2019. november 17. | 20:46

A két Ferrari kicsinálta egymást.

Az első rajtkockából rajtoló Max Verstappen nyert Interlagosban, a Red Bull holland versenyzője a nyolcadik győzelmét aratta a Forma–1-ben.

Időmérő: 28 éve nem történt ilyen Interlagosban

Szoros küzdelemre volt kilátás az időmérő edzésen, miután mind a három topcsapat (Mercedes, Ferrari, Red Bull) meg tudott nyerni egy-egy tréninget pénteken és szombaton (az első szabadedzésen Alex Albon, a másodikon Sebastian Vettel, míg a harmadikon az immáron hatszoros világbajnok Lewis Hamilton volt a leggyorsabb). Nem is kellett csalódniuk az F1 szerelmeseinek, nagyon közel voltak egymáshoz az élmenők a kvalifikáción.

A Q1 legnagyobb vesztese Carlos Sainz volt, a McLaren versenyzője motorproblémákkal küzdött, nem is tudott mért kört teljesíteni a spanyol. A Q2-ben már mindenki feltekert motorral száguldozott, de csak Max Verstappen és Charles Leclerc tudott 1:07-tel kezdődő időt futni.

A Q3-ban Verstappen még tovább tudott gyorsulni, második próbálkozásra összerakott egy fantasztikus kört, a holland által jegyzett 1:07.508-as időt senki sem tudta megjavítani, de Vettel és Hamilton is nagyon közel volt Verstappenhez (előbbi 123 ezreddel, utóbbi 191 ezreddel kapott ki a hollandtól). Leclerc lett a negyedik, de őt 10 hellyel hátrébb sorolták az időmérő után, mivel motort cseréltek a kocsijában.

Érdekesség, hogy Verstappen lett az első Ayrton Senna óta, aki egy Honda-motoros autóval tudott pole pozíciót szerezni Interlagosban. A háromszoros világbajnok legenda utoljára 28 évvel ezelőtt, 1991-ben szerezte meg az első rajtkockát Honda-motoros pilótaként.

Futam: Verstappen győzelemre váltotta a pole-t

A rajtnál Hamiltonnak sikerült megelőznie Vettelt (aki vasárnap a 100. nagydíját teljesítette a Ferrarinál), de Verstappent már nem tudta maga mögé utasítani a brit. A 14. helyről rajtoló Leclerc pillanatok alatt beverekedte magát a pontszerzők közé, az ötödik körben már a nyolcadik volt a monacói.

TOP 10 az első 5 kör után: Verstappen, Hamilton, Vettel, Bottas, Albon, Gasly, Leclerc, Räikkönen, Grosjean, Giovinazzi.

A 9. körben Daniel Ricciardo keményen támadta Kevin Magnussent, a két autó összeért, a dán kipördült a pályáról, a 3-as rajtszámú Renault első vezetőszárnya pedig megsérült. A versenybírák 5 másodperces időbüntetéssel sújtották Ricciardót, tehát őt látták vétkesnek.

A 21. körben a Mercedes kihívta Hamiltont a boxba, aki egy körrel később az élre állt, de ehhez az is kellett, hogy Verstappent a kerékcseréje után feltartsa Robert Kubica, akit veszélyesen engedett ki a Williams. A holland pilóta emiatt jogoson felkapta a vizet, majd dühből megelőzte Leclerc-t és Hamiltont egy kör alatt!

TOP 10 az első kerékcseréket követően:

A 36. körben újabb büntetést osztottak ki a versenyfelügyelők, Ricciardo után Kubica kapott 5 másodperces időbüntetést azért, mert majdnem felkente a falra Verstappent a boxutcában. A 42. körben Bottas leváltotta a kemény keverékű gumikat, közepes keverékű abroncsokat kapott a finn a második kerékcseréje során. A 44. körben a német csapat Hamiltont is kihívta a boxba, a brit Bottashoz hasonlóan közepes keveréket kapott. A Red Bull azonnal reagált, még időben, Verstappen a második kerékcseréje után megőrizte az első helyét.

A pályán közben Bottas üldözőbe vette Leclerc-t, de nem tudta megelőzni a vörös autót, az 53. körben pedig kiszállt a játékból a finn, mert elfüstölt alatta a Mercedes. Jött a biztonsági autó, Verstappen és Leclerc ment is ki a boxba a lágy gumikért, Hamilton azonban kint maradt a pályán (Vettel autóján is friss abroncsok voltak).

Az utolsó pár kör előtt így festett a TOP 10: Hamilton, Verstappen, Vettel, Albon, Leclerc, Gasly, Grosjean, Sainz, Räikkönen, Giovinazzi.

Az újraindítást követően Hamilton elveszítette az első helyet, Verstappen elment mellette az egyes kanyar külső ívén. Albon is résen volt, a thaiföldi Vettelt előzte meg, és feljött a harmadik helyre. A hajrában Vettel és Leclerc összecsapott, a két Ferrari összeütközött, Leclerc jobb első kereke kitört, Vettel pedig defektet kapott, mindkét pilóta kiesett a versenyből. Ez a néhány másodperc tökéletesen összefoglalta a Ferrai idei évét....

Az utolsó előtti körben Hamilton kilökte Albont, így nem biztos, hogy megtarthatja majd a harmadik helyért járó pontokat. Gasly önkívületi állapotban üvöltözött a rádióban, miután másodikként ért célba. Érthető volt a francia öröme, aki szezon közben maga alatt volt, miután a Red Bull visszaküldte őt a Toro Rossóhoz.

A verseny végeredménye:

UPDATE: Albon megforgatásáért öt másodperces időbüntetést kapott Hamilton a futam után, így hátracsúszott a hetedik helyre. Ez azt jelenti, hogy Carlos Sainz lett a harmadik, a spanyol pilóta első dobogóját szerezte az F1-ben, de nem pezsgőzhetett a többiekkel a pódiumon, ezt nyilván bánja. Pedig tuti, hogy majd kibújt volna a bőréből örömében, hiszen a mezőny végéről kellett rajtolnia vasárnap.