A Lexus UX természetes élőhelye a plázák és a bevásárlóközpontok köré koncentrálódik, épp ezért szeretjük.
A Toyota prémium márkája lefelé bővíti kínálatát a szabadidő-autó szegmensben, ugyanis a Lexus NX és a Lexus RX mellé megérkezett a legkisebb testvér, a szubkompakt kategóriában versenyző Lexus UX. Valójában nem is igazán beszélhetünk SUV-ről, az UX inkább egy crossover, az összkerékhajtás nem túl szignifikáns, hasmagassága az átlagnál azért magasabb és van rajta tisztességes mennyiségű műanyag. Éppen ezért a plázák és a bevásárlóközpontok körül lehet majd megfigyelni, ahogy a hátulra éppen passzoló gyerekülésbe huppan bele egy ifjonc, miközben anya az akkuk miatt meglehetősen szerény csomagtérbe tuszakolja be a Michael Kors és Stradivarius üzletekben megvásárolt kiegészítőket. Mindezt a dizájn és elegancia oltárán feláldozva. Lássuk mit szól a Lexus UX-hez Adri és Atti, katt a videóra!
Lexus UX – éles a fara
Méreteit tekintve a Lexus UX a BMW X2-vel, Audi Q2-vel, Mercedes-Benz GLA-val és a Volvo XC40-essel néz szembe, utóbbit bakancs formája miatt már SUV kategóriába sorolnám. Egyébként maga a név is az Urban X kombinációból ered, tehát abszolút városi járgánynak készült. Bátran engedték el a tollat a formatervezők az UX esetében is, menő, de mégis elegáns megjelenést kapott, a legegyedibb részlete a két, túlnyúló hátsó lámpatest, amik ízlésesen vannak összekötve. Az F Sport kivitel szigorúbb kinézetet kap a pallérozott lökhárítók miatt, és a már jól megszokott LED-es menetfénnyel egybeolvasztott első fényszórókat találjuk az orsó formájú, terebélyes hűtőmaszk két oldalán.
A Lexus UX a Corollával, Priussal és a CH-R-rel közös TNGA-C padlólemezre épül, 4495 mm hosszú, 1540 mm magas és 1840 mm széles, tengelytávja 2640 mm, ami papíron jól mutat. Szinte a végtelenségig lehet a színeket variálni kívül-belül, sőt 17-18 colos felnik is választhatók, amiből a kisebbet fogod választani, ha jót akarsz magadnak.
Lexus UX – az első sorban minden oké
Egy kompakt jármű is lehet hátul kényelmes. Az UX sajnos nem az. A csapott tetővonal nincs a fejtér javára, picik a hátsó ajtók, sötétek a hátsó ablakok az F Sport felszereltség miatt, így meglehetősen klausztrofób hátul az érzet. Sajnos a csomagtér sem tartogat fejedelmi helykínálatot, a normál benzines kivitel 334 litert, a hibrid 320 litert mutat a padló alatti nagy rekesszel együtt, lehajtott ülésekkel pedig 438 liter áll a rendelkezésedre. Az összkerékhajtású hibrid 283 litert képes csupán elnyelni, mivel hátra is kerül egy villanymotor. Ennyi negatívumot tudok elmondani a beltérről.
Elöl a helykínálat kielégítő, a számomra előnyös alacsony üléspozíció örvendetes, magamra tudom húzni az F Sport kormánykereket. Igaz minden egy picit közelebb van, de egyáltalán nem bánom, mert az anyagok minősége, az összeszerelés pazar, prémium autóhoz illő. Az sportosabb ülések 8 irányba állíthatók elektromosan, ugyanígy a deréktámasz is. A szövet és Tahara (szintetikus bőr) kombinációjával még nem találkoztam ebben a vörös színben, nagyon igényesnek tűnt, bár magamnak azért nem ezt választanám. A 10,3 colos kijelző remek felbontásban működik, egyedül megint az a fránya tapipad rondít bele a képbe, igaz, 1-2 hét után hozzászokik az ember. Jópofa a könyöklő végén található gombrengeteg, amin a rádiót lehet vezérelni és szintén egyedi megoldásnak számít a műszercsoport tetején található menetválasztó szarvacska, aminek egy hibrid autó esetében továbbra sincs túl sok értelme, tekergetni viszont azt is jó érzés, ahogy az összes többi kapcsolót.
Lexus UX – ha ló, legyen hibrid
Alap változatnak az UX 200 2WD tekinthető, ami egy új fejlesztésű, kétliteres, DUAL-VVT-i benzinmotort takar 171 lóerővel és 205 Nm maximális nyomatékkal. A gyártó ez esetben 6,6-6,9 literes fogyasztást ígér 9,2 másodperces 0-100-as sprint és 190 km/h-s végsebesség mellett. A számok azonban azt mutatják, hogy a Lexus szalonban keresgélő, potenciális vásárló hibriddel fog kigurulni előbb-utóbb. A Lexus UX is feltehetően a 250h jelöléssel lesz igazán kelendő, ami egy 152 lóerős, 190 Nm-es, Atkinson ciklusú, szívó benzinmotort takar egy 109 lóerős elektromotorral karöltve, melyeknek összteljesítménye 184 lóerőt mutat, ami gyakorlatilag mindenre elég.
Az erőátvitelről a szintén megszokott e-CVT fokozatmentes váltó gondoskodik és jól tudjuk róla, hogy sportolásra kifejezetten nem alkalmas, nem is érdemes rohamtempóban használni az UX-et. Alacsony fordulaton, kis tempónál tökéletesen egészíti ki egymást a két hajtómű, alapvetően dinamikusnak, csendesnek érződik az UX menet közben. Ha kényelmesen közlekedünk vele, akkor hozható az 5 literes fogyasztás könnyedén, az autópályán viszont könnyűszerrel csippenti a 7 litert. Az elsőkerekes kivitel 8,5 másodperces, az összkerekes 8,7 másodperces gyorsulásra képes, végsebességük csupán 177 km/h-ban lett maximalizálva.
Lexus UX – vezetni sem rossz
A hibrid rendszer 180 cellából álló akkupakkja továbbra is nikkel-fémhibridből épül fel, ez a hátsó ülés alatt kapott helyet és meglehetősen sokat javít az UX súlyelosztásán. Nem csak a fordulóköre meggyőző (10,4 méter), de az alacsony tömegközéppont miatt meglepően ügyesen mozog agresszívebb kanyarvételeknél is, billegésnek nyoma sincs. Amit egy Toyotánál kifelejt a gyártó azt a Lexusban sokszorosan odateszi, hiszen tényleg egy sziklaszilárd, nyekergésektől mentes, remekül szigetelt kabinban ülhettem a teszthét alatt.
Élveztem. Annak ellenére, hogy a kormányzás kifejezetten érzéketlen, de cserébe nem, azaz egy ujjas változat, a futómű inkább a komfortos felé hajlik. Elöl a jól bevált MacPherson futómű, hátul kettős keresztlengőskaros megoldást találni, sőt a Lexus UX elérhető adaptív lengéscsillapítással is. A szintén szóba hozott összkerékhajtás mechanikai kapcsolatot nem létesít a két tengely között, így azt nem ajánlom senkinek, hacsak nem olyan hegyvidéken laksz, ahol havazás esetén a kétkerék meghajtású autók elvéreznek.
Lexus UX ár és összegezve
A Lexus UX hibrid kivitele 6-700 000 forinttal drágább, mint a sima benzines változat, többek között ezért is éri meg a villanyost választani amellett, hogy városban kifejezetten gazdaságos, tartósságot ígérő, csendes, ha kell erőteljes hajtásláncról van szó, ami így sokat hozzátesz a prémium életérzéshez. És megint csak a prémiumon van a hangsúly, hiszen, ha a már említett Q2, XC40, X2, GLA kvartettet nézzük, az UX-nek a 11 170 000 forintos listaára nem is olyan rossz, az általunk tesztelt F Sport kivitel viszont 13 820 000 forinttól indul, a Luxury és az F Sport Top viszont 16 milliónál kezdődik. Igaz, a hazai képviselet most másfél millió forint kedvezménnyel hívogat. Igazából, ha a pénz nem számít és az érzelmeink vezérelnek, akkor az UX egy remek városi autó, leszámítva a szűkös hátsó traktust. Bár lehet, hogy 14,5 millió forintért a Prestige felszereltségű Lexus NX 300h-t választanám, ami most 2,6 millió forintos ár előnnyel kapható.
Lexus UX 250h 2WD F Sport (2019)
- Lökettérfogat: 1947 cm3
- Hengerek/szelepek: 4/16
- Max. teljesítmény: 152 LE + 109 LE = 184 LE
- Max. forgatónyomaték: 190 Nm + 202 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4495/1840/1540 mm
- Tengelytáv: 2640 mm
- Saját tömeg: 1540 kg
- Városi fogyasztás: 4,8 l
- Országúti fogyasztás: 5,6 l
- Vegyes fogyasztás: 4,3 l
- Tesztfogyasztás: 6,2 l
- CO2 kibocsátás: 96 g/km
- Végsebesség: 177 km/h
- 0-100: 8,5 s