2025. március 25. | 13:24

Manapság sokan már nem a Google-ben keresik a kérdéseikre a választ például akkor, ha elromlik az autójuk, hanem a ChatGPT-től várják a megoldást, ennek azonban komoly veszélyei vannak.

A minap kikeltek a futókacsáim a tojásaikból. Mivel elég kevés anyag érhető el ennek kapcsán az interneten, beléptem különféle csoportokba a Facebookon, hogy tájékozódjak, mi a teendő. Sokan különféle lámpákkal javasolták a kiskacsák megfelelő hőmérsékleten tartását, és a táplálásuk kapcsán is szembejött egy-két érdekesség, ami távol áll a természetestől.

Megpróbáltam paradox módon a mesterséges intelligenciától segítséget kérni annak kapcsán, hogy miként tudnám természetes módon elérni azt, hogy felnőjenek a kicsik, és lehetőség szerint ne táppal kelljen őket etetnem. Talán félreértette a kérdésemet az AI, mivel azt javasolta, 12 órán belül tegyem őket forró vízbe. Csakhogy én nem megfőzni akartam a kis tollas csontvázakat...

Tegnap volt egy szokatlan égi jelenség. Ennek kapcsán szúrtam ki, hogy a különféle posztok és fórumok alatt záporoznak az olyan kommentek, amelyekben büszkén mutogatják az emberek, hogy a mesterséges intelligenciával kiderítették, mit láttak. Hogy jó válaszokat adott-e a ChatGPT vagy sem, az teljesen mindegy, az ijesztő az volt, hogy az emberek minden kétséget kizáróan, tényként fogadták el az AI válaszát, meg sem kérdőjelezve annak valóságtartalmát.

A mesterséges intelligencia válaszát sokan tényként elhiszik, meg sem kérdőjelezve annak valóságtartalmát | Kép forrása: Facebook

Végül egy videóból sikerült begyűjtenem a szükséges információkat a felütésben emlegetett kiskacsák nevelése kapcsán, de arra hamar ráeszméltem, hogy vakon megbízni a mesterséges intelligencában elég veszélyes dolog. Persze ha ilyen nyilvánvaló baromságot javasol, akkor könnyű azt kiszúrni, csakhogy az a gond, hogy nem mindig ilyen egyértelmű a helyzet.

Kipróbáltam, hogy mit tud mondani arról a ChatGPT, hogy ki volt Bud Spancer? Ez egy egyszerű kérdés, tengernyi tény áll rendelkezésre a megválaszolásához. Helyesen megadta az eredeti nevét, a születési és halálozási évszámát, sőt, még az is stimmelt, hogy Terence Hill-lel közösen forgatott filmekben szerzett hírnevet. Ha az ember felületes, akkor fogja, kimásolja ezt válaszként az újonnan közzétenni kívánt cikkébe, blogposztjába, aztán közzé is teszi sebtiben.

Csakhogy ha megvizsgáljuk, miféle filmekben szerepelt a ChatGPT szerint Bud Spancer, akkor hangosan felröhögünk. Trinidad és a halálos csapda, A két komám... Jó, a Nincs kettő négy nélkül legalább stimmel.

Óriási hülyeségeket hallucinál össze rendszeresen az úgynevezett mesterséges intelligencia, sokan mégis vakon hisznek az AI-nak... | Fotó: ChatGPT

Utasítottam a mesterséges unintelligenciát, hogy sorolja már fel nekem, milyen filmekben szerpelt a jó öreg Bud Spancer. Előjött ismét egetverő ostobaságokkal. Trinity, a nagy csibész, A két komám... Ehhez A két komámhoz nagyon ragaszkodik.

Hogy mi a tanulság? Ha elromlik az autód, jobb, ha inkább autószerelőhöz fordulsz ahelyett, hogy vakon megbíznál a ChatGPT-ben és a hasonló mesterséges unintelligenciákban. Mivel naponta tízezrével tesznek közzé az interneten így generált netszemetet, így alaposan érdemes meggyőződni arról, ha valamit online próbálsz megtudni, hogy az adott portál mennyire megbízható, használ-e még egyáltalán embereket a cikkek megírásához...