2020. december 10. | 09:05

Tovább finomodott a Swift mild-hibrid rendszere, gyengébb, de takarékosabb lett.

Amennyiben a ’80-as évekbeli, kockalámpás Swiftet is számolom, úgy már a hatodik generációjánál tart a Suzuki legnépszerűbb kisautója. Sokáig igazán a „Mi autónknak” lehetett nevezni, hiszen hosszú évekig szerelték össze Esztergomban a modellt. Ma már azonban Japánban készül a Swift, ennek ellenére még mindig népszerű Magyarországon megfizethető ára és megbízható múltja miatt, hiszen 2019-ben 2692 példány fogyott belőle a Datahouse adatai szerint, amellyel a kisautók B-szegmensének egyik legsikeresebb modelljének számít. 2020 novemberének végéig 1213 példány talált gazdára idehaza, a valamivel gyengébb eladási adatokra természetesen a koronavírus-járvány is komoly hatást gyakorolt. De mitől új most ez a ráncfelvarrott Swift? A friss hibrid rendszernek köszönhetően takarékosabb, ugyanakkor gyengébb is lett, bár ez nem feltétlenül baj.

suzuki swift hibrid cvt teszt alapjárat

Nem változtattak a bevált formaterven

A Heartect-platformra épülő kisautón nehéz észrevenni a modellfrissítés hatását, a legszembetűnőbb változás az átdolgozott hűtőmaszkon végighúzódó krómcsík. Akár kéttónusú fényezéssel is lehet kérni, a GLX felszereltségű tesztautóra pedig látványos, 16 colos felnik kerültek. Az összhatás egyben van, ráadásul alapáron jár elöl a LED-es lámpa, amely plusz pontot érdemel. A ráncfelvarrással leheletnyit hosszab (3845 mm) és magasabb (1495 mm) lett, a tengelytávolsága azonban 2450 mm-es maradt.

suzuki swift hibrid cvt teszt alapjárat

Belül nincs fényűzés

A japán belterek nem a leghíresebbek, nincs ez másként a Suzuki kisautójánál sem. A formaterv másodlagos volt, sokkal inkább a praktikumot helyezték előtérbe. Az egyébként kopogós műanyagok összeszerelés minősége rendben van, nem találkoztam sorjás vagy nyöszörgő elemekkel, továbbá pohártartó és használható méretű ajtózseb és is van. A helykínálat elfogadható ebben a kategóriában, nem mondanám kiemelkedőnek, hiszen a csomagtér 265 literes mérete is inkább közepesnek számít. A megfelelő üléspozíció felvétele viszont elég problémás, a kormányt ugyanis nem lehet eléggé kihúzni, ezáltal kifejezetten közel kell tolni az ülést, így viszont már elemelkedik a sofőr combja az egyébként elfogadható hosszúságú ülőlapról. Az első fotelek tömése nekem kicsit puha volt, hosszabb távon derékfájdalmat idézett elő, de ez csak az én személyes problémám. Jó dolog volt azonban az, hogy ülésfűtést is kapott az autó, így a fagyos tél eleji reggelek boldogabban indultak.

suzuki swift hibrid cvt teszt alapjárat

A műszerfali kis kijelző immáron színes, amelyre számos érdekes információt ki lehet tenni. A központi érintőfelület 7 colos, amely az Android Auto és az Apple CarPlay rendszerét is támogatja. Az viszont zavart, hogy a műszerfal nem mutatja, ha fel van kapcsolva a tompított fényszóró, csak a helyzetjelző visszajelzőjét látni. Az egyébként négycsillagos Euro NCAP törésteszttel rendelkező Swifthez egészen sok biztonsági extra elérhető, a fullos felszereltségnél vészfékező, sávelhagyásra figyelmeztető, táblafelismerő és adaptív tempomat is van (ez utóbbi ráadásul az alapverzióban is megtalálható). Az mondjuk szintén problémás – mint a legtöbb személyautónál -, hogy fagyos téli reggeleken a biztonsági extrákból szinte semmi nem működik az ABS-en és az ESP-n kívül, mivel a radarok ilyenkor „lefagynak”.

Városba nem kell ennél több

Első hallásra kevésnek tűnhet a négyhengeres szívómotor 83 lóereje, ám a valóságban egy átlagos felhasználónak nem kell ennél több a városi és elővárosi közlekedéshez. Aki kicsit is tud vezetni, az képes felmérni, hogy ennyi krafttal hova lehet beférni és milyen manővereket szabad elvállalni. Az immáron K12D blokkot egy 12 voltos mild-hibrid rendszerrel támogatták meg, amely egy integrált indítógenerátort és egy 10 amperórás lítiumion akksit jelent. A start&stop funkcióban is az ISG indítógenerátor segít, csak az első beröffentéshez használja a Swift a hagyományos önindítót. A hibrid akkumulátort az első ülés alá helyezték el, a lágy hibrid hajtás pedig inkább a fogyasztáscsökkentésre alkalmas, mintsem hogy érezhető erőtöbbletet nyújtson.

suzuki swift hibrid cvt teszt alapjárat

Az 1,2-es motoron kívül nincs más opció, vagy ötös manuális, vagy CVT automatával lehet kérni. Ez utóbbi csak a legmagasabb felszereltséghez választható, a tesztautóban is ez dolgozott. Van még egyébként összkerékhajtás is a kínálatban, ha valakinek szüksége lenne rá, ezt viszont csak a manuális váltóval lehet konfigurálni. Ami a fogyasztást illeti, a teszthét végére 6,1 litert jelzett a műszerfal, én egyébként zömmel autópályán és városban használtam. Tankoláskor utánaszámolva azonban 6,5 liter jött ki, amely persze eltér a gyártó által megadott 5,4 literes vegyes értéktől. A CVT egyébként megszokást igényel annak, aki még nem használt ilyen autót, hiszen néha trükközni kell a gázpedállal, hogy sikerüljön visszaejteni a fordulatot. Erőteljes padlózáskor kérdezés nélkül elforgatja a hatezer környéki tiltásig, pályán viszont 130-nál 2500-at tud forogni a motor, ami az ötös manuálissal csak egy mámoros vágyálom lenne.

Jó vezetni

A Swift eleve alacsony tömege (felszereltségtül függően 900 kiló környékén mozog) előrejelzi, hogy a kis tengelytávval párosítva egy jól autózható autót kap az ember. Ez igaz is, az elöl MacPherson, hátul tekercsrugóval ellátott torziós futómű nem egy mérnöki csoda, de jól ellátja a feladatát ebben a kisautóban is, ráadásul a hangolással megtalálták a tökéletes határvonalat a jó kanyarodási képességek és a nem fájdalmasan kemény rugózás közt. A kormány az átlagnál több visszajelzéssel szolgál, a GLX felszereltségnél pedig már hátul is tárcsafékek dolgoznak, így a fékhatásra sem lehet panasz. A 4,8 méteres fordulókör megkönnyíti a szűk helyeken való manőverezést, a 2020-as trendekhez képest pedig egészen jó a körkilátás az autóból. A start&stop rendszer nagyon finoman állítja le és indítja be újra a motort, ami szintén plusz pontot érdemel.

suzuki swift hibrid cvt teszt alapjárat

Ár és összegezve

A Swift alapára a manuális váltóval 4,8 millió forint, amely a Suzuki hűségprogram kedvezményével 4 millióra csökkenthető. A legmagasabb felszereltségű, CVT váltós tesztautó listaára viszont már 6,2 millió, amely kedvezménnyel szintén mérsékelhető. Nagy kérdés, hogy a hibrid rendszer hosszabb távon mennyire lesz szervizigényes, ám a Swift még mindig sokak számára nagyon csábító a puritánságával és az őszinteségével, hiszen nem mindenki akar SUV-t venni a városba, mivel oda tökéletesen felesleges. Ma már (mint szinte minden) ez sem mondható annyira filléres kocsinak, ám aki ilyen Suzuki vásárlásán töri a fejét, az egy korrekt kisautóra számíthat, amelyhez 3+7 éves garanciát kínál a gyártó.

Suzuki Swift GLX CVT 1.2 Dualjet + Hybrid 12V 2WD

  • Lökettérfogat: 1197 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 83 LE (61 kW) 6000/perc
  • Max. forgatónyomaték: 107 Nm 2800/perc
  • Hybrid 12V teljesítmény: 1,94 kW 800/perc
  • Hossz./szél./mag.: 3845/1735/1495mm
  • Tengelytáv: 2450 mm
  • Saját tömeg: 946 kg
  • Városi fogyasztás: 6,2 l
  • Országúti fogyasztás: 6,1 l
  • Vegyes fogyasztás: 5,4 l
  • Tesztfogyasztás: 6,6 l
  • CO2 kibocsátás: 119 g/km
  • Végsebesség: 175 km/h
  • 0-100: 12,2 s