2018. október 02. | 16:57

A Lexus RX 450h hibrid hajtáslánca összesen három motort tartalmaz: van egy szépen duruzsoló V6, és két elektromotor, melyek összesen 313 lóerőt teljesítenek. Jól megférnek egymás mellett, hiszen 8 liter üzemanyag is elég e divatos termék mozgatásához

A japán autógyártók szeretik a tehetősebb vásárlóknak szánt modelljeiket új márkajelzéssel felruházni: ami a Toyotának a Lexus, az a Nissannak az Infiniti vagy a Hondának az Acura. Ezen prémium márkák bevezetésének célja többnyire az Egyesült Államokba szánt betörés lehetett, de amióta a hibrid hajtásláncot nagy lendülettel fejlesztik, azóta Európában, sőt, hazánkban is ezeket preferálják a tehetősebb vásárlók - igaz, hogy drágább, de sokkal takarékosabb mondjuk egy benzines változathoz képest. A Lexus 1989-es alapítása után 9 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az RX-sorozat megjelenjen. Maga a hibrid hajtáslánc a második generációtól a 2004-es RX 400h-val vált elérhetővé, 2018-ban pedig már a negyedik generációját tapossa az emissziócsökkentett hajtással szerelt zöld lelkületű szabadidő-autó (AL20).

Lexus RX 450h – igen, már megint a szamuráj

A Toyota K-platformjára épülő RX többek között a Toyota Camryval, Highlanderrel, Lexus ES-sel osztozik a padlólemezt illetően, ami elsősorban elsőkerék-meghajtású, de optimálisan AWD meghajtást is képest befogadni. A monumentális megjelenés nem is annyira a méretek miatt lesz letaglózó, sokkal inkább vonalak, domborítások sokaságával, kuszaságával tették igazán különlegessé a megjelenését. Ez többek között Gen Ikeda főtervezőnek köszönhető, egyértelműen olyan lett az új RX, mintha a jövőből lépett volna elő. Szinte mindig megjelenik a jelenlegi Lexusok formatervének firtatása közben a szamuráj, aki teljesen random kaszabolásokkal alkotta meg ezt az SUV-ot, lehet, hogy ez európai szemünknek fura, de az ázsiai vásárlók imádják, és azt gondolom, hogy nekünk is egyre inkább befogadhatóvá válik.
Lexus RX 450h teszt

Az új RX 12 centivel hosszabb lett elődjénél és a tengelytáv is 5 centivel nőtt, egyébként pontosan olyan hosszú, mint az előző, F15-ös kódjelű BMW X5. Ügyesen slankították le a hátsó fertályát, az autó alaktényezője 0,33-as cw értékkel rendelkezik, nem igazán kimagasló, de egy divatterepjárónak nem is feltétlenül szükséges ez alá mennie. Ha kicsit morcosítanád RX-ed kinézetét, akkor kérheted F Sport kivitelben, ez esetben a vízszintes lamellák helyett méhsejtes hűtőmaszk jelenik meg, a tetszetős, nappali menetfénnyel egybeolvasztott, automata reflektoros LED fényszórók azonban alapáron járnak az RX-hez.
Lexus RX 450h teszt

Lexus RX 450h – avantgárd beltér

Sejthető módon az utastérben bőséges helykínálat fogadja az utasokat elöl-hátul egyaránt. A hátsó ülések természetesen dönthetők és tologathatók, a csomagtartó alaphelyzetben 539 literes, de akár 1612 literre is bővíthető. Ha esetleg ennél többre vágynál, akkor válaszd az RX 450hL-t, mely az először előforduló hétüléses Lexus az európai piacon. A harmadik üléssor azonban csak gyermekeknek lehet kényelmes, bemászni sem túl könnyű hátra, a csomagtérből is sokat elvesznek az elektromosan mozgatható ülések, szóval nem is biztos, hogy megéri az a pár centi. Ha valóban helyre van szükséged, vegyél egyterűt. Ja, hogy az nem olyan menő mostanság? Áldozz vagy a megjelenés, vagy a praktikum oltárán!
Lexus RX 450h teszt

A széles középkonzol és a műszerfal egyaránt számos dedikált gombot tartalmaz, kell egy kis idő, mire átláthatóvá válik, na meg mire megtanulod kezelni a téglalap alakú, joystick kezelőszervet. Sokaknak problémás lehet elsőre, de egy idő után ezt is meg lehet szokni, pontosan úgy, ahogyan a Nokia 3310 után belecsöppentünk az okostelefonok világába: lám, ma már nem is tudunk szabadulni tőlük.
Lexus RX 450h teszt

Minőségi anyagok és megmunkálás jellemző a belsőre, a kormány mögött található LCD kijelzőtől lesz digitális a műszerfal, jól néz ki a vízhőfok és az üzemanyag szintjelzője, a baloldali körműszer az éppen aktuális üzemmódot jelzi, ezzel is elősegítve az ECO módban történő haladást. A 12,3 colos központi kijelző remek kidolgozással bír, szerencsére a klímapanel szintén dedikált gombokkal jelenik meg. Itt egy hangzatos marketing szöveget idéznék fel, mely szerint a jármű olyan negatív töltésű ionokkal képes bombázni az utasokat, amik mindig frissen tartják a levegőt. Sőt a haj és a bőr hidratálására is képesek! Ez a hölgyek szívét megérintő Nanoe technológia!
Lexus RX 450h teszt

Lexus RX 450h – kiforrott hibrid hajtáslánccal

A Lexus RX 450h-ban egy közvetlen befecskendezéses VVTI, Atkinson-ciklusú motort találhatsz, a 3,5 literes V6-os egység önmagában 263 lóerőt és 350 Nm-es maximális nyomatékot teljesít. Természetesen a V6-os szívómotor öblös hangja kellemesebb lehet a fülnek, mint mondjuk egy Prius vagy NX négyhengerese, de továbbra sem egy sportautóról beszélünk, nem kell bámulatos orgánumra számítani. A hajtás az RX 450h esetében még két villanymotorral egészül ki: elöl egy 167 lóerős, 3350 Nm-es, hátul pedig egy 68 lóerős, 139 Nm-es elektromotorral. A 313 lóerős rendszerteljesítmény 7,7 másodperces gyári gyorsulást képes előidézni 0-100-nál és 200 km/h a végsebessége - előzésekhez bőven elegendő a power, autópályán, nagyobb tempónál már nem nevezném erélyesnek, olyankor már hangos is.
Lexus RX 450h teszt

Ha megfelelő mértékben fel van töltve az NiMh 2,4 kWh-s akkumulátorcsomag, akkor képes tisztán elektromos üzemre, ezt leginkább indításnál érzékeljük, hiszen hangtalan suhanással képes kigurulni a garázsból és 3-4 km után vagy 50 km/h felett a benzinmotor szinte hangtalanul csatlakozik be a hajtásba. Sport üzemmódba kapcsolva az ECO-kijelző átalakul fordulatszámmérővé, de ekkor sem kell keresni benne a Lexus-féle sportos géneket, a fokozatmentes E-CVT automata váltó továbbra is steril futást biztosít, de tény, hogy hibamentesen teszi a dolgát, sőt manuális módban akár a képzeletbeli sebességek között is tudsz navigálni, teljesen értelmetlen módon. A kényelemhez nagy részben hozzájárul a fokozatoktól mentes közlekedés, no meg a gáz visszavételekor fellépő erélyes motorfék, ilyenkor képes valamennyi energiát visszanyerni az akkumulátorokba is.
Lexus RX 450h teszt

Lexus RX 450h – guruló hibrid-yacht

A Lexus RX méreteiből adódóan sem egy kanyarvadász alkat, inkább a kényelem és a gazdaságosság felé hajlik a mérleg nyelve futómű és hajtáslánc szempontból. A közel 2,1 tonnás súly stabilan tartásáról tudnak adaptív lengéscsillapítók is gondoskodni, de ahhoz már Luxury felszereltségben kell kérned. Elöl MacPherson, hátul multilink felfüggesztést találni és igaz, hogy fellelhető benne a négykerékhajtás, de mechanikai kapcsolat nincs az első és a hátsó tengely között, így számottevően nem tudna teljesíteni komolyabb terepen. Meg hát ki látott már az erdő közepén surrogó Lexus RX-et, aminek csomagtartójából egy frissen elejtett dámszarvas lóg ki? Ritka, mint Lada Niva a sztrádán!
Lexus RX 450h teszt

Lexus RX 450h ár és összegzés

A Lexus RX 450h vásárlók esetében a termék ára lesz a legkevésbé fontos szempont. Sokkal inkább a nem mindennapi dizájn, a modern és gazdaságos hajtáslánc és az igényes beltér nyom majd sokat a latba. Az RX 2004-es bemutatása óta jól teletömték a márka legújabb fejlesztéseivel, erőforrás tekintetében a RX 200t lehet egy alternatíva, de nem véletlenül fogy jobban a hibrid a maga 8-9 literes fogyasztásával és kategóriájában elért legjobb emissziós értékével. Sajnos zöld rendszámra és hálózati töltésre továbbra sincs lehetőség. A 450h Comfort felszereltségben 18 475 000 Ft-tól indul, a 200t motorral és elsőkerékhajtással 15 350 000 Ft-tól, a csúcs valahol a 25 000 000 Ft környékén keresendő F Sport Plus felszereltségi szinttel.

Lexus RX 450h V6 Hybrid AWD Automatic

    • Lökettérfogat: 3456 cm3
    • Hengerek/szelepek: 6/24
    • Max. teljesítmény: 263 LE 6000/perc
    • Max. forgatónyomaték: 335 Nm 4600/perc
    • Hossz./szél./mag.: 4890/1895/1685 mm
    • Tengelytáv: 2790 mm
    • Saját tömeg: 2155 kg
    • Városi fogyasztás: 5,2 l /100 km
    • Országúti fogyasztás: 5,2 l /100 km
    • Vegyes fogyasztás: 5,2 l /100 km
    • Tesztfogyasztás: 7,9 l /100 km
    • CO2-kibocsátás: 120 g/km
    • Végsebesség: 200 km/h
    • 0-100: 7,7 s