Az Audinál 2010 előtt gondoltak egy merészet és rajzoltak egy limuzin méretű luxus, ötajtós sportkupét. A felépítmény a sportback nevet kapta, de hátsó tetővonala valójában ferdehátú tulajdonságokkal bír.
Ebben az időben a Mercedes CLS osztályának divathullámán és a Panamera sikerességén felbuzdulva nem is volt ez olyan rossz ötlet. Az A7 különleges formavilágával hamar berobbant a köztudatba és az ingolstadti márka fogyasztóinak nagy kedvence lett.
2014-ben az A6 alapjain nyugvó amúgy is mutatós ferdehátú átesett egy faceliften, ez kisebb külső kozmetikai változtatásokkal járt, legszembetűnőbb talán az átdolgozott LED lámpák formája és kidolgozottsága lehet. A szigorodó emissziós normák megkövetelték, hogy az új motorok megfeleljenek az Euro 6 értékeknek, de ha már amúgy is bele kell nyúlni, az Audi pár lóerőt is nyert. Kellemeset a hasznossal!
Audi A7: Sportos? Elegáns? Sportosan Elegáns!
Tesztautónk S-line csomagos, Shadowline kivitelű példány, Daytona Grau színben. Le kell szögezni, hogy nincs olyan szög, ahonnan ne nézne ki jól. Az autó orrától a fara fele haladva, a nagy fekete hűtőrács, a finoman ívelt oszlopok, szépen hátranyúló tetővonal és a csapott hátsó fertály mind-mind nagyon finom alkotói munka. Aki ilyen kocsira vágyik, mindenképp érdemes beruházni az S-line csomagra, a gépjármű megjelenésén rengeteget dob a sportcsomag. A fekete külső műanyagok pedig olyan finom agresszivitást kölcsönöznek az autónak, hogy közben mégis megőrzi azt a végtelen kecsességet és eleganciát amit az éles vonalak adnak. Apropó vonalak, a ráncfelvarrás nagyon jót tett az A7-esnek, az ismét divattá váló szögletesebb formavilág köszön vissza a korábbi modell domborúságához képest. Szintén faceliftes sajátosság a vakításmentes LED matrix fényszóró, ami nem csak látótávolságot növeli, de automatikája használatát is kényelmesebbé teszi.
A 19-es kerekeknél kezdődik a méret amivel az autó formája igazán kiadja, ez alatt elvesznének a méretes bódé alatt a görgők. Az utóbbi években az Audi úttörője a szürke színnek, jelen esetben is remek a csillogó metálfény. A nyári napsütésben közelről szemlélve igazi színkavalkád a fényezés, rózsaszín, lila, kék, zöld, sárga színekben villódzó pigmentek dobják fel a szürkeségét.
Bőr és alcantara finom kombinációja
Az utasteret szemlélve az S-line csomag érdemei még tovább nőnek. Az ülések és a kormánykerék az Auditól elvárt minőséget könnyedén megugorják, a sportos vezetéshez lettek teremtve. Az A5 Cabrioletben található csapott kormánynál egy hangyányit kevésbé esik kézre, de még így is szinte tökéletes, biztos fogást nyújt a perforált bőr. Az ülések kényelmesek, az oldaltámaszok annyira tartanak, hogy hosszabb utazásnál se érezd fullasztónak, de egy tempósabb kanyarban azért ne akarj belőlük kiesni. A kényelmes fotelek alacantara és bőr huzatba vannak bújtatva, így az ülőlapokba annyira nem izzadsz bele, és az amúgy is sportos formákat még inkább kihangsúlyozza. Nem spórolták a drága anyagot az ajtókárpitokról sem, a hatalmas felület tökéletesen harmonizál az ülésekkel.
A középkonzol és a felhasználói felület nem sokat változott, gombokból van bőven, de rövid időn belül logikussá válik a felépítés, ami elsőre zavaró lehet. A kényelmes könyöklőn pihenve szinte az összes funkciót el tudjuk érni. Az ezüstszínű betétek ízléses arányban lettek elhelyezve a beltér fekete alapszínére. A váltózsák köré jutott egy kis lakkfekete is, de ebbe sem lehet belekötni. Tárolórekeszekből nincs sok, nem is olyan nagyok, de rendet tartva el lehet velük lenni. A hangzás lényegesen jobb volt, mint az A5 Cabrioban, a basszus kellemesen dübög és a magas hangok sincsenek szétcsúszva.
A kupés kialakítás ellenére a helykínálat tágas, elöl kedvemre terpeszkedhettem, hátul sincs okunk a panaszra, a fejtér a slankított farral együtt is kielégítő. A lábtér csak akkor szűkös, ha elöl-hátul jól megtermett személyeket szállítunk.Tesztünk alanya ugyan az ötszemélyes kivitel, de az A7 négy fő szállítására lett kitalálva, de akkor hosszabb utakon is meg lesz elégedve mind a három utas. A hátsó üléssor amúgy lehajtható, így az alap esetben is terebélyes csomagtér hatalmassá nő. A fastback jellegnek köszönhetően pedig a pakolás gyerekjáték az Audiba.
Uno, dos, tres, Audi Quattro
A gyártó igen széles motorválasztékkal kínálja a Sportbacket, a szürke csodánk 320 lóerős V6 dízel erőforrással szerelt, a hajtás pedig már a jól megszokott Quattro rendszer. Őszintén szólva valószínűleg a kisebb motoros elsőkeres verzióval is bőven elég lenne, de nem rendelnék tesztautónknál gyengébb és butább verziót. Ezzel a teljesítménnyel és hajtással a gázra lépve az autó mindig dinamikus, jól húz, élvezet vele haladni. A hanggenerátornak köszönhetően szinte azt is elfelejted, hogy egy dízelben ülsz, és az óra is 5000-ig leforog. A nyolc sebességes S-Tronic váltónak köszönhetően kulturált közlekedés mellett 50-nél 7. fokozatban szinte alapjáraton csurgunk a városban. Az autó ilyenkor 7 liter körül fogyaszt, minden bizonnyal egy kisebb motoros sem enne kevesebbet. Még egy ok a nagyobb szív mellett. A váltó amúgy szépen dobálja a fokozatokat, torpanásnak helye sincs.
Persze ha haladni szeretnél, akkor annak ára van. Lendületesebb vezetésnél 20 litert is mutathat a fedélzeti számítógép. Viszont amikor egy kanyarba nagyobb tempóval beesel, a Quattro olyan szépen dolgozik, hogy biztos élvezni akarod majd az autó sportosságát. A fejlett összkerékhajtás mindig a helyzetnek megfelelően működik, elképesztő tempóban, bámulatos stabilitással gyorsíthatsz ki a kanyarokból. Ez köszönhető a merev kasztninak is, amire nagyon rámentek az ingolstadti mérnökök.
A Drive Select rendszernek köszönhetően az A7 lehet nyugodt, uras mászkálós autó és vérbeli sportkupé is, sőt az Individual program testreszabásával kedvünkre keverhetjük a tulajdonságokat. A motorhangtól a gázreakción át, a futómű keménységéig állítgathatsz kedvedre. A sportos futómű miatt a jármű viszont alapállapotban is igen feszes, ezt nem árt észben tartani. A méretes fékek viszonylag jól lassítják az A7-et.
Vezetéstechnikai segédletek garmadája figyel az utasok és az úton lévők épségére. A HUD minden fontos információt tartalmaz, így egy pillanatra se kell levenni szemed az aszfaltról. Rossz látási viszonyok között az éjjellátó pedig már az állatokat is felismeri. A Start-Stop széria felszereltség az összes A7-esben és előszeretettel állítgatja le a motort, néha feleslegesen is. A lényegesebb modern kori segédletek az Auditól megszokott minőségben lelhetők fel jelen esetben is.
Audi A7: Venni vagy nem venni?
Nehéz fogást találni az Audi sportbackjén. A kemény futómű ízlés kérdése, én nem mondanám hátránynak. Az ablakok mérete miatt a kiláthatóság nem az igazi, de ez könnyedén orvosolható tolatókamerával. A német prémiummárkák szerelmesei úgyis a nekik tetszőt választják a kategóriában, kár vitatkozni. Ha márkán belül váltanál az A7 nem okoz majd csalódást, sőt első Audinak is nyugodt szívvel tudom ajánlani.
Audi A7 3.0 TDI Quattro S-line
- Lökettérfogat: 2967 cm3
- Hengerek/szelepek: V6 / 4
- Max. teljesítmény: 320LE (3900-4600/perc)
- Max. forgatónyomaték: 650 Nm 1400/perc
- Hossz./szél.: 4974/1911 mm
- Tengelytáv: 2914 mm
- Saját tömeg/ Össztömeg: 1895 kg / 2505 kg
- Városi fogyasztás: 7,4 l /100 km
- Országúti fogyasztás: 5,4 l /100 km
- Vegyes fogyasztás: 6,1 l /100 km
- CO2-kibocsátás: 162 g/km
- Végsebesség: 250 km/h
- 0-100: 5,2 s