2022. július 07. | 11:48

Pont került a 2013-ban keződött bírósági eljárás végére.

A washingtoni bíróság döntésének értelmében a MOL kamatokkal együtt összesen mintegy 236 millió dollár, vagyis több mint százmilliárd forint kártérítést kap a MOL-INA-ügyben indított eljárás lezárásaként – derült ki a magyar olajvállalat szerdai sajtótájékoztatóján.

Az első, 2016-ban lezárult bírósági eljárásban a MOL 14,5 millió eurós kártérítést kapott a horvát kormánytól. A MOL még 2013 végén, befektetéseinek védelme érdekében kezdeményezte az eljárást, mivel állítása szerint a horvát kormány több alkalommal is megsértette a két fél között 2009-ben megkötött, elsősorban a gázkereskedelmet szabályozó szerződéseket.

MOL benzinkút
Kép: Depositphotos

A Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) 2022. július 5-én meghozott ítéletének értelmében nem megalapozottak Horvátország azon vádjai, melyek szerint a 2009-es szerződések vesztegetés eredményeként jöttek létre. Azonban a bíróság megkérdőjelezi a horvát fél tanúinak szavahihetőségét és megbízhatóságát, vallomásaikat pedig ellentmondásosnak minősítette.

Kara Pál, a MOL vezető jogi tanácsadója a bírósági döntés bejelentése kapcsán kifejtette, most egyértelműen ki lett mondva, hogy Horvátország nem tudja bizonyítani, hogy korrupció történt. Hozzátette, hogy jogi értelemben, aki azt állítja, hogy korrupció történt, az komoly következményekkel nézhet szembe.

A mostani ítélet kimondta, hogy Horvátország mintegy 167,8 millió dolláros veszteséget okozott az INA-nak, és közvetve a MOL-nak is azzal, hogy szerződéses kötelezettsége ellenére nem vette át az INA gázkereskedelmi üzletágát. Emellett a földgáz árszabályozása és a bányajáradék mértékének emelése sem a szerződésben foglaltak szerint történt. A bíróság az ítéletében végül mintegy 236 millió dollárt kártérítést ítélt meg a MOL részére.

kártérítés
Kép: Depositphotos

Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az INA részvényeinek eladása még 2003-ban kezdődött Ivica Racan miniszterelnöksége alatt. Plankovic hozzátette, mivel kormánya csak megörökölte a 2013-ban kezdeményezett bírósági ügyet, ezért az egyetlen lehetséges irányt választották, és folytatták az eljárást. A horvát miniszterelnök elmondta, a további lépésekről a dokumentumok elemzését követően fognak dönteni.

Plenkovic arról is beszélt, hogy a kormány mindent megtett azért, hogy visszavásárolja az INA horvát olajipari vállalat részvényeit a MOL-tól. Végül ajánlatot tettek a magyar olajtársaságnak, ezt a másik fél nem fogadta el, és sokkal több pénzt kért.

Nyitókép: Depositphotos