2023. március 21. | 11:53

Ezzel csökkentik a kitettségüket az orosz nyersolaj felé.

Az azerbajdzsáni ACG mezőről érkezik Azeri Light típusú olaj a Mol-csoport pozsonyi finomítójába. A 90 000 tonna kőolaj tartályhajón érkezett a törökországi Ceyhan kikötőből egy horvátországi kikötőbe, ahonnan aztán az Adria vezetéken keresztül jut el a szlovákiai Slovnaft Finomítóba.

Ezzel megvalósul az, hogy a Mol-csoport a teljes értékláncát maga kezeli a kitermeléstől az értékesítésig, hiszen az ACG mezőben a Mol a harmadik legnagyobb tulajdonos. A szállítmányt egyébként a Baku melletti Sangachal olajterminálból a szintén a Mol-csoport résztulajdonában lévő BTC-olajvezetéken keresztül szállították Ceyhanba.

Így csökken a Mol kitettsége az orosz olaj irányába, ezzel növelték a rugalmasságukat a beszerzés kapcsán. Az itt kitermelt nyersolaj feldolgozása áprilisban veszi kezdetét a tervek szerint.

A Slovnaft finomítójában korábban többféle a Közel-Keletről és a Kaszpi-tenger térségéből származó olajfajtát is sikeresen teszteltek, de a saját mezőről származó kőolaj finomítása egy újabb fontos lépés.

„Az Azeri Light kőolajszállítmány érkezése rendkívül fontos esemény számunkra, amely képes megmutatni, hogy milyen rugalmasságot értünk el a kőolaj beszerzésében. Emellett lehetőséget teremt arra is, hogy lefedjük a teljes értékláncunkat, a kitermeléstől az értékesítésig, ami mindig komoly teljesítmény. A Mol-csoport tudatosan szerepet vállal a régió ellátásbiztonságában, ezért különösen nagy örömünkre szolgál, hogy a saját kőolajunkkal is hozzájárulhatunk Kelet-Közép-Európa ellátásához" - mondta Szabó Gábriel, a Mol-csoport Downstream üzletágának ügyvezető igazgatója.

A Mol egyébként még 2020-ban szerzett részesedést az ACG olajmezőben, valamint 8,9 százalékos részesedést a BTC (Baku-Tbiliszi-Ceyhan) vezetékben. Marton Zsombor, a MOL-csoport Upstream üzletágáért felelős ügyvezető igazgatója szerint így rugalmasan dönthetnek arról, hogy eladják-e részesedésüket az ACG-nél kitermelt kőolajból, vagy a számukra központinak számító kelet-közép-európai régióba szállítsák azt.

Az ACG-projekt a csoport teljes termelésének 15 százalékát és összes tartalékának 25 százaléká teszi ki. A BTC vezeték fontos szerepet játszhat a pozsonyi és a százhalombattai finomítóinak ellátásában.

A Mol folytatja az orosz kőolajtermékek importját a Barátság kőolajvezetéken is, mivel meggyőződése, hogy Kelet-Közép-Európa üzemanyagellátásának biztonságát leginkább úgy lehet garantálni, ha alternatív ellátási útvonalak felkutatása és biztosítása mellett a hagyományos ellátási csatornák is érintetlenül maradnak.

MTI / Mol

Depositphotos
  • Címkék: