhatott volna rajthoz. Melbourne-ben a 13., utolsó helyen ért célba, még csapattársa is lekörözte. Ide napjai meg voltak számlálva a csapatnál. Imolában 1,6 másodperccel gyengébben teljesített Szatónál, a futam első körében pedig úgy ütközött neki Christijan Albers Midlandjének, hogy a holland pilóta autója többször is átfordult, majd Albers a feje tetején landolt a kavicságyban. Ez volt az utolsó csepp a pohárban.

Forrás: Mark Thompson / Getty Images

Az FIA tanácsára a Super Aguri a következő versenyre Ide helyett már Franck Montagnyt ültette be az autóba. Néhány nappal később a japán pilóta szuperlicenszét is elvették, gyakorlatilag eltiltották a Forma-1-től.

Visszatért Japánba, ám hazájában sem aratott sikereket, sőt a 2006-os Super GT sorozatból is kizárták. Pályafutása vége felé még megnyerte a 2010-es Suzukai 1000 kilométeres versenyt, ám összességében elég dicstelen karriert mondhat magáénak. Nézzük a következőt!