A, B… NB! a második Miata.
Az Egy játékautó történetének I. része ide kattintva olvasható el.1997-ben a Tokyo Autószalonon került bemutatásra a második generációs MX-5, azaz az NB jelölésű kasztni. 1998-ban megkezdték a gyártást az 1999-es modell évre. Az új széria erősebb motor opciókat és új karosszériát is hozott magával. Az akkori induló ára megközelítőleg 5 millió forint volt. Az új bódé legszembetűnőbb változása pedig a bukólámpa hiánya. Külső méreteiben is hízott picit a Madzag, szélesebb, mint elődje volt, illetve a tengelytáv is nőtt néhány mm-t, az autó tömege 1000 kg lett, ennek ellenére valamivel aerodinamikusabb, mint pislogós elődje volt.

No de elkanyarodtam a témámtól, szóval az MX-5 NB Mazda Speed kiadásának motorház teteje alatt is ott sziszegett egy turbós benzinmotor, amelynek segítségével az NB 178 lóerő és 133 kW teljesítményt tudhatott a magáénak, amivel továbbra sem volt a leggyorsabb autó a földön, de lassú sem. 0-100 km/h sebességre 6,2 mp alatt gyorsult, végsebessége pedig 210 km/h volt. Bilstein futóművek, hatsebességes manuális váltó és szélesebb gumiabroncsok kerültek a Speed Miatára. 17 colos Racing Hart alu cipőket is kapott a kocsika, valamint erősebb kuplungot, és módosított hajtásláncot is. A MazdaSpeed Miata ötféle színben volt elérhető ever, Velocity Red Mica, Titanium Gray Metallic, Lava Orange, Sunlight Silver Mica és Black Mica.

Visszakanyarodván a halandó emberek Miatáihoz, a második generáció motorjai a következőképp alakultak:
- 1998 – 2001: B6-ZE, 1,6 literes sornégyes motor, 81 kW és 108 lóerős teljesítménnyel, 5 sebességes manuális váltóval
- 1998 - 2001: BP-4W, 1,8 literes sornégyes, 100 kW és 140 lóerős teljesítménnyel, 5 vagy 6 sebességes manuális váltóval
- 2001 – 2005: B6-ZE, 1,6 literes sornégyes, 82 kW és 110 lóerős teljesítmény, 5 sebességes manuális váltóval
- 2001 - 2005: BP-Z3, 1,8 literes sornégyes, 109 kW és 146 lóerős teljesítmény, 5 vagy 6 sebességes manuális váltóval

Az ülések is változtak magasabbra kerültek a fejtámlák, és ergonomikusabbak lettek az oldalsó párnák kialakításai. Az izmosabb darabok már érkeztek 16 colos kerekeken, és alacsony profilú gumiabroncsokkal is (205/45VR16). Bilstein futóművek, nagyobb fékek, erősített nyúlványok, küszöbök, 6 sebességes kézi váltó és bőrülések kerültek az NBFL-be. Az autó teste meg lett erősítve, 16%-ot nyertek a hajlító merevségen, és 22%-ot a torziós merevségen így a lehető legkönnyebb NBFL tömege 1065 kg volt. 1999-ben töltötte 10. születésnapját a modell, így kiadásra került egy Anniversary, azaz egy évfordulós kiadás is. Az anni-ba belekerült minden gyárilag ami addig csak opcionális extraként volt elérhető, nevezetesen egy 6 fokozatú sebességváltó, Bilstein lengéscsillapítók, 15 colos alumínium kerekek, és egy Torsen LSD (limited slip differential) A különleges kiadás egyetlen színben Sapphire Blue Mica árnyalatban volt elérhető ezt a színt „ártatlan kéknek” hívták japánban.

Az ülések Alcantara bőrből készültek, és a padlószőnyegekkel harmonizáló kék fekete színben pompáztak. Három ágú Nardi, bőrrel borított kormánykerék és váltókar is járt az Annihoz. BOSE hangrendszer gondoskodott a megfelelő szabadtéri koncertélményről. A középkonzolt a szénszál és a rozsdamentes acél uralja. A hatsebességes Anni modell valamivel fürgébb, mint sima 1,8-as társai, de nem számot tevő a különbség. Az NB esetében nem tudok elmenni a tény mellett, hogy az én tulajdonomban is van egy 1,6 literes 110 lovas példány. Immáron 2018 áprilisában betöltötte a 20. évét, több mint 275 000 km van a motorban és nem állt meg. Viszont korából adódóan, és mert valószínűleg egy kicsit túlhajtottam néhányszor, hengerfejfelújításra szorult a kicsike, kaptam az alkalmon, komplett vezérlés és szelepcsere is történt, valamint minden tömítés és szimering ki lett cserélve. Azt nem állítom, hogy ez egy olcsó kör volt, de biztos vagyok benne, hogy a következő 10 évben megint semmi baja nem lesz a motornak.

A kasztni tartósságát illetően nem tudok indulattal vagy haraggal nyilatkozni, láttam már néhány hasonló korú japán autót, teljesen egyszerű utcait és sportkocsikat is, mindegyiken ugyanott, ugyanúgy, ugyanolyan mértékben kezdett virágozni a rozsda. A hátsó kerékíveknél. Ezt tette a kis madzag is már mikor hozzám került, de kellő odafigyeléssel és gondozással teljesen helyre hozható és rendben tartható. Amire érdemes figyelni, ha a jövőben úgy döntenél, hogy MX-5-t vásárolsz, azok a vízelvezető csatornák, melyeknek vége a küszöböknél található. Na ezek szeretnek jól eltömődni, így érdemes oda figyelni a tisztításukra, így nem áll benne a víz és nem kezdi el belülről hamizni a rozsda a karosszériát. Mivel napi szinten ülök az autómban és mindenhová azzal megyek, ha tehetem, azt hiszem nem kell magyarázni, hogy szerelem első vezetésre. Cikksorozatom előző részében fejtegettem a Jinba Ittai-t, ami csak elmondva is szép és jó, de ha megtapasztalod, soha többé nem akarod elengedni az érzést.

A Miata mindig boldoggá tesz, legalábbis engem. Amikor döcög, sajnálom, ha szépen ugrik ujjongok, hogy ügyes kis autó. Lehet, hogy a női hormonjaim játszanak velem, és túlzás, amit a kocsim iránt érzek, de kétlem, hogy bármelyik férfi tulajdonos vitatná ezt a dolgot, miszerint a Miata frankón boldoggá tesz. A csillagos ég alatt autózást már meg sem kell említenem. Még olyan 1-2-3 millió szóban tudnám fejtegetni teljesen elvakultan és elmebeteg elfogultsággal, hogy miért lehet imádni ezt az autót, még akkor is, ha nem egy erőgyár, de ha van lehetőséged rá, inkább tedd be a feneked egyszer bármelyik generációba és értsd meg Te is, milyen az, amikor az autó veled mozog, azt teszi, amit akarsz, nem vitatkozik, nem dacol, csak kapcsolatot teremt közted, az út és az utazás között. Mindezt persze teszi úgy, hogy állandóan vigyorog. 😊