2023. február 28. | 11:23

A vállalat úgynevezett sekélygázfúrást hajtott végre és három új mezőt tárt fel az ország területén.

Hatalmas összegeket forgat a MOL abba, hogy Magyarországon ne csak kőolajat, de földgázmezőket is találjon a lakossági és ipari ellátás biztosítása érdekében. Hiszen a vállalat az itthoni földgáztermelés csaknem 90 százalékát végzi.

Ennek tartásához pedig mindig új kutak kellenek, mert a régebbiek természetes módon kiürülnek. Ezért modern, szeizmikus mérőeszközökkel térképeznek fel különböző területeket, mielőtt kísérleti fúrásokat végeznek.

Most kifejezetten sekélygázmezőket kerestek, amelyek onnan kapták nevüket, hogy nincsenek olyan mélyen a föld alatt. Ettől függetlenül senki se ijedjen meg, ezek nem a kert felásása közben jönnek majd elő, nagyjából 1500-2000 méteres mélységben találhatóak.

Ezeknek a mezőknek az egyetlen hátránya, hogy valamivel kisebbek a mélyebben lévő gázmezőknél, kitermelésük azonban mégis megéri. Így a MOL sem gondolkodott sokat, a Komádon és az Álmosdon talált mezőkre hamar elkezdenek majd kutakat telepíteni.

Mivel az ország gázvezeték hálózata jól kiépítettnek és hatékonynak mondható, ezért viszonylag rövid idő alatt megkezdődhet egy ilyen sekélygázmező kitermelése. Várhatóan olyan 5-6 hónapon belül bekapcsolhatják majd a fogyasztók hálózatába.

Magyarországon a sekélygáztermelés a teljes kapacitás (évi 1,4 milliárd köbméter) nagyjából 5 százalékát adja, ami nem hangzik soknak. Viszont ha úgy mondom, hogy 30-40 ezer háztartás fűtését látja el, illetve az új kutakkal akár több mint 50 ezerét, akkor úgy már jelentősebb mennyiség.

A MOL az elkövetkezendő öt évben folyamatosan új forrásokat keres, legyen szó földgáz vagy kőolaj lelőhelyekről. Erre a célra 200 milliárd forintot különítettek el befektetési céllal.

Depositphotos