2020. október 22. | 12:37

Már több országban is próbálkoztak hasonló megoldásokkal.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. most adott át egy kerékpárutat Esztergomnál, ami a kísérleti út és hídépítési program keretein belül épült meg. A társaság közösségi oldalán osztotta meg azt a hírt, miszerint a kreatív fejlesztés célja, hogy a közvilágítással nem kiépített útszakaszok figyelemfelkeltő fényfestést, vagy egyéb optikai technológiákat kapjanak, amelyek segítik a biztonságos közlekedést.

A technológia lényege, hogy az aszfaltba úgynevezett fotolumineszcens boroszilikát anyagú, gyantába áztatott szemcsék vannak keverve, amelyeket a nap fénye feltölt, hogy aztán az este is világítson.

Az anyag beépítését hétfőn kezdték meg, most pedig már ki is lehet próbálni. A kísérleti szakaszt többféle koncentrációval látták el, hogy megfigyelhessék, valós körülmények között milyen hatékonysággal működik a módszer. A társasághoz több pozitív visszajelzés is érkezett, így ha a megfigyelések alapján összességében pozitív lesz az út megítélése, elképzelhető, hogy máshol is alkalmazzák.

 

A módszer egyébként nem újkeletű, hiszen Lengyelországban és többek között Hollandiában is fejlesztettek már hasonló útszakaszokat, például olyan természetvédelmi területekre, ahol a közvilágítás rontaná a tájképet. Ezzel kapcsolatban csak az a kérdés, hogy a foszforeszkáló anyagok optikai hatása mennyi idő alatt veszíti el ezt a fajta optikai képességét.

Ecowatch

Magyar Közút Nonprofit Zrt.