A második generációs Subaru XV nem kínál túl sok lehetőséget, ha a motort vagy a hajtásláncot nézed, azonban igazán sokoldalú és masszív crossovernek bizonyult a teszt során. Mit tud vajon még a boxermotoros autók új büszkesége?

Mi a lényegi különbség SUV és crossover között? A SUV, vagyis Sport Utilitiy Vehicle az 1990-es évek Amerikájában tűnt fel először. Általában azok számára nyújtottak tökéletes alternatívát, akik aktív életet élnek, sportolnak, kirándulnak hétvégente, hiszen mint ismeretes, ezek a szabadidő-autók a terepjárók képességeit ötvözik a személyautók kényelmével. Manapság ez a szegmens a legnépszerűbb, így számos olyan vadhajtás keletkezett, mint a BMW esetében az X5, ami egy SAV, vagyis Sport Activity Vehicle, vagy az X6, ami egy SAC, vagyis Sport Acitvity Coupe. Lényegében ezen bajor modellek is a mai szabadidő autókhoz hasonlóan, tökéletesen testesítik meg a fényűző, nagy motorral szerelt, terepjáró formájú, divat orientált vásárlók vágyait, csak a kategóriai megnevezésük más.

De, hogy következik ebből a crossover? Valahol a 2000-es évek elején kezdődött minden, mikor a szabadidő-autók felé egyre inkább nyitó társadalom elé tárták az Audi A6 Allroadot. Lényegében az A6 kombi kapott egy állítható, légrugós futóművet, számos fényezetlen műanyagot a kerékjáratok, lökhárítók, küszöbök köré. Kellett tehát egy olyasfajta új kategória, mely hasonló alternatívát kínál, mint egy SUV, de nincs igazán terepjáró formája. A crossoverek az Allroadhoz hasonlóan inkább személyautók, valahogy az egyterű, kombi, kompakt egyvelegből lettek összegyúrva. Pontosan ilyen a második generációs Subaru XV is, mely kategóriájában egyedülálló módon csak összkerékhajtással kapható, telis-tele van fém behatású, színezetlen műanyagokkal, és érzékelhetően meg van kissé emelve. Ez a kompakt ferdehátú az új, ötajtós Impreza alapjaira épül, a Foresternél eggyel kisebb, a kombi szegmenst továbbra is a Levorg fedi le. Ám a kis crossover valójában nem is olyan kicsi, de mit érdemes még tudni róla?

Subaru XV – A crossoverek mintapéldája
Az újdonsült Subaru XV a gyártó globális padlólemezére épül, ez a platform található meg a Forester alatt is. Teljesen újratervezett, kétszer merevebb karosszériát kapott, és így, első ránézésre szerintem összeállt a kép, az XV lehetne a crossoverek mintapéldája. Nézd csak meg oldalról: igazán mokány kiállása van, a sötét- és világosszürke, fémes borítások ízlésesen váltogatják egymást, modern és robusztus kompakt benyomását kelti, érződik, hogy nem csak aszfalton érzi jól magát.

Subaru XV – Az a narancssárga ne volna
A Subaru XV belterében igazán kellemes meglepetés fogadott: kellemes bőr, japán márkatársaihoz mérten magas színvonalú anyaghasználat. És igazából az ergonómia is tökéletesen rendben, egyedül az első ajtókon fényes, hátul matt karbon betétekkel nem igazán tudtam mit kezdeni, annyira feleslegesnek érzem. Valahogy így voltam a narancssárga cérnával, mívesen elkészített varrásokkal, ezek nélkül is meglettem volna az XV-ben. Elöl bőven van hely, de a hátul ülőknek sem kell szoronganiuk, azonban a csomagokkal már csínján kell bánni, hiszen mindössze 380 liter áll a rendelkezésedre – a C3 Aircrossé 410 liter - napfénytetős kivitellel pedig 1290-ra bővíthető.



Subaru XV – Ide boxermotor dukál
Amennyire nagy a hely az utastérben, olyannyira kicsi a motorválaszték, ami az új XV-t illeti. Kétféle benzines, négyhengeres, szívó boxermotorral kérhető, létezik egy 1,6 literes és egy 2,0 literes változat. A tesztautóban a nagyobb, 156 lóerős, 196 Nm-es nyomatékot teljesítő erőforrás kapott helyet, mely bőven elegendő, de semmi több, nem fogsz hanyatt esni tőle.


Subaru XV – Enyhe terep az ő asztala
Az Subaru XV nem csak szilárd és határozott megjelenésével emelkedik ki a crossover-szegmensből, mert ez az autó azon kevesek egyike, amelyhez alapból jár az összkerékhajtás. Nem kell tehát felárat számolni ezért, ez a dolog a Subaru modelljeinél szinte kéz a kézben jár. A Symmetrical All Wheel Drive 60-40%ban osztja el a nyomatékot, de ezt képes akár 50-50-re is módosítani, az elektronikus difizár a fékekkel játszadozik, ezzel imitálva a zárt-difi hatást. Ha meredek domboldalra tévednél, és megkímélnéd lábadat a fék pumpálásától, akkor segítségedre lehet a lejtmenetvezérlő, mely a 260 mm hasmagasságú XV-t magabiztosan ereszti le bármilyen lankáról.
Subaru XV 2.0i Lineatronic - Összegezve
Igaz, hogy számos kompromisszumot kell kötnie annak, aki Subaru XV-t szeretne vásárolni, de a nyugodt vezetést támogató CVT-váltó a lehető legkényelmesebb megoldás, ami létezik a jelenlegi piacon. Az összkerékhajtással lényegében nincs akadály, a 2,0 literes boxermotor 10 literes fogyasztásától eltekintve pedig nem kívánhatnék strapabíróbb és ideálisabb egységet. Az 1,6 literes motorral 7,3 millió forinttól indul, a kétliteres erőforrással 8,5 milliótól indul a licit. Amerikában és szülőhazájában vinni fogják mind a cukrot, de azt gondolom az Európai piacon is van keresni valója, hiszen egy igazán üde és kivételes színfoltja a zsúfolt SUV és crossover szegmensnek.Subaru XV 2.0i AWD Lineartronic
- Lökettérfogat: 1 995 cm3
- Hengerek/szelepek: 4/16
- Max. teljesítmény: 156 LE 6000/perc
- Max. forgatónyomaték: 196 Nm 4000/perc
- Hossz./szél.: 4465/1800 mm
- Tengelytáv: 2665 mm
- Saját tömeg: 1443 kg
- Városi fogyasztás: 8,7 l /100 km
- Országúti fogyasztás: 5,8 l /100 km
- Vegyes fogyasztás: 6,9 l /100 km
- Tesztfogyasztás: 10,3 l /100 km
- CO2-kibocsátás: 155 g/km
- Végsebesség: 194 km/h
- 0-100: 10,4 s