2020. december 18. | 09:28

Az autóipar kegyetlen világában simán előfordulhat, hogy egyik nap még a csúcson vagy, aztán másnap már senki nem emlékszik a nevedre.

Mindig tragikus esemény, amikor egy korábban jól működő autógyártó bezárja kapuit. A megszűnés hátterében számos különböző ok lehet. Rossz pénzügyi döntések, sikertelen megújulási kísérletek, piacvesztés – ezek miatt is mentek csődbe korábban szebb napokat megélt vállalatok. Egy dolog azonban biztos: ugyan az autógyártó már nem működik, az általa készített legendás modellekre hosszú ideig emlékezni fogsz. A mára kissé elfeledett, korábban sikeres autómárkák top9-es listája következik.

9. Autobianchi

Olaszország határain kívül kevésbé ismert autómárkáról van szó. A taljánok között azonban hatalmas rajongótáborral rendelkezett. Az Autobianchi 1955 és 1995 között gyártott néhány ikonikus modellt. Az egyik kiemelkedő termékük a Bianchina névre keresztelt, aprócska kétajtós kabrió volt.

8. Oldsmobile

A történelem egyik első autógyártója, mely 1897-ben kezdte meg működését. A vállalat azonban nem bírta el a General Motors és a japán márkák konkurenciáját, így 2004-ben végleg bezárta kapuit. Az Oldsmobile az 1960-as és 1980-as évek között élte aranykorát, a Ford és a Chrysler mögött övék volt a harmadik hely az eladási listákon. A 442 néven gyártott izomautójuk a mai napig legendásnak számít.

7. AMC

Az American Motors Corporation bukását Detroit nagy hármasa – General Motors, Ford, Chrysler – okozta. A vállalat a hatvanas években volt igazán sikeres, ám egy évtizeddel később már súlyos veszteségeket könyvelhetett el. Egyik kiemelkedő termékük az AMX néven gyártott autó volt, mely bivalyerős, 6,8 literes, V8-as motorjának köszönhetően elképesztő teljesítményre volt képes. Nagy kár, hogy így sem sikerült belőle sokat értékesíteni. Az AMC 1988-ban végleg lehúzta a rolót.

6. Triumph

A brit autógyártó közel százéves, 1885-től 1984-ig tartó történetében elképesztő mennyiségű csodálatos roadstert gyártott. A Triumph márkanév jelenleg a BMW birtokában van, ők vásárolták fel a Rover-csoportot 1994-ben. A legendás autógyártónak olyan ikonikus modelleket köszönhetünk, mint a Spitfire vagy a TR6. Ezek az autók a szépségük mellett azonban számos műszaki problémával rendelkeztek, ez vezetett végül a Triumph hanyatlásához.

5. Pontiac

Az Oldsmobile-hoz hasonlóan a Pontiac végét is a General Motors okozta. Az amerikai gyártó 1926 és 2010 között működött. A Pontiac termékeit két kategóriába lehet sorolni: minden, ami 2000 előtt készült, és ami utána. Az autók elején lévő embléma ugyan megegyezik, ám ennél több közös vonást aligha lehet felfedezni.

A Pontiac a hatvanas években piacra dobta a fantasztikus GTO modellt, a hetvenes években a Grand Ville aratott nagy sikert, majd a nyolcvanas években jött a Firebird. Az ezredfordulót követően azonban elfelejtettek szép autókat tervezni – elég, ha megnézel egy Pontiac Aztek modellt.

4. Ascari

Az angol márka a Forma-1 kétszeres világbajnokáról, Alberto Ascariról kapta nevét. A vállalat csak rövid ideig létezett, 1995 és 2010 között gyártottak nagyteljesítményű autókat. Bemutatkozó termékük az Ascari Escosse volt, mely 4,7 literes, 400 lóerős V8-as motorjának köszönhetően 320 km/órás végsebességre volt képes.

3. Plymouth

A Plymouth volt az egyik olyan autómárka, mely az idő előrehaladtával teljesen elvesztette identitását. Az autógyártó 1928 és 2001 között működött. Az ötvenes években a végtelen ívekkel ellátott autóikról, a hatvanas években pedig a nagyteljesítményű kocsikról voltak híresek. A nyolcvanas-kilencvenes években aztán hanyatlásnak indultak, a Z-generáció tagjai pedig már talán nem is emlékeznek rájuk.

2. DMC

Létezik olyan, hogy egy vállalat egyetlen modellt gyárt története során, mégis az egyik – ma már nem létező – legnagyobb autómárkának tartják? Nos, a DeLorean Motor Company megfelel ennek a leírásnak. A cég 1981 és 1983 között 9000 DeLorean modellt gyártott. A Vissza a jövőbe trilógiának köszönhetően halhatatlanná vált autó Giorgetto Giugiaro tervezése alapján készült. Hatalmas tömege miatt lomhának bizonyult, az ára is túl magas volt, így nem aratott osztatlan sikert a vásárlók körében. 

1. Saab

A svéd autógyártó 1945 és 2012 között működött. 1989-ben a General Motors felvásárolta őket, majd bő két évtizeddel később leállították a gyártást. Érdekesség, hogy a Saab kezdetben űrtechnológiai vállalatként is működött, ennek nyomai az Urusab 92 modellen is láthatók. Legnagyobb dobásuk azonban az 1979-ben bemutatott 900 Turbo volt. Akkoriban újdonságnak számított, hogy elérhető áron lehetett hozzájutni egy hétköznapi használatra alkalmas, mégis nagyobb teljesítményű autóhoz.