szerda - 2024. május 08.
14 °C
időjáráserős felhőzet
95 631 Ft
100 684 Ft
D 618 Ft

A legcsinosabb kishaszon: Mercedes-Benz Citan 112 CDI 2022 - Teszt

Vajon megéri a felárat a testvér Renault Kangoo-val szemben?

Előnyök
kishaszonként is ízléses külső-belső
stabil infotainment
számos választható extra
takarékos dízelmotor
Hátrányok
plusz üléssel is szűkös három személynek
csak USB-C csatlakozó
nincs kamerás visszapillantó
alapdízel gyenge

Az utóbbi évtizedben megfigyelhettük, hogy a Mercedes feleslegesen nem fordít pénzt saját kis- vagy közepes haszonjárművek fejlesztésére. A Nissan Navarára építkező X-osztállyal jól befürödtek és az első generációs, 2012-ben megjelenő Citánnal sem arattak maradandó sikert, hiszen jó, ha évente eladtak belőle 30-50 itthon. Mindenesetre ha kérdezik: -Van-e Citan? -Van! És igaz, hogy gyakorlatilag egy Kangoo-ról beszélünk, elmondásuk szerint mégis sokat dolgoztak az új modellen azért, hogy többet nyújtson az orrán lévő csillag miatt.

Barátságos tekintet

Ha az A-oszlop mögötti résztől eltekintünk, akkor akár személyautóként is simán létezhetne a Citan, annyira ízléses lett az orra. Üde arculatot kapott a csepp alakú fényszórókkal, bennük a könnyed LED-es menetfényekkel. Persze az összképhez sokat tesz hozzá, hogy az első lökhárító, a kilincsek, sőt még a tolóajtók sínjei is színre vannak fújva – sőt, ha a pénztárcánk engedi, négyféle új metálfénnyel, 15-16 colos könnyűfém felnikkel is felruházhatjuk munkás autónkat.

A Kangoo-hoz képest tehát sokkal barátibb az arca, hátul viszont nem sokat gondolkodhattak a formatervezők: ugyanazokat a lámpatesteket kapjuk, mint a francia testvér esetében.

Egyelőre 2716 mm-es tengelytávval és 4498 mm-es hosszal kapható a Citan, de később érkezik belőle egy hosszított kivitel. Oldalsó tolóajtó alapból nem jár, felárért viszont mindkét oldalra kérhetünk ilyet, ezeken a nyílásokon akár 615 mm széles és 1059 mm magas tárgyakat is behelyezhetünk a 2,9 köbméteres raktérbe, ahová egy raklap és/vagy 383 kilónyi áru simán befér. Szintén feláras a vonóhorog, amivel akár 1,5 tonnát is elvontathatunk.

Tudtad-e?

Az azonos gyártósoron készülő Mercedes-Benz Citan és Renault Kangoo közösen söpörték be a 2022-es Év Furgonja díjat.

Egészen otthonos belső

A belterén abszolút érződik a Mercedes törődése az utasok irányába, de persze munkaeszközről révén szó rideg, sötét műanyagokból építkezik, bár az ajtópanelek könyöklőjére igazán szabhattak volna egy darabka, szivaccsal alástócolt szövetet. Középen könyöklő nincs, hiszen a sofőr mellé papíron két fő is befér – a középen ülőnek lábtér nem jut, így az anyóson utazót is zavarja, szóval nyugodtan könyveljük el kétszemélyesnek, ezt az extrát nem érdemes beikszelni vásárlásnál.

A sofőrülés azonban egészen jól személyre szabható. Base, tehát az alap szinten még nem, de ebben a Pro verzióban kapunk állítható magasságú vezetőülést, klímát, LED-es belső fényeket, elektromos ablakokat és műanyag védőborítást a raktér padlóján. A tesztautóban található bőrkormány könnyen a munkáskezek áldozatává válhat.

Az MBUX infotainment zavarodásmentesen tette a dolgát, vezetékkel az Apple CarPlay-re hagyatkoztam legtöbbször, bár az USB C-s kábelemet kellett csatasorba állítani, hiszen klasszikus USB port nem található az utastérben. A tolatókamera képének minősége egészen kiváló, egy ilyen autónál még talán kevesebbel is beérnénk.

Azonban a Kangoo-ban megismert, kameraképpel rendelkező visszapillantót hiányoltam, ez nem kapható a Citanhoz, ahogyan B-oszlop nélküli változat sem, az ülések mögötti válaszfal azonban nyitható, ha még nagyobb térre volna szükségünk. A szélvédő feletti tárolórekeszek és a középkonzol apró zugai igazán praktikusak, de a klasszikus, lehajtható kesztyűtartó nem nyújt annyi teret, mint a Kangooban található, fiókként működő tároló.

Célszerű a legerősebb dízelt választani

A Mercedes-Benz Citan zárt áruszállítóként 75, 95 és 116 lóerős dízellel, 103 és 131 lóerős benzines motorral kapható, a személyszállító Tourer változat csak 95 lovas dízellel és a már említett benzinesekkel érhető el. Elkél a 116 lóerő, nagyon elkél. Volt alkalmam vezetni a 75 lóerős Kangoo-t, ami egy személlyel, csomagok nélkül sem ment és valójában a 116 lóerős, tesztautó sem egy erőgép.

A 270 Nm-es maximális nyomatékot valahol 1800-2500-as fordulatszám-tartományban elhasználjuk, se alatta, se felette nem történik semmi – én a legerősebb dízellel javallom, már ha valaki mindenképp egy öngyulladósra pályázik. A dízel jellegzetes, kerregő orgánuma hidegen-melegen jelen van, de ezt megint csak nem érdemes felróni egy haszonjárműnek, hiszen itt nem az utasok komfortja az elsődleges.

Az öntöttvas motorblokk fejlesztését közösen vállalják magukra a gyártók, de a Mercedes elmondása szerint minden mást ők maguk optimalizáltak a Citánra. A négyhengeres, közös nyomócsöves dízel hengerenként két szelepet kapott, a hengerfej alumínium.

A hatfokozatú manuális váltó kapcsolási érzete egészen vállalható, az egyhetes használat során vegyes használatban 6,9 literes átagot értem el, igaz a 130 km/órás autópálya tempót már nehézkesen hozza még üresen is, ilyenkor érdemes 8 literes átlaggal kalkulálni. Az erősebb benzineshez és a dízelekhez még kérhető a hétfokozatú, duplakuplungos automata váltó.

A kötelező károsanyag-kibocsátási normákat hozza, alap a Start-Stop rendszer, a Pro kivitelben a radar nélküli tempomat, a visszagurulás-gátló, az esőszenzoros ablaktörlő, az éberségfigyelő, de az extralistában akad aktív sávtartó, adaptív tempomat és elektromos kézifék is. A hagyományos sebességtartó automatikával nem volt problémám, a sávtartó azonban nem mindig találta a helyét jól érzékelhető felfestések között sem, ráadásul minden indításnál külön ki kellett kapcsolni a menüben.

Ár és összegezve

A Mercedes-Benz Citán nettó 6,3 milliótól vásárolható meg, bár a gyártó konfigurátorában 7 milliótól indul a fapados változat. A tesztautót már 8,7 millióig extrázták fel, tehát nem nehéz elszállni az árakkal – egy józanul felszerelt változat azért 8 millió alatt megáll, főleg, ha a benzines Citan mellett döntünk.

A Renault Kangoo-hoz képest nem találunk észveszejtő különbséget az árak tekintetében, hiszen a 100 lóerős, 1,3-as benzinessel 6,5, míg a 75 lóerős dízellel 7, a 115 lóerős dízellel pedig 7,2-től indul az ára, a B-oszlop nélküli verziók esetében plusz 300 000 forintot kell hozzáadni. VW Caddyt 7,3-tól, Fiat Doblót 5,9-től, Ford Transit Connectet 6,2 milliótól kaphatunk, tehát ahhoz képest, hogy Mercedes logó van az orrán, nincs kimagasló ára a Citánnak. Cserébe viszont megkapjuk a kategória legigényesebb belterét és megannyi biztonsági, kényelmi extrát, nem beszélve az ízléses frontrészről.  

Mercedes-Benz Citan 112 CDI

  • Lökettérfogat: 1461 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 116 LE
  • Max. forgatónyomaték: 270 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4489/1859/1832 mm
  • Tengelytáv: 2716 mm
  • Saját tömeg: 1464 kg
  • Vegyes fogyasztás: 5,4 l
  • Tesztfogyasztás: 6,9 l
  • CO2 kibocsátás: 153 g/km
  • Végsebesség: 175 km/h
  • 0-100: 11,7 s