2021. január 27. | 14:06

Gordon Murray ventilátoros megoldását a Brabham csapata alkalmazta az F1-ben, sőt, Niki Lauda győzni is tudott vele az 1978-as Svéd Nagydíjon.

A Forma-1 kétségkívül az autóversenyzés csúcskategóriája. Ebben a sorozatban szerepelnek a legjobb pilóták, az autók beállításain pedig a legnagyobb tudással rendelkező mérnökök dolgoznak.

A hetvenes évek végén a Brabham szakemberei formabontó megoldással próbálkoztak, amikor az 1978-as Svéd Nagydíjon rajthoz állították a „ventilátoros autó” néven elhíresült versenygépet. A BT46 modell koncepciójának lényege, hogy a hatalmas méretű ventilátor kiszívja a levegőt az autó alól, jelentősen növelve ezzel annak leszorítóerejét. A csapat vezető mérnöke, a legendás Gordon Murray megoldását ugyan az FIA szabályosnak találta, ám a többi csapat heves tiltakozása miatt egy futamot követően nem alkalmazták többet. Az Engineering After Hours YouTube-csatornára most egy hasonló technológiát használó kísérletet bemutató videó került fel.

 

A 3D nyomtatás varázslatos lehetőségeit kiaknázva a felvételen is látható leleményes kísérletező Gordon Murray gondolkodásmódját követve egy távirányítós autón próbálta ki a jelenséget. A videós bemutató legfőbb célja annak kiderítése volt, vajon tud-e a kocsi fejjel lefelé is haladni? Nos, a kezdeti tesztek egyáltalán nem bizonyultak sikeresnek.

A két ventilátorral felszerelt távirányítós autóval kapcsolatban az oldalsó szoknyalemezek kialakítása jelentette az egyik legnagyobb kihívást. A nyomáscsökkenést vizsgáló mérések ugyan optimizmusra okot adó eredményeket mutattak, a kocsi azonban nem tapadt eléggé a felülethez. Az oldalsó szegélyekhez ezért rugalmasabb anyagot kellett használni, mely lehetővé tette, hogy az autó fejjel lefelé is képes legyen haladni – igaz rendkívül alacsony sebességgel.

Amennyiben kíváncsi vagy a nem mindennapi kísérlet részleteire, tekintsd meg az erről szóló videót – angolul tudók előnyben!

Amennyiben érdekelnek a játékautók, nézd meg ezt az életnagyságú LEGO Bugattit!