2019. november 04. | 16:32

Az izgalmas tesztelés során nagy baj nem keletkezett, mindössze néhány bója sérült meg.

A km77 egy spanyol nyelvű weboldal, ahol is a Motor1 csapata felfigyelt az izgalmas jávorszarvas-tesztre, melynek résztvevője egy Mazda CX-30 és egy Tesla Model 3 volt. A jávorszarvas-teszt az egyik legtrükkösebb útbiztonsági gyakorlat, amelyen egy autó részt vehet vagy keresztül mehet. Lényege pofon egyszerű, az autót vezető sofőrnek úgy kell a bóják közt szlalomoznia, mintha egy tárggyal, esetlegesen egy személlyel, vagy egy állattal (például egy jávorszarvassal) találná magát szemben a közúton, és egy hirtelen manőverrel ki kellene kerülnie azt.

A km77-nél dolgozók nemrégiben voltak olyan szerencsések, hogy kezük közé kerülhetett egy Jaguar I-Pace, és ha már adott volt a lehetőség, természetesen a Jaguar elektromosát is a teszt alanyává tették. Az I-Pace tökéletes példája annak, hogy bizonyos autók sajnos nem képesek eléggé jól mozogni a pályán, annyira, hogy a bóják sértetlenek maradjanak, de természetesen ennek ellenpéldája is létezik.

Mit alkotott a CX-30?

Elsőként a Mazda-család legújabb tagja, a CX-30 mini, kompakt crossover bizonyított. A jármű egyáltalán nem mozgott rosszul, sőt kifejezetten jól vette az akadályokat a pályán. Mellette szóljon, hogy az autó karakterisztikájának függvényében alacsonyabb sebességgel kellett elvégezni a tesztet.

Átlagosan 77 km/h-s sebességgel száguldott a CX-30. A crossover az első körben az alulkormányzás miatt maga alá gyűrt egy-két bóját, viszont a másodikban már jóval kimagaslóbban teljesített, a behatárolt pályán belül tudott maradni.

A sofőr azt mondta, hogy az autót tökéletesen lehetett irányítani, és biztonságban érezte magát annak ellenére, hogy a kísérlet sikertelennek lett betudható. A legsikeresebb próbálkozás során az autó 74 km/h-s sebességgel ment, és bár továbbra is kissé alulkormányozva, de legalább zökkenőmentesen lehetett teljesíteni a szakaszt.

És ezzel szemben a Model 3?

Teljesítmény szempontjából nincs kérdésem a Model 3-at illetően, hiszen volt szerencsém kipróbálni vele a 3,2 másodpercig tartó 0-100-as gyorsulást. Ami azt illeti, a jávorszarvas-teszt sem idegen tőle, nagyjából 83 km/h-s sebességgel haladva is egészen jól teljesített, figyelembe véve a jármű regeneratív fékezési módszerét és a minimális alulkormányzást.

A Model 3 nagyobb sebességgel haladva is elvégzi a piszkos munkát, persze a jármű esetében sem marad érintetlen néhány bója. A videón látni, hogy a teszt közben magabiztosan teljesít, tér ki- és vissza a megfelelő sávba.